ازن استخر

ازن

نمونه ای از پیوند ازن استخر بصورت شماتیک


ازن استخر چیست؟

ازن استخر نوعی اکسیژن بسیار واکنش پذیر است. یک گاز است و در آب کمی محلول است. بعضی اوقات می توان بوی ازن را در اطراف ماشین های اداری و چاپگرهای لیزری نیز تشخیص داد. در واقع ، ازن در هوا به راحتی توسط بو در غلظت های 0.03 ppm (قطعات در میلیون) قابل تشخیص است. از آنجا که یک اتم اکسیژن منفرد بسیار ناپایدار است ، به صورت جفت حرکت می کند. ازن از سه اتم اکسیژن با هم تشکیل شده است که به صورت O3 نوشته شده است. به آن اکسیژن سه اتمی گفته می شود . ازن استخر بسیار موثر با ترکیب با ارگانیسم های کوچک مانند باکتری ها و ویروس ها را از بین می برد. مقدار ازن که برای باکتری ها و میکروب ها کشنده است برای افراد بی خطر و سمی نیست.

پیوند مولکولی

نمونه ای از پیوند بصورت شماتیک

آیا ازن استخر جدید است؟

 ازن به همانند اکسیژن ، از دیرباز وجود داشته است. در سال 1840 توسط C.F. Schonbein کشف شد. در هنگام آزمایش جرقه های الکتریکی و الکترولیز متوجه بوی منحصر به فردی شد. وی این ماده ازن را از کلمه یونانی ozein به معنی “بو کردن” نامید.

در سال 1886 دی مریتنز فرانسه اولین آزمایشات را با استفاده از این گاز بی نظیر به عنوان ضد عفونی کننده انجام داد. وی ثابت کرد که حتی مقدار کمی از هوا ازونیزه باعث کاهش آلودگی آب می شود. چند سال بعد ، در سال 1891 ، دانشمند آلمانی Frolich از آزمایشات آزمایشی گیاهان که در یک تصفیه خانه آب آشامیدنی در مارتینکن فلد آلمان انجام شد ، از ویژگی های ضد باکتری ازن استخر خبر داد.

در سال 1893 ، اولین تصفیه خانه آب آشامیدنی با استفاده ازن در اوودشورن در هلند ساخته شد. در سال 1906 ، اولین مرکز تصفیه آب در مقیاس بزرگ که به طور خاص برای استفاده از ازن به عنوان ضد عفونی کننده ساخته شده بود ، به پایان رسید. تا سال 1977 ، 1039 تصفیه خانه آب آشامیدنی ازن در اروپا وجود داشت. امروزه بیش از 2000 تصفیه خانه در سراسر جهان با استفاده از ازن وجود دارد. از اوایل دهه 1950 در ازن استخر شنا و اسپا در فرانسه ، آلمان ، هلند و سایر کشورهای اروپایی و از حدود 1975 در ایالات متحده استفاده می شود.

 طراحی و ساخت و اجرا کننده تجهیزات استخر در گروه مهندسین استخرچی جهت مشاوره با ما تماس بگیرید.

تاریخچه

استفاده از ازن استخر در سال های متمادی در اروپا و امریکا(از سال 1950)

ازن استخر چگونه کار می کند؟

کارکرد دستگاه

نمونه ای از ترکیب شدن ازن با ناخالصی ها و کارکرد ازن استخر

ازن استخر یک اکسید کننده قوی است. در واقع ازن در از بین بردن باکتری ها و ویروس ها 50 برابر بیشتر از مواد شیمیایی سنتی استخر و آبگرم و 3000 برابر سریعتر است. ازن از کلر ، برم ، پراکسید هیدروژن و مواد شیمیایی درمان شوک غیر کلر قوی تر است. با این حال ، ازن بسیار واکنش پذیر است. ازن فقط برای چند دقیقه در آب دوام می آورد. ازن در از بین بردن باکتری سریعتر از کلر است.  زیرا کلر باید از طریق دیواره سلول پخش شود و متابولیسم باکتری را مختل کند.

با این حال ، ازن دیواره سلول را از بیرون شکافته و باعث از بین رفتن محتوای سلول می شود. این فرآیند لیز شدن سلول نامیده می شود. با ازن ، پس از تخریب سلول ، فقط دی اکسید کربن ، بقایای سلول و آب باقی می ماند. همانطور که ازن ماده را اکسید می کند ، از بین می رود. پس از آن که ازن استخر کار اکسیداسیون خود را انجام داد ، ازن دوباره به اکسیژن (O2) باز می گردد. این اکسیژن اضافی موجود در آب باعث ایجاد طعم خوب ، بوی خوب و درخشش آن می شود. هیچ محصول جانبی سمی یا خطرناکی بعد از آن یا قبل از آن وجود ندارد.

