ساخت سونا بخار

ساخت سونا بخار

عمر سونا و استفاده از این مکان تفریحی درمانی به بیش از 3000 سال برمیگردد؛ در این مقاله قصد داریم علاوه بر مزایا و معایب سونا، به چگونگی ساخت سونا بخار هم بپردازیم.

  • زمان مورد نیاز برای ساخت سونا بخار: 2 تا 7 روز
  • قیمت و هزینه ساخت سونا بخار: 20 تا 80 میلیون تومان
  • جنس روکش و سکوها: چوب، آجر نسوز، سرامیک یا کاشی

همان طور که می ‌دانید ساخت سونا بخار یک مکان تفریحی نظیر جکوزی و استخر می باشد. طراحی و ساخت سونای خشک و بخار نیاز به توانایی خاصی دارد. به طور کلی دو نوع سونا وجود دارد: سونا خشک و سونای بخار؛ سونای بخار دارای مقدار رطوبت مشخصی است و البته این مقدار رطوبت باید به گونه‌ای باشد که بدن انسان بتواند آن را تحمل کند. با توجه به تحقیقاتی که به روی بدن انسان انجام داده شده است. دمای سونا باید بین 40 تا 50 درجه سانتی گراد باشد. هم چنین رطوبت نسبی آن تقریباً 100 درصد باشد.

سفارش ساخت انواع سونا بخار خانگی و سونا خشک در سراسر کشور
02146087252
09120215694
02146087232

ریشه و تاریخچه سونا

به طور کلی سونا یک اتاق یا یک کلبه کوچک می باشد که دمای آن بالاتر از دمای بدن انسان است. با توجه به این که رطوبت آن چقدر است، می ‌توانیم آن را جزو گروه سونا بخار و سونای بخار بنامیم. اولین سونا در کشور فنلاند تاسیس شد. به همین جهت است که لغت سونا دارای ریشه فنلاندی می باشد.

در واقع سونا از دسته حمام های سنتی فنلاند است. سونای بخار به معنای حمام بخار است. به خاطر وجود رطوبت زیاد و دمای بالا ممکن است بدن تعریق بیش تری داشته باشد. عرق کردن برای بدن دارای فواید زیادی است که در واقع می ‌تواند سموم و مواد زائد بدن را دفع کند. در ساخت سونا بخار باید این را در نظر بگیرید که هیچ ‌گونه محفظه ای برای خروج بخار و حرارت وجود نداشته باشد.

مزایای سونا

مزایای سونا

  • بهبود گردش خون
  • رفع سفتی مفاصل و درد عضلات
  • تقویت سیستم ایمنی
  • تسکین استرس
  • پوست براق

پایش دمای اتاق سونا

گاهی اوقات ممکن است حرارت این اتاق به بیش از ۵۰ درجه سانتی گراد برسد. البته توجه داشته باشید که طراحی سونای بخار نباید به گونه ‌ای باشد که حرارت آن بسیار افزایش یابد. در غیر این صورت می تواند روی بدن افراد تورم، سوختگی و تاول ایجاد کند.

بیشترین مشکل دما در سونا، بالا بودن آن است؛ کمتر شرایطی پیش می آید که دمای اتاق سونا پایین باشد مگر اینکه مشکلی در سیستم گرمایش آن باشد یا درز زیادی داشته باشد.

میزان رطوبت در سونا بخار و سونا خشک

در اکثر شرایط افراد طرفدار سونا بخار هستند تا سونا خشک اما باید دید این دو از نظر درمانی و پزشکی با یکدیگر متفاوت هستند یا خیر! پزشکان بر این عقیده‌اند که تنها در صورتی که مشکلات تنفسی دارید باید از سونا خشک بپرهیزید در غیر این صورت این موضوع کاملا سلیقه ای است و تفاوتی در فواید درمانی این دو نوع سونا وجود ندارد.

ساخت سونا بخار بوسیله آجر یا چوب

مجموعه استخرچی می تواند با به کارگیری برخی از مصالح نظیر: آجر نسوز یک اتاق غیر قابل نفوذ به نام سونا را بسازد. معمولاً برای ساخت سونا بخار از برخی چوب های صاف و نرم همانند چوب سکویا، سرو، صنوبر و غیره استفاده می نمایند. اتاق سونا در هر خانه ‌ای دیده نمی شود؛ لذا برخی از خانه های گران قیمت یا به اصطلاح اشرافی دارای سونا می باشند.

ساخت سونا بخار با کیفیت

ساخت سونا بخار نیاز به هزینه بسیار زیادی دارد. شما می توانید با مراجعه به مجموعه ی زبده ی استخر چی این هزینه را کاهش دهید و با قیمت مناسب تری به ساخت سونای بخار و یا سونای خشک خود بپردازید. در ساخت سونا بخار تمامی الوار هایی که به کار می روند، پرداخته شده هستند. رطوبت و حرارت از این الوار ها عبور نخواهد کرد. در واقع تمام سقف و دیوارهای اتاق سونا عایق حرارت و رطوبت می باشد. شما می توانید در بازار اتاق ‌های سونای از پیش ساخته شده را مشاهده نمایید. قیمت این اتاق های از پیش ساخته شده کمی ارزان تر از سونا های سفارشی می باشد. تجهیزاتی که مجموعه ی استخر چی برای ساخت سونای بخار استفاده می ‌کند.

شامل سکو هایی برای نشستن افراد، گرمکن ها، تجهیزات کنترل کننده و غیره است. در مجموعه ی استخر چی طراحان زبده و با مهارتی وجود دارند که می توانند با استفاده از حداقل متریال اولیه برای اتاق سونا عایقی بسیار مقاوم را درست کنند. در ساخت سونا بخار یکی از مهم ترین متریال هایی که برای ساخت سونای بخار و خشک استفاده می شود، تخته های چند لایه می باشند. این تخته ها از چوب های سخت ساخته نشدند چرا که چوب های نرم می تواندن کیفیت بهتری داشته باشند.

 

سونای بخار

سونای بخار

استاندارد ترین ساخت سونا بخار:

در سونای بخاری که از الوار ساخته شده است. روی این چوب های نرم چند روکش به جهت عایق بودن کشیده شده است. معمولاً اندازه ی اتاق سونا باید کاملاً استاندارد باشد. از جمله ابعاد استاندارