استخر آب شور

استخر آب شور یا شیرین؟

استخر آب شور یا شیرین؟


موارد زیادی وجود دارد که باید هنگام طراحی قسمت های حیاط خانه رویایی خود را در نظر بگیرید ، به خصوص هنگامی که صحبت از استخر آب شور می شود.(این موضوع بیشتر برای مناطقی که به دریا نزدیک هستند بیان می شود. مناطقی همچون جنوب کشور و جزایر آن و کناره های دریای مازندران) شکل ، اندازه ، هزینه ، مواد … و این روزها ، شما باید نوع آب را نیز در نظر بگیرید.

استخر آب شور یا شیرین؟

استخر آب شور یا شیرین؟

استخرهای آب شور بطور عمده در حال افزایش است – از هر چهار استخر درون زمینی در دنیا دو استخر در حال حاضر آب شور است. در حالی که در سال 2002 فقط یک مورد از هر هشت استخر وجود داشت.  نمی توان دلیل آن را سخت دانست کمبود آب و هزینه های دیگر از جمله مواردی است که در ادامه در مورد آن بحث خواهیم کرد.

در واقع ، استخر آب شور مزایای عمده ای نسبت به استخرهای معمول آب شیرین دارند. همانطور که می گویند همه چیز سیاه و سفید نیست. برخی از اشکالات در استخرهای آب شور نیز وجود دارد و البته مزایای آن . بیایید نگاهی به مزایا و معایب استخرهای آب شور بیاندازیم تا ببینیم کدام نوع بهترین تجربه شنا را برای شما و خانواده شما به ارمغان می آورد.

تفاوت استخر آب شور و شیرین در چیست؟

قبل از شیرجه رفتن ، تعیین دقیقاً تفاوت استخرهای آب شور و آب شیرین مهم است. به نظر واضح است: یکی نمک دارد و دیگری ندارد. اما این تمام ماجرا نیست. در واقع ، تفاوت واقعی بین این دو نوع استخر ، فرآیند کلرزنی است. استخرهای آب شور از کلر سازهای نمک استفاده می کنند – همچنین به عنوان مولد نمک شناخته می شوند – که با استفاده از الکترولیز نمک را به هیدروژن و اسید هیپوکلروس (شکل محلول کلر) تقسیم می کنند و در نتیجه استخر را بدون افزودن کلر سالم می کنند.

از طرف دیگر ، استخرهای سنتی از قرص یا گرانول کلر استفاده می کنند که به طور فیزیکی توسط صاحب استخر برای تصفیه آب به آن افزوده می شود. به عبارت دیگر ، یک استخر آب شور به طور مداوم از طریق دستگاه کلر ساز نمک کلریته می شود ، در حالی که یک استخر آب شیرین به صورت دستی در فواصل خاص کلر می شود. به همین دلیل ، شما یک کلر با اثر پذیری کمتری از استخر آب شور دریافت خواهید کرد. به طور معمول بو و اثرات مشترک را در مقایسه با استخر های سنتی و آب شیرین ندارد.

استخر آب شیرین

استخر آب شور یا شیرین؟

همچنین لازم به ذکر است که اگرچه استخرهای آب شور واقعاً شور هستند ، اما آنها فقط حدود 3000 قسمت در میلیون (ppm) نمک دارند ، در مقایسه با 35،000 ppm در اقیانوس. بنابراین ، شنا در استخر آب شور دقیقاً مانند شنا در اقیانوس نیست. غلظت کم نمک همچنین اطمینان حاصل می کند که احساس شور یا چسبنده ای را که پس از شنا در اقیانوس احساس می کنید تجربه نخواهید کرد.

هم مزایا و هم معایب استخر آب شور بیشتر از نحوه کلرزنی این استخرها ناشی می شود. درست مثل رژیم شما نمک هم می تواند خوب باشد و هم بد. استخر شنا نیز همین طور است. نمک یک روش کم شدت برای پاک سازی است ، اما همچنین خورنده و پیچیده است.