شرکت استخرچی برگزار کننده آموزش های تعمیرات و نگهداری در زمینه استخر و موتورخانه

ازن چه چیزی را از بین می برد؟

عملکرد ازن و از بین بردن ناخالصی

نمونه ای از نحوه عملکرد ازن استخر و ترکیب با ناخالصی ها و از بین بردن آنها

ازن باعث از بین رفتن باکتری ها ، ویروس ها ، هاگ ها ، کپک زدن ، کپک ، قارچ ها ، آمیب ها و کیست ها می شود. میزان ازن ، غلظت ازن ، زمان تماس ازن با ارگانیسم و ​​سایر ضدعفونی کننده ها و اکسیدکننده های مورد استفاده ، همگی در تخریب آلودگی های میکروبیکی نقش دارند.  معمولاً ازن استخر جلبک ها را در غلظت و زمان تماس استفاده شده در استخرهای شنا و آبگرم را به تنهایی نمی تواند از بین ببرد. برای از بین بردن جلبک ها و محافظت در طول زمان روشن نبودن ژنراتور تولید ازن ، باید یک ضدعفونی کننده اضافی به آب اضافه شود.

آیا ازن اکسید کننده است؟

پاسخ آسان است بله. ازن استخر”اکسید کننده است.” همانطور که در صنعت آبگرم استخر استفاده می شود به معنای از بین بردن همه چیز در آب با اضافه کردن یک مگا دوز کلر است. استفاده از این اصطلاح را به معنای استفاده از ماده شیمیایی تصفیه شوک “غیر كلر” برای پاك كردن آب از آمونیاك است. تعریق و سایر مواد آلی از جمله ضایعات شناگر ها هستند.

طبق EPA (آژانس حفاظت از محیط زیست) ، بیش از 700 نوع آلودگی مختلف ارگانیک و مواد زائد شناگر وجود دارد که می توانند در آب باشند. ازن می تواند اکثر آنها را خیلی سریع اکسید کند. ازن استخر همچنین اکسید فلزاتی مانند آهن و منگنز و همچنین پیوندهای بسیاری از آلاینده های تولید کننده رنگ مانند برگها و علف می شود. وقتی پیوند شکسته شد ، رنگ از بین می میرود.

 اکسید کننده

مطابق خاصیت پیوند مولکولی ازن و خواص اکسید شوندگی ( ازن اکسید کننده)

آیا وقتی از ازن استخر استفاده می کنم باید از کلر (یا برم) استفاده کنم؟

 قطعاً میزان کلر یا برم مورد استفاده خود را کاهش خواهید داد. اما نباید کلر یا برم را به طور کامل از بین ببرید. کاهش استفاده از مواد شیمیایی از استخر به استخر دیگر متفاوت خواهد بود.اینکه استخر بتنی باشد یا استخر فایبرگلاس باشد متفاوت است. اما مقادیر تا 90٪ امکان پذیر است. ازن کیفیت آب بهتری را فراهم می کند و بسیاری از آلودگی ها را که کلر یا برم نمی تواند اکسید کند را اکسید می کند.

ازن فقط برای مدت کوتاهی (بین 3 تا 18 دقیقه) در آب استخر دوام می آورد. در زمان گردش آب توسط پمپ ازن تزریق می شود. ازن استخر جلبک ها را در محل تزریق از بین می برد. اما جلبک هایی که در دیواره های استخر در حال رشد هستند باید بوسیله کلر ازبین بروند. برای ایجاد محافظت پایدار در زمان هایی که ازن تزریق نمی شود ، برای کنترل جلبک ها و اکسیداسیون مواد زائد شناگر، آمونیاک و … ، باید مقدار کمی از کلر یا برم (0.5 تا 1.0 ppm کلر یا 1.0 تا 2.0 ppm برم) به استخر اضافه کرد. هرچه سیستم ازن استخر بیشتر کار کند ، کلر یا برم کمتری برای استفاده در حفظ کیفیت آب استفاده خواهید کرد.

 باید از کلر (یا برم) در ازن استخر

استفاده کلر و برم در همراه ازن استخر در کنار تزریق ازن اما با کاهش مصرف 90 درصدی

آیا ازن استخر بو دارد؟

ازن بوی مشخصی دارد.  همچنین در اطراف دستگاه های کپی اداری و چاپگرهای لیزری قابل تشخیص است. در واقع ، ازن در هوا به راحتی توسط بو در غلظت 0.03 ppm (قطعات در میلیون) قابل تشخیص است.

ازن استخر چگونه ساخته می شود؟

 ازن را می توان به دو روش ساخت. اولین راه تخلیه تاج یا CD نامیده می شود. جو ما در نزدیکی زمین حدود 20٪ اکسیژن (O2) و حدود 79٪ نیتروژن (N2) است. انرژی حاصل از برخورد یک مولکول اکسیژن را به دو اتم اکسیژن تقسیم می کند . این اتم اکسیژن بسیار واکنش پذیر است.

بنابراین خود را به مولکول اکسیژن دیگری که ازن (O3) تولید می کند متصل می کند. ژنراتورهای ازن تخلیه کرونا (CD) مقادیر زیادی ازن را در مقایسه با روشهای دیگر تولید می کنند. ژنراتورهای ازن CD با عبور هوای محیط (یا ترجیحاً هوای خشک یا اکسیژن) از یک نوار دیالکتیکی که در دو طرف آن الکترود دارد. و هنگامی که ولتاژ بالا و فرکانس بالا استفاده می شود ، ازن تولید می کنند.

نحوه عملکرد ازن استخر

سیکل کاری ازن استخر بصورت شماتیک

برخی از اکسیژن ها از هم جدا شده و به سرعت با یک مولکول اکسیژن دیگر ترکیب می شوند ، بنابراین ازن استخر تولید می شود. این روش غلظت های 1.0 تا 3.5 درصد ازن را تولید می کند. با قرار دادن مولکول های اکسیژن در معرض نور خاص ماورا بنفش (UV) ازن به روش دوم تبدیل می شود. برای تولید ازن یک طول موج ویژه (185 نانومتر یا nm) لازم است. اکثر لوله های نوری فلورسنت فقط مقدار کمی نور 185 نانومتری دارند.

بنابراین ، لوله های مخصوص اشعه ماورا  بنفش که مقادیر بیشتری از نور 185 نانومتر را منتشر می کنند ، برای تولید ازن مورد نیاز است. خورشید نیز این طول موج اشعه ماورا UV بنفش 185 نانومتری را ساطع می کند. اشعه ماورا بنفش در این محدوده باعث سرطان پوست و سایر اختلالات پوستی می شود. خوشبختانه لایه ای از اکسیژن و ازن بین 9 تا 18 مایل در جو ما وجود دارد.

ساخت ازن به وسیله uv

ساخت ازن به وسیله اشعه uv

لایه ازن تولید شده

این لایه را لایه ازن می نامند. همانطور که پرتوهای خورشید در طول موج مناسب با مولکول های اکسیژن برخورد می کنند ، آنها به اتم های اکسیژن (O) تقسیم می شوند و با یک مولکول اکسیژن دیگر (O2) اصلاح می شوند و ازن (O3) تشکیل می شوند. لایه ازن با جذب اشعه های خورشید  از افراد محافظت می کند. ازن تولید شده با این روش نسبت به ژنراتورهای CD غلظت بسیار کمتری ازن تولید می کند. مقادیر ازن تولید شده توسط این روش به طور معمول 0.001 تا 0.1٪ ازن است.

برای هردو این روش ها برای ورود و خارج شدن از محفظه به هوا یا اکسیژن نیاز است تا مقداری از اکسیژن به ازن تبدیل شود. یک ملاحظه اضافی مقدار زمان قرار گرفتن هوا یا اکسیژن در محفظه تولید ازن است. اگر ازن در اتاق ازن بیش از حد طولانی بماند ، گرما یا اشعه های دیگر نور UV باعث از بین رفتن ازن می شوند. بنابراین جریان هوا ، مقدار زمان ، آب و دمای هوا و سطح رطوبت هوا برای تولید ازن استخر بسیار مهم هستند.

چگونه ازن استخر وارد آب می شود؟

 ازن یک گاز است و فقط کمی در آب قابل حل است. باید کاملاً در آب حل شود تا واکنشهای شیمیایی با آلاینده ها اتفاق بیفتد. سه روش ورود اوزون به آب وجود دارد. توسط انژکتور ، میکسر استاتیک یا اسپارگر. متداول ترین روش در استخرهای شنا استفاده از انژکتور است که لوله آزمایشگاهی با طول کمتر از یک 12 سانتیمتر تا به اندازه اتصال به لوله کشی استخر انتخای می شوند. بخشی از لوله کشی استخر برداشته شده و انژکتور نصب می شود. قطر انژکتور در وسط کوچکتر است . آبی مشمول ازن استخر است. به داخل انژکتور می رود سریعتر حرکت می کند.

نقشه ورود ازن به استخر

نحوه ورود ازن به آب استخر بصورت شماتیک

مانند زمانی که انگشت خود را روی انتهای یک شلنگ قرار می دهید تا باعث اسپری بیشتر آن شود. در وسط انژکتور یک سوراخ کوچک وجود دارد. با پمپاژ آب از طریق لوله کشی و عبور از سوراخ ، خلا ایجاد می شود. مقدار خلا به مقدار جریان آب از طریق انژکتور بستگی دارد. آب بیشتر برابر با خلا بیشتر است. اگر یک شلنگ یا لوله انعطاف پذیر کوچک به این سوراخ کوچک متصل باشد ، می توان یک مایع یا گاز را به داخل انژکتور کشانده و درون آب مخلوط کرد.

هدف ایجاد کوچکترین حبابهای ممکن و تماس حبابها با آب برای بیشترین زمان ممکن است. مخلوط حباب / آب به یک محفظه تماس می رود و در حالی که ازن استخر  از طریق رابط گاز / آب به داخل لوله تزریق می شود. این محفظه معمولاً به صورت سازه ای بلند ساخته می شود تا گاز افزایش یابد. پس از مالش ، از دریچه ای در بالای محفظه خارج می شود. گاز غیر فعال باید حاوی مقادیر ناچیز ازن باشد. ازن هر چیزی را در آب از بین می برد یا اکسید می کند.

آیا دما یا رطوبت هوا یا آب روی ازن استخر تأثیر می گذارد؟

 دما و رطوبت هوا و محفظه ای که ازن در آن ساخته می شود در به حداکثر رساندن ازن از اهمیت زیادی برخوردار است. هرچه هوا خنک و خشک شود ، میزان ازن استخر بیشتر می شود.

رطوبت هوا

رطوبت گیر و خشک کن هوا

 آیا ازن ایمن است؟

 فقط در صورت روشن بودن پمپ گردش (سیرکولاسیون) فیلتراسیون ، ازن استخر ژنراتور باید روشن شود. یک سیستم ازن که به درستی نصب شده همه ازن را در آب حل می کند و اجازه نمی دهد هیچ مقدار ازنی به هدر برود. HSE برای مدت زمان 15 دقیقه برای قرار گرفتن در معرض ازن 0.2 ppm هوا محدودیت ایجاد کرده است. ازن با بو در 10 برابر سطح کوچکتر از این قابل تشخیص است.

 ازن چه مدت در استخر من دوام می آورد؟

 ازن خیلی فعال و واکنش پذیر است. فقط برای چند دقیقه در محلول ماندگار می شود. به این دلیل است که شما نمی توانید یک ظرف ازن بخرید. ازن باید در محل ساخته شود. بسته به مقدار ماده اکسیدکننده آب شما ، ازن فقط از 3 تا 18 دقیقه دوام خواهد داشت. بنابراین معمولاً افزودن مقدار کمی کلر یا برم برای حفظ مقدار باقیمانده در استخر ضروری است. اگر از کلر استفاده می کنید ، سطح آن را بین 0.5 تا 1.0 ppm حفظ کنید. اگر از برم استفاده می کنید ، سطح آن را بین 1.0 تا 2.0 ppm حفظ کنید.

آیا ازن برای تجهیزات استخر من ایمن است؟

 در صورت وجود رطوبت در هوای ورودی به ژنراتور ، گاز ازن استخر می تواند باعث خوردگی فلز شود. به همین دلیل است که در صورت لزوم برای رفع رطوبت ، یک خشک کن هوا تهیه می کند. نواحی بحرانی که گاز اوزون ممکن است با آنها تماس برقرار کند از مواد ویژه مقاوم در برابر ازن ساخته می شوند. ازن پس از حل شدن ، PH تقریباً خنثی دارد. بنابراین ، تاثیری در شیمی آب نخواهد داشت.

تاثیر ازن استخر بر تجهیزات

عدم تاثیر ازن استخر بر تجهیزات

هنگام نزدیک شدن ازن به مواد ناسازگار ، باید احتیاط کرد. گاز ازن با برخی از پلاستیک ها ، فولاد ضد زنگ و تفلون سازگار است. پلاستیک های دیگر ممکن است توسط گاز ازن تخریب شوند. با این حال ، این بدان معنا نیست که برای استفاده از ازن در استخر خود باید تمام لوله کشی را تغییر دهید. هنگامی که ازن استخر در آب حل می شود ، تهدیدی برای مواد معمول ساخت نیست. ازن محلول در آب مشکلی ایجاد نخواهد کرد. اگر یک سیستم تصفیه ازن استخر به درستی با محفظه تماس نصب شود، به پوشش استخر آسیب نمی رساند.

 

به کیفیت این محتوا امتیاز دهید!

نظر خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.