روشنایی استخر

شرح روشنایی استخر و نورپردازی

شنا یکی از ورزش های مفرح برای اکثر افراد به ویژه در فصل های گرم سال به شمار می آید، این تفریح لذت بخش علاوه بر فصل های گرم سال، در روزهای سرد نیز طرفداران خود را دارد. بعد از سلامتی آب استخرها یکی از مهمترین نکاتی که باید به آن توجه شود، مسئله روشنایی استخر است.

استانداردهای جهانی برای روشنایی استخرهای شنا توسط سازمان های مربوطه در نظر گرفته شده که توجه به آنها ضروری می باشد. برق کشی استخرهای شنا برای ایجاد روشنایی استخر باید با دقت ویژه انجام شود و تمام نکات ایمنی در این زمینه با دقت مورد بررسی قرار گیرد زیرا در صورت سهل انگاری و یا وجود اشتباه در این مسئله، ممکن است خسارات جانی و مالی به افراد متحمل شود.

روشنایی استخرهای شنا، باید به صورت اصولی و مناسب انجام شود تا نور تمام قسمت های استخر یکدست و کافی باشد. تاریک بودن یک قسمت استخر و روشن بودن قسمت دیگر اصلا خوشایند نیست و باعث نارضایتی افراد شناگر می شود. بنابراین، روشنایی صحیح در تمام ساختمان استخرها، به ویژه استخرهای سرپوشیده باید در اولویت طراحی استخرهای شنا قرار گیرد. این کار با انجام نورپردازی های نوین، جلوه های استخر و معماری آن را بیشتر نمایان کرده و به جلب رضایت مشتریان کمک می کند.

روشنایی و نور

نورپردازی استخر

نور استخر

ایجاد یک محیط نورانی در استخر می تواند لذت یک شنای به یادماندنی را به شما هدیه دهد. ایجاد نورپردازی های ویژه در درون استخرها این امکان را به شناگر می دهد تا با توجه بیشتر زیبایی های درون محوطه استخر را تماشا کرده و از آن لذت ببرد. از جمله مزایای نور مطلوب استخر می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 

 • ایجاد حباب های زیبا بر روی سطح آب استخر در شب با استفاده از جلوه های نورپردازی
 • تقویت روحیه شناگران با استفاده از ترکیب رنگ های مختلف برای نورپردازی
 • استفاده طولانی مدت از استخرهای سرپوشیده حتی در شب
 • اضافه کردن فضای دراماتیک به استخرهای شنا
 • ایجاد دید کافی و تامین ایمنی شناگران در طول شب
 • ایجاد جلوه های آبی با استفاده از روش های نورپردازی متنوع
 • روشنایی تمام فضای استخر، دیوارها، سقف و کف
 • برجسته کردن عناصر معماری جذاب به کار رفته در طراحی استخر

 

هرچه زیبایی های استخر زیادتر باشد، باعث جذب بیشتر شناگران شده و رضایت آنها را در پی خواهد داشت. الهام گرفتن از نورهای زیبایی که در روشنایی استخر و محیط اطراف آنها طراحی می شود، احساس آرامش را به شناگران داده و به تقویت هیجان آنها کمک می کند، به همین دلیل امروزه استفاده از طراحی های بسیار جذاب برای نورپردازی استخرهای شنا، در جلب مشتریان بسیار موثر است.

نورپردازی نوین استخر

نورپردازی نوین

افزایش ایمنی در استخرهای شنا با استفاده از روشنایی مطلوب استخر

افزایش نور استخرها به ویژه در شب باعث تامین ایمنی شناگران می شود، با استفاده از نور کامل، افراد به راحتی می توانند بر روی پله ها، داخل سالن استخر، کنار لبه های آب استخر حرکت کنند و با آرامش خاطر در درون استخر مشغول شنا شوند. هر چند که تامین نور استخر های سرپوشیده در روز با استفاده از نور طبیعی امکان پذیر است ولی وجود نور مطلوب در داخل استخر برای شب لازم بوده و باعث می شود افراد بتوانند در شب نیز به تفریح و ورزش خود رسیدگی کنند.

شوک الکتریکی در اثر سیستم روشنایی استخر به صورت غیر استاندارد

در استخرهای شنا، جکوزی ها، استخرهای منزل و تزئینی، سونای بخار و خشک به علت فضای مرطوب استخر و خاصیت رسانا بودن آب استخر، امکان ایجاد شوک الکتریکی و در نتیجه آن آسیب های جانی بسیار زیاد می باشد. و این شوک الکتریکی برای افرادی که به صورت کامل یا نصفه در داخل آب استخر قرار دارند، شدیدتر از افرادی است که در محیط استخر هستند و عاملی که در این زمینه دخیل است شرایط مرطوب داخل استخر می باشد و در این لحظه بدن افراد در برابر عبور برق بسیار خوب عمل می کند و مقاومتی در برابر جریان برق ندارد و یک مسیر موثر برای عبور جریان برق محسوب می شود.

بنابراین در برق کشی های لازم برای روشنایی استخر و استفاده از نورهای تزئینی در داخل آن، باید نهایت دقت بکار گرفته شود، زیرا در صورتی که یک فرد در حال شنا دچار شوک الکتریکی ناشی از نقص اتصالات برقی شود، احتمال غرق شدن آن به داخل آب بسیار زیاد می باشد.

روشنایی استاندارد استخر

در جهت روشنایی استخر به صورت ایمن باید به موارد زیر توجه شود:

 • بکارگیری تجهیزات الکتریکی که دارای ولتاژ پایین هستند.
 • مدارهای الکتریکی باید مجهز به رله عیب اتصال زمین باشند.
 • تمام تجهیزات بکار گرفته در درون استخر و بیرون آن باید به طور صحیح عایق کاری شده باشند.
 • در جهت یکسان سازی اختلاف پتانسیل، از همبند کردن اجزای فلزی استفاده شود.
 • مدارهای الکتریکی و تجهیزات را باید به صورت مجزا تفکیک نمود.
 • فواصل لازم برای وصل کردن تجهیزات برقی وموتورخانه رعایت شود.

این موارد تنها بخش کوچکی از نکاتی است که در هنگام وصل کردن سیستم روشنایی استخر باید مورد توجه قرار گیرد تا یک سیستم ایمن برای استخر نصب شود. با پیشرفت تکنولوژی ها و توجه بیشتر به زیبایی نور در داخل آب استخرها، تجهیزات روشن کننده مدرن و زیبایی برای استفاده در آب استخرها تولید و عرضه شده تا با استفاده از آنها در دیواره های استخر و ایجاد یک آب رنگی، احساس خوشایندی برای شناگران هنگام شنا فراهم شود.

روشنایی استخر روباز

روشنایی استخر روباز

سیستم روشنایی استخر درون کاسه 

برای نصب سیستم روشنایی درون آب استخر استانداردهایی وجود دارد که باید به طور کامل و با دقت اجرا شوند. این تاسیسات با ولتاژ 120 ولت و 12 مورد استفاده قرار می گیرند، با توجه به اینکه سیستم روشنایی درون کاسه استخر در داخل آب خنک نصب می شود محل نصب آن باید 450 میلیمتر از آب استخر پایین تر نصب شود.

این فاصله ممکن است در اثر کاهش سطح آب بر اثر تبخیر یا مسائل دیگر کاهش پیدا کند ولی هیچگاه سیستم روشنایی داخل آب، در اثر کاهش سطح آب، خارج از آن قرار نمی گیرد. گرمای تولیدی توسط سیستم روشنایی، در تماس با آب درون استخر کاهش پیدا می کند ولی در صورتی که سطح آب استخر به صورت ناگهانی کاهش پیدا کرده و این تجهیزات روشنایی بدون آب باشند، امکان سوختگی پوست افراد در اثر تماس با آنها وجود دارد. بنابراین در مدیریت استخر باید به صورت همیشگی به این نکات ساده ولی با اهمیت در جهت نگهداری ایمن از استخرها توجه شود.

جلوه های زیبای نور آبی

انواع سیستم های روشنایی استخر درون کاسه

چهار سیستم روشنایی استخر در درون آب آن وجود دارد، که عبارتند از:

 • سیستم های روشنایی در کاسه های مرطوب: این سیستم ها در زیر آب استخر نصب می شوند، این سیستم ها دارای سیم هایی هستند که نسبت به برق انعطاف پذیر می باشند. هنگام نصب در داخل یک گلوی پر از آب قرار می گیرند. عایق کاری سیم ها و تجهیزات مورد استفاده در این سیستم باید به طور مناسب و ایمن عایق کاری شوند تا از هرگونه خطر برق گرفتگی جلوگیری شود.
 • سیستم های روشنایی با کاسه خشک: این سیستم ها در بیرون از آب کاسه استخر نصب می شوند.
 • سیستم های روشنایی بدون کاسه: این سیستم ها در محوطه استخر مورد استفاده قرار می گیرند و خطر آنچنانی را ایجاد نمی کنند.
 • سیستم های روشنایی اجرا شونده بر روی دیواره استخرها: که استفاده از آنها در استخرهای منزل و کوچک به طور معمول نادر است.
روشنایی استخر روباز

روشنایی استخر روباز

تامین نور و روشنایی استخر

تنظیم سیستم روشنایی استخرها بر اساس، سرباز و سرپوشیده بودن آنها انجام می شود:

 • استخرهایی که به صورت سرباز هستند مانند استخرهای فایبرگلاس و بتنی موجود در حیاط منزل ها، در طول روز نیاز به سیستم روشنایی ندارند ولی در طول شب روشنایی لازم برای استخر و فضای اطراف آن باید به خوبی تامین شود. انجام نورپردازی در اطراف این نوع از استخرها باعث ایجاد جلوه های زیبا در اطراف استخر می شود که به افزایش روحیه افراد و آرامش آنها کمک می کند.
 • در استخرهای سرپوشیده، به دلیل فضای بسته، تامین روشنایی باید از طریق سیستم های روشنایی برقی و نور طبیعی در طول روز انجام شود و در طول شب با استفاده از برق، روشنایی سالن و آب کاسه استخر، به صورت مطلوب تامین شود.

رنگ های نور روشنایی استخرها

میزان سردی و گرمی لامپ ها در تعیین رنگ خروجی از آنها بسیار موثر است و دمای داخل لامپ نقش اساسی در نوع رنگ قابل مشاهده توسط ما دارد، که این دما همان دمای کارکرد لامپ است و بر اساس درجه کلوین اندازه گیری می شود. به طور معمول رنگی که ما از لامپ هایی با دمای گرم مشاهده می کنیم، یا به صورت زرد و یا متمایل به نارنجی است، ولی لامپ های سرد، نوری را با رنگ آبی از خود منتشر می کنند و با افزایش دمای آنها، این نور شدت بیشتری می گیرد، به همین دلیل، ممکن است نوری سفیدی که از لامپ های فلورسنت منتشر می شود، با افزایش دما به رنگ آبی متمایل شود.

 

نورپردازی استخر

برای کمتر شدن آلودگی های بصری و ایجاد آرامش در معماری های جدید از نورپردازی استفاده می شود، ایجاد یک دکوراسیون عالی و آرام بخش در محیط استخر با استفاده از نورپردازی صحیح و اصولی امکان پذیر است. یکی از جلوه هایی که امروزه بسیار مورد توجه مدیران استخر قرار گرفته و باعث ایجاد فضایی دلنشین و آرام بخش در محیط استخر می شود، نورپردازی های نوینی است که امکان اجرا شدن بر روی سقف، دیواره ها و کف استخر را دارند. اجرای یک نورپردازی کامل علاوه بر زیبایی های چشم نواز، نور استخر را به صورت کاملا مناسب و ایمن تامین می کند تا افراد بتوانند با خیال آسوده از فضای آن نهایت لذت را ببرند.

انجام نورپردازی استخر

روشنایی استخر را باید افرادی که در این زمینه مهارت دارند انجام دهند و یک نیروی متخصص الکترونیک به راحتی می تواند این کار را بدون نقص انجام دهد. اگر تنظیم نورپردازی را به دست افراد بی تجربه بسپارید ممکن است مشکلاتی برای سلامتی افراد به وجود آید. برای انجام طراحی نورپردازی به پارامترهای زیر باید دقت شود:

انتخاب چراغ مناسب برای نورپردازی: در زمان انتخاب چراغ برای این امر، باید به مسائلی از قبیل، زمان انجام پروژه، گستردگی استخر و میزان فعالیت لازم برای انجام کارهای الکتریکی توجه داشت. از انواع چراغ هایی که می توان در استخر استفاده نمود، به موارد زیر می توان اشاره داشت:

 

 • چراغ های مکش نوعی از چراغ ها می باشند که برای نصب آنها نیاز به تخلیه استخر و حفر سوراخ در آن نیست.
 • چراغ های باطری خور نوعی دیگر از چراغ ها می باشند که نصب آنها به راحتی انجام می شود و نیاز به انرژی برق ندارند. ولی در این مورد باید باتری ها را مداوم تعویض نمود و علاوه بر این عمر این چراغ ها نیز کوتاه می باشد. با توجه به این مسائل استفاده از، سیم های برقی برای تامین روشنایی استخر یک روش معقول و موثر است.

 

انواع چراغ های برقی مورد استفاده برای روشنایی استخر و نورپردازی

 

چراغ های رشته ای: این چراغ ها کیفیت بالایی ندارند ولی هنوز هم در برخی از استخرها مورد استفاده قرار می گیرند ولی برای جلوه دادن عالی به استخر می توانید از چراغ های با کیفیت تری نیز استفاده نمایید.

چراغ های ال ای دی: نوری که این چراغ به استخر شما می دهند دارای کیفیت بالایی است و همچنین این لامپ ها بر خلاف لامپ های رشته ای، گرمای زیادی تولید نمی کنند و استفاده از آنها باعث کاهش مصرف انرژی می شود.

این لامپ ها یکی از رایج ترین نوع قابل استفاده در استخرهای شنا هستند که با توجه به مزیت های زیادی که نسبت به لامپ های رشته ای دارند، مورد استقبال قرار گرفته اند. این لامپ ها قابلیت ارائه روشن ترین نورها را با مصرف کم انرژی دارند و نور آنها 12 ولت است که روشنایی بی نظیری را فراهم می کند.

چراغ های آر جی بی ال ای دی: این چراغ ها دارای جلوه های خاصی هستند که توجه ها را به سمت خود جلب می نمایند و همچنین با استفاده از ریموت آنها می توان، رنگین کمان رنگ ها را ایجاد نمود. در واقع این چراغ ها مدل های جدیدی از سیستم های روشنایی استخر به شمار می آیند که طرفداران آنها بسیار زیاد بوده و با توجه به کیفیت بالا و جلوه های ویژه ای که دارند، متقاضیان نصب آنها روز به روز افزایش می یابد.

 

با توجه به اینکه روشنایی استخر و دادن جلوه های زیبا به آن یکی از مهمترین عوامل ایمنی و زیبایی استخرها به شمار می آید استفاده از افراد متخصص در این زمینه به شما کمک می کند که بهترین نوع روشنایی را برای استخر خود ایجاد نمایید که علاوه بر تامین روشنایی استخر به صورت مطلوب، ایمنی افراد مراجعه کننده نیز تامین شود.

تامین نور استخر به صورت مناسب را باید به یک مهندس کاربلد سپرد تا بتواند با توجه به فضای استخر میزان لامپ های مورد استفاده را به درستی انتخاب کرده و یک نورپردازی عالی ایجاد نماید، کم و زیاد بودن نور یک استخر باعث احساس ناخوشایند و نارضایتی شناگران می شود. استفاده از لامپ های مناسب و انتخاب چراغ های ایده آل برای استخر را به مهندسین با تجربه در این زمینه بسپارید تا بهترین نتیجه را از نورپردازی استخر خود به دست آورید.

طراحی نورپردازی

طراحی نورپردازی

سایت استخرچی

افرادی که استخر جدیدی تاسیس می کنند، راغب هستند که تمام فعالیت های لازم برای آماده سازی استخر آنها به صورت کاملا حرفه ای انجام شود تا بتوانند رضایت شناگران را جلب کنند و برخی از استخرها نیز به دلیل قدیمی بودن نیاز به تجدید سیستم های مختلف از جمله روشنایی استخر دارند و ممکن است برای پیدا کردن یک گروه با تجربه سردرگم باشند، به این افراد توصیه می شود که برای گرفتن مشاوره در خصوص تمام فعالیت های طراحی و تعمیر تمام قسمت های استخر خود چه جدید و چه قدیم، به سایت استخرچی مراجعه نمایید.

استخرچی یکی از بهترین شرکت هایی است که سالیان زیادی در زمینه طراحی و تعمیر انواع استخرها فعالیت داشته و با سابقه درخشان در این زمینه می تواند با توجه به موقعیت استخر شما، بهترین سیستم های روشنایی را بکار گرفته که رضایت شما و شناگران استخر را جلب نماید.

 

با توجه به اینکه برق کشی های غیر اصولی و ناقص برای طراحی روشنایی استخر می تواند منجر به برق گرفتگی شناگران شود، بنابراین مدیران استخر باید از شرکت معتبر و باسابقه در امر برق کشی استخر استفاده کنند تا مانع از مشکلات بعدی شوند. برای گرفتن مشاوره از شرکت استخرچی می توانید به سایت این شرکت مراجعه کرده و با کارشناسان ارتباط برقرار نمایید، کارشناسان این شرکت با مهارت بالایی که در زمینه فعالیت های تعمیر و طراحی انواع استخر و جکوزی دارند، به راحتی می توانند شما را راهنمایی کرده و در جهت رفع مشکلات به شما کمک کنند.

 

کارشناسان شرکت استخرچی ابتدا، یک بررسی کامل از استخر شما انجام می دهند و سپس تمام نظرات و درخواست های مورد نیاز در خصوص استخر را جویا شده تا بتوانند با توجه به ظرفیت های موجود، بهترین سیستم روشنایی را برای استخر شما طراحی کنند. کارشناس ها به دلیل گذراندن دوره های ویژه در این زمینه مهارت و تجربه کافی در جهت پیاده سازی بهترین سیستم های روشنایی و نورپردازی استخر را دارند، بنابراین با اطمینان خاطر می توانید، از مشاوره های سایت استخرچی استفاده کنید.

 

جهت دیدن ویدیو های بیشتر در خصوص روشنایی استخر به کانال آپارات استخرچی مراجعه فرمایید.

نظر خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیخدماتارتباط با ما