هزینه استخر آب شور چقدر است؟

درمقایسه استخر آب شور و شیرین ، شما باید انتظار داشته باشید که در ابتدا هزینه بیشتری برای گزینه آب شور بپردازید. این منطقی است زیرا شما برای تولید نمک نیاز به یک ژنراتور دارید. همچنین می توانید انتظار داشته باشید که هزینه های انرژی شما کمی بیشتر شود زیرا کلر با گذشت زمان در آب تزریق می شود.

نکته دیگری که باید به خاطر داشته باشید این است که نمک به مرور زمان خورنده است. تجهیزات شما تا زمانی که در مورد گزینه سنتی وجود داشته باشد دوام نخواهند داشت. معمولاً باید حدود هر پنج سال یا تقریباً سلولهای موجود در ژنراتور خود را تعویض کنید.

بنابراین ، چرا کسی گزینه شور را انتخاب می کند؟ شما قصد دارید پس انداز کنید. کلر در هر پوند تقریباً 2 دلار عرضه می شود. شما باید مرتباً آن را اضافه کنید ، بنابراین هزینه سالانه حدود 300 تا 800 دلار (بسته به نوع و کیفیت کلر) را خواهید داشت.(به علت تغییرات نرخ ارز مقادیر به دلار وارد می شوند)

از طرف دیگر نمک با قیمت هر پوند در حدود 0.15 دلار عرضه می شود. در ابتدا باید چند کیلو بخرید ، اما پس از اجرای سیستم ، برای چند سال کافی است. شما سالانه حدود 2 دلار هزینه خواهید داشت تا آب خود را تمیز و پاک نگه دارید.

استخر دریایی

استخر آب شور

می توانید در سرویس و نگهداری استخر خود مقداری پس انداز کنید.

مزایای استخرهای آب شور

اگر از بوی تند و شیمیایی کلر متنفر هستید ، احتمالاً استخر آب شور را ترجیح می دهید. کلرزنی نمک از تحریک در چشم و پوست جلوگیری می کند ، که اغلب در استخرهای منظم آب شیرین اتفاق می افتد ، به خصوص در افرادی که حساسیت خاصی به برخی مواد شیمیایی دارند. بهداشت نمک از تجمع کلرامین ها جلوگیری می کند ، که مسئول تحریک و احساس سخت شنا در استخر کلر هستند. آب شور همچنین آسیب کمتری ببه بدن شما می زند.

نگهداری آنها كمتر و آسانتر است – استخرهای آب شیرین چه چیزی در استخرهای آب شور ندارند؟ مواد شیمیایی استخر اضافی و محصولات کلر ، البته! این بدان معنی است که در صورت انتخاب آب شور از آب شیرین ، در طول عمر استخر ، احتمالاً هزینه کمتری صرف خواهید کرد. این بدان معنا نیست که استخرهای آب شور به نگهداری احتیاج ندارند.

شما هنوز هم باید به طور منظم آب خود را آزمایش کنید و ممکن است لازم باشد گاهی اوقات با استخرهای آب نمکی تنظیمات شیمیایی انجام دهید ، اما نگهداری به طور کلی کمتر است.
آنها کلرزنی مداوم را فراهم می کنند – اغلب اوقات ، مواردی که ما در استخرهای معمولی داریم – تحریک ، رشد جلبک ها ، تغییر رنگ و غیره – به این دلیل رخ می دهد که استخر کم کلر است یا بیش از حد کلر شده است. استخرهای آب شور به طور مداوم کلریته می شوند. در نتیجه مشکلات جلبکی و کلرامینی کمتری دارند.

این امر همچنین از ایجاد شکاف در دیواره های استخر جلوگیری می کند ، بنابراین تا زمانی که ژنراتور به درستی کار می کند ، شناگران همیشه در امنیت هستند.
آب احساس آرامش می کند – نه تنها استخرهای آب شور یک تجربه شنای لذت بخش تر و کمتر تحریک کننده را فراهم می کنند ، بلکه بسیاری از مردم در واقع معتقدند که آب به سادگی بهتر می شود. این آب نرم و ابریشمی باعث می شود استخر برای شنای طولانی مدت لذت بخش تر باشد.

آب درمانی در استخر آب شور

آب درمانی در استخر آب شور

معایب استخرهای آب شور

آنها از قبل گران ترند – علی رغم این واقعیت که استخر آب شور مطمئناً کارایی بالاتری دارند ، اما قیمت بالایی دارند. این به دلیل پیچیدگی سیستم کلر زنی استخر آب شور است که بین 1500 تا 2500 دلار برای شما هزینه خواهد داشت. اندازه استخر شما تعیین می کند که سیستم شما چقدر بزرگ و گران باشد ، بنابراین هزینه ها می توانند بسیار متفاوت باشند.

نمک خورنده است – به یاد دارید چگونه گفتیم که نمک خوب و بد است؟ از نظر استخر بد است زیرا می تواند به قسمتهای استخر شما آسیب برساند و حتی به تجهیزات شما  آسیب برساند. برای جلوگیری از آسیب به آب شور دو روش مهم وجود دارد: اطمینان حاصل کنید که از لوازم و تجهیزات استخر سازگار نمک استفاده می کنید و راهنمای نگهداری استخر خود را از نزدیک دنبال کنید تا از سطح مناسب نمک اطمینان حاصل کنید.

آنها با یک منحنی یادگیری همراه هستند – حتی افرادی که کل زندگی خود را حفظ و کار می کنند ممکن است متوجه شوند که پیکربندی آب شور کمی گیج کننده تر است. با یک استخر معمولی ، شما می توانید با تنظیم سطح کلر به دلخواه خود بعضی مسائل را به راحتی اصلاح کنید ، اما این برای استخر آب شور کار نمی کند. یافتن علت و راه حل مشکلات مشترک استخر ممکن است با آب شور دشوارتر باشد.

کدامیک برای شما بهتر است؟

اقدام اصلی این است: استخرهای آب نمک نسبت به استخرهای آب شیرین لطیف تر و نگهداری کمتری دارند اما کمتر به صاحب استخر بستگی دارد. اگر شما عاشق استخر هستید که دوست دارید بتوانید هر جنبه از تجربه شنا را کنترل و تجربه کنید ، پس احتمالاً استخر آب شیرین را ترجیح می دهید. با این حال ، اگر احساس می کنید که با مواد شیمیایی سر و کله زدن بیش از حد کسالت آور است – و اگر ایده یک تجربه آرام شنا را دوست دارید – استخر آب شور احتمالاً راه حل خوبی است.

تفاوت کلر در مقابل نمک

با هزینه نمک تقریبا 0.15 دلار در هر کیلو – اجرای سیستم آب شور بسیار ارزان تر از آب شیرین است (کلر تقریباً 2.00 دلار در هرکیلو است). و نمک را با همان فرکانس لازم برای اضافه کردن کلر اضافه نمی کنید. در هنگام راه اندازی استخر جدید آب نمک ، می توانید 11-12 کیسه نمک (هر کدام تقریبا 6 دلار) برای یک استخر40 مترمکعبی اضافه کنید. پس از آن ، ممکن است چند سال قبل از افزودن نمک دیگر به سیستم ، بروید.

هنگام مقایسه هزینه یک استخر شنای آب شیرین یا یک استخر آب شور ، دو قسمت وجود دارد: نصب اولیه  و  نگهداری طولانی مدت . نصب استخر آب شور هزینه بیشتری نسبت به استخر آب شیرین دارد ، با این وجود نیاز مداوم به افزودن کلر به سیستم آب شیرین ، اجرای آن را با هزینه بیشتری مواجه می کند. عوامل دیگری مانند خوردگی وجود دارد که می تواند هزینه های نگهداری را تحت تأثیر قرار دهد ، اما به طور کلی ، استخرهای آب شور نسبت به استخرهای آب شیرین به پول کمتری برای ادامه کار نیاز دارند.

مصرف انرژی

برخی از افراد دارای استخر آب شور ادعا می کنند که هر روز تجهیزات خود را برای مدت طولانی تری باید روشن کنند زیرا کلر به جای یک باره ، به صورت آهسته باید تزریق  شود. این منجر به مصرف بیشتر انرژی می شود. با این حال ، طبق تجربه ما ، این درست نیست. با نصب یک پمپ کم مصرف با سرعت متغیر با سیستم آب شور ، در واقع می توانید مصرف انرژی را کاهش دهید.

عملکرد بهداشتی

در یک استخر آب شیرین ، کلر به صورت دوره ای با بالاترین سطح محافظت ، درست پس از افزودن ، اضافه می شود. هنگامی که کلر از بین رفت ، باید دوباره آن را اضافه کنید. با داشتن یک استخر آب شور ، شما یک جریان ثابت کلر دارید که توسط تجهیزات تولید کلر تولید می شود ، بنابراین در کل کیفیت آب سالم تری وجود دارد. همچنین نیازی به خرید ، اداره یا نگهداری مواد شیمیایی نیست.

نحوه راه اندازی استخر آب شور:

  1. در ابتدا نمک به آب استخر اضافه می شود.
  2. آب و نمک محلول از طریق سلول مولد جریان می یابد.
  3. از طریق الکترولیز به کلر تبدیل می شود.
  4. آب کلر شده به استخر برمی گردد. هنگامی که کلر تصفیه استخر آلاینده ها را به پایان رساند ، دوباره به نمک تبدیل شده و چرخه تکرار می شود.

سیستم تولید نمک IntelliChlor

نمک یا کلر؟

نمک یا کلر؟

این سیستم IntelliChlor بین فیلتر و پمپ نصب شده است. این ماده از نمک خوراکی معمولی برای تولید کلر مورد نیاز استخر ، با خیال راحت ، موثر و اتوماتیک استفاده می کند. این عملکرد بهداشتی همانند مواد افزودنی کلر خشک و بدون اشکال را فراهم می کند.

کیفیت آب – استخرهای آب شیرین و شور

تفاوت طعم و مزه بین آب شیرین و آب شور را مشاهده خواهید کرد ، اما نه به آن شدت که تصور می کنید. میزان اشباع نمک در یک استخر آب شور فقط حدود 3200 ppm است که تقریباً مقدار نمکی است که در یک  قطره وجود دارد. در مقابل ، محتوای نمک آب اقیانوس 35000 ppm است.

قطعاً تفاوت در احساس آب را مشاهده خواهید کرد. این مانند این است که نرم کننده آب به استخر خود اضافه کنید – این ماده ساینده پوست ، چشم ، لباس شنا و همچنین برای محیط زیست ایمن تر است.

نگهداری در استخر آب شور

این باید جایی باشد که مزیت اصلی آب نمک به وجود می آید. درک اینکه چرا به معنای درک چیزی در مورد چگونگی فرآیند است. ساده است:

سادگی فرایند به این معنی است که نگهداری سیستم ، به طور کلی ، قابل اغماض است. شما هنوز هم مجبور به انجام تعمیر و نگهداری استاندارد هستید ، مانند پاک کردن استخر از بقایا و اطمینان از پاک بودن فیلتر.

همچنین باید اطمینان حاصل کنید که تمام تجهیزات استخر به طور مرتب تمیز می شوند تا از شر هرگونه رسوب  خلاص شوید. به هر حال ، در کل ، نگهداری در این حالت بسیار راحت است. شما فقط باید هر چند سال یکبار نمک اضافه کنید ، یا اگر بنا به دلایلی استخر باید تخلیه شود.

شما هنوز هم باید pH آب را آزمایش کنید ، اما به طور کلی باید تعادل بیشتری داشته باشد. تا زمانی که ژنراتور در حال کار است، می‌دانید که آب تمیز و بهداشتی است. در حقیقت ، تأمین مداوم آب کلر به معنای ایمن بودن این سیستم نسبت به یک گزینه سنتی است.

کدامیک برای شما بهتر است؟

بنابراین ، کدام گزینه را انتخاب می کنید؟ مزیت سیستم استاندارد شما این است که نصب آن هزینه چندانی ندارد. همچنین برای جایگزینی سلول های یک ژنراتور هر پنج سال یا حدود دیگر نیازی به سرویس ندارید. بسته به نوع ژنراتور شما ممکن است بین 200 تا 700 دلار هزینه داشته باشد.

کلر نمک

سیستم تزریق کلر

با نصب استاندارد  ، دیگر نیازی به نگرانی در برابر خوردگی ندارید. این مواردی است که اگر در پنجره های فلزی پنجره ، تاشو و غیره نزدیک به حمام شنا دارید ، ممکن است بخواهید آن را تصور کنید.

اما نکته منفی در استخر های آب شیرین این است که شما نیاز به نگهداری بیشتر دارید. شما باید استخر را چک کنید و دقیقاً دوز مناسب را اضافه کنید ، و شما باید این کار را به طور منظم انجام دهید. این باعث می شود که کل فرآیند بسیار گرانتر در مقایسه استخر آب شور باشد.

محلول نمکی همچنین نتایج سازگارتر را ارائه می دهد. با استفاده از روش های استاندارد ، شما مواد شیمیایی خود را اضافه می کنید و اثرات مفید آن با گذشت زمان از بین می رود. با استفاده از استخر آب شور ، این روند سازگار است ، بنابراین کیفیت آب شما در کل بهتر است.

کدام گزینه را باید انتخاب کنید؟ بهترین شرط شما این است که با یک متخصص منطقه صحبت کنید. آنها می توانند در مورد گزینه مناسب ساخت استخر شما به شما مشاوره دهند.

 

کیفیت آب – استخرهای آب شیرین و شور

تفاوت طعم و مزه بین آب شیرین و آب شور را مشاهده خواهید کرد ، اما نه به آن شدت که تصور می کنید. میزان اشباع نمک در یک استخر آب شور فقط حدود 3200 قسمت در میلیون است که تقریباً مقدار نمکی است که در یک قطره قطره وجود دارد. در مقابل ، محتوای نمک آب اقیانوس 35000 ppm است.

قطعاً تفاوت در احساس آب را مشاهده خواهید کرد. این مانند این است که نرم کننده آب به استخر خود اضافه کنید – این ماده ساینده پوست ، چشم ، لباس شنا و همچنین برای محیط زیست ایمن تر است.

خوردگی از آب شور

با وجود تمام مزایای استخرهای آب شور ، یک اشکال بزرگ خوردگی است که نمک می تواند ایجاد کند. نمک می تواند باقیمانده ای بر روی سنگ باقی بماند که با گذشت زمان پاک سازی آن دشوار است. اگر استخر آب شور به درستی نگهداری نشود ، می تواند منجر به مشکلات تجهیزات استخر شود. سلولهای مولد نمک ممکن است هر پنج سال یا تقریباً نیاز به تعویض داشته باشند اما با انتخاب مناسب تجهیزات و نصب تخصصی ، شما باید بتوانید مشکلات خوردگی را به حداقل برسانید.

نمودار مقایسه آب شیرین و آب شور

مقایسه استخر آب شور و شیرین

مقایسه استخر آب شور و شیرین

به کیفیت این محتوا امتیاز دهید!

نظر خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.