تصفیه آب استخر


وجود رطوبت در محیط استخر فضای مناسبی را برای رشد جلبک‌ها و قارچ‌های مختلف فراهم می‌کند، بنابراین رنگ آب عوض شده و ترکیب آن نیز تغییر می‌کند‌. از طرف دیگر در استخرهای روباز ورود آلودگی‌ها و شاخ و برگ درختان باعث می‌شود که PH آب تغییر نماید، علاوه‌برآن میزان کلسیم و اسید سیانوریک نیز از حد مجاز بالاتر می‌روند.

از آنجا که آلاینده‌های موجود در آب می‌توانند سلامت پوست و موی انسان را در معرض خطر قرار دهند، ضروری است که در دوره‌های زمانی منظم گندزدایی آب انجام گیرد. در ادامه با مراحل و روش‌های مختلف تصفیه آب استخر آشنا خواهید شد.

مراحل تصفیه آب استخر

مراحل تصفیه آب استخربرای تصفیه آب استخر نخست باید به کمک کیت‌های مخصوص پارامترهایی مانند میزان کلر و برم موجود در آب، PH، نوع ذرات کلوئیدی، نوع سازه و… ارزیابی گردند. در مرحله دوم ذرات معلق موجود در آب توسط یک‌سری تجهیزات ویژه جمع‌آوری می‌شوند. در نهایت نیز از طریق روش‌های شیمیایی اقدامات لازم به منظور استانداردسازی آب انجام می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: سرویس و نگهداری موتورخانه

روش های تصفیه آب استخر

متدهای مختلفی برای تصفیه آب استخر وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تصفیه فیزیکی آب استخر

تصفیه فیزیکی آب استخریکی از روش‌های تصفیه فیزیکی آب استخر غربال‌گری است که موجب حذف ذرات جامد بزرگتر از آب می‌شود. راه دیگر فیلتراسیون شنی بوده که پس از عبور آب از آن بخشی از ذرات زائد از بین می‌رود، در حالی‌که هنوز مقداری از ذرات باقی مانده است.

تصفیه آب استخر با فیلتر کربنی

تصفیه آب استخر با فیلتر کربنییکی دیگر از تکنیک‌های مفید برای تصفیه آب استخر استفاده از فیلترهای کربنی است. زیرا ذرات کربن فعال موجود در این مدل فیلتر موجب از بین رفتن میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا می‌شوند.

تصفیه آب استخر با انعقاد و لخته سازی

تصفیه آب استخر با انعقاد و لخته سازیاستفاده از لخته‌سازها و مواد منعقد کننده برای تصفیه آب استخر کمک می‌کند که رنگ سبز و حالت کدر آب برطرف شود. این مواد گندزدا که به نام فلوکولانت معروف هستند، پس از ورود به آب ذرات باردار را خنثی نموده و آن‌ها را به یکدیگر متصل می‌نمایند. در نهایت لخته‌هایی در سطح آب به وجود می‌آید که از طریق تجهیزات مخصوص جمع‌آوری می‌شوند.

زلال سازی آب استخر با ازن زنی

استفاده از پکیج ازن زنی باعث می‌شود که مقادیری ازن وارد آب استخر شده که علاوه‌بر میکروب‌ها، مواد شیمیایی موجود در آن را نیز از بین می‌برد. این متد امروزه بسیار پرطرفدار است؛ زیرا قدرت گندزدایی ازن چندین برابر موادی همچون کار است، ضمن این‌که هزینه کمتری دارد.

تصفیه آب استخر کلر زنی

تصفیه آب استخر کلر زنیگندزدایی آب استخر تاثیر زیادی در حذف میکروب‌ها دارد، به همین دلیل با توجه به میزان آلودگی‌ها و حجم آب، مقادیری کلر به آن افزوده می‌شود‌. در اثر واکنش بین کلر و آب ماده‌ای به نام اسید هیپوکلرو به‌ وجود می‌آید که قادر است میکروب‌ها را کاملا از بین ببرد.

تصفیه آب استخر با فیلتر شنی

تصفیه آب استخر با فیلتر شنیاستفاده از فیلتر شنی در حال حاضر به‌عنوان کاربردی‌ترین و ساده‌ترین روش تصفیه آب استخر شناخته می‌شود. در این متد که برای انواع استخرهای خانگی، باغی و حتی استخرهای صنعتی بزرگ نیز کاربرد دارد، از فیلترهایی که مجهز به بستری از شن و سیلیس هستند، استفاده می‌شود. ساختار این فیلتر‌های شنی به گونه‌ای است که از عبور ذرات بالای ۱۰۰ میکرون جلوگیری می‌کنند و در نهایت یک آب تمیز از فیلتر خارج می‌شود. ‌

بیشتر بخوانید: آب بندی استخر

تصفیه آب استخر با اشعه UV

تصفیه آب استخر با اشعه UVیکی از امن‌ترین روش‌ها جهت حذف میکروب‌های آب استفاده از لامپ UV است. این تکنیک می‌تواند در مدت زمان کم‌تر از چند ثانیه و با ضریب اطمینان بالا تمام آلاینده‌های آب استخر را از بین ببرد. علاوه‌برآن استفاده از لامپ UV هزینه کمی را به صاحب سازه تحمیل می‌کند.

تصفیه آب استخر از طریق دستگاه تصفیه آب صنعتی RO

دستگاه تصفیه آب صنعتی ROدستگاه تصفیه آب صنعتی RO پکیج کاملی است که برای تصفیه آب استخر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نوع تجهیزات فرآیند تصفیه آب از طریق فیلتر‌های کربنی، شنی و کارتریجی در کنار ممبران اسمز معکوس انجام می‌پذیرد. این متد راندمان بالایی دارد، هرچند که هزینه آن در مقایسه با روش‌هایی دیگر گران تمام می‌شود.

تصفیه آب استخر با سختی گیر رزین

سختی آب به خاطر یون‌های کلسیم و منیزیم ایجاد می‌شود که این موضوع می‌تواند برای سلامت پوست انسان مضر باشد. از این‌رو سختی‌گیر رزینی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا سختی آب استخر با صرف هزینه‌ای معقول کاهش یابد. البته لازم به ذکر است که سختی‌گیر رزینی نمی‌تواند سایر آلودگی‌های آب را حذف نماید.

تصفیه آب استخر خانگی

جهت تصفیه آب استخر خانگی دستگاه‌هایی کاربرد دارد که ظرفیت پایینی داشته باشند. در اغلب موارد برای این نوع سازه‌ها تنها یک فیلتر شنی به کار می‌رود، سپس مواد زائد و آشغال‌های سطح آب به کمک تورهای دستی جمع‌آوری می‌شوند. برای گندزدایی آب نیز عملیات ضدعفونی با استفاده از کلر انجام می‌پذیرد.

تصفیه آب استخر باغ

تصفیه آب استخر باغتصفیه آب استخر باغ معمولا با فیلتر شنی انجام می‌گیرد، اما بهتر است که ترکیبی از فیلترها به کار رود. در این گونه سازه‌ها معمولا فیلتر شنی و کربنی به‌عنوان دستگاه فیلتراسیون و کلر نیز جهت ضدعفونی استفاده می‌شود.

قیمت دستگاه تصفیه آب استخر

فاکتورهای مختلفی همچون دبی پمپ، اندازه اتصالات و… قیمت دستگاه تصفیه آب را تحت تاثیر قرار می‌دهند. تهیه پمپ و سایر تجهیزات برای تصفیه آب استخر باید بر اساس نوع سازه و حجم آلودگی آب انتخاب شود. برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها لزومی ندارد که برای استخرهای خانگی و باغات دستگاه‌هایی با ظرفیت بالا مورد استفاده قرار گیرد. برای مثال یکی از تجهیزات ارزان‌ قیمت برای تصفیه آب استخر باغ فیلتر شنی تصفیه آب برند هایوارد است.

طراحی و تصفیه آب استخر

طراحی و تصفیه آب استخراگر به دنبال گروهی متخصص برای تصفیه آب استخر خود می‌گردید، تیم استخرچی را به شما پیشنهاد می‌دهیم. طراحی و اجرای انواع سیستم‌های تصفیه نظیر فیلتر شنی، کربنی، پکیج ازن زنی و… از جمله خدمات منحصربه‌فرد این گروه است که با نرخی نازل ارائه می‌شوند.

نظر خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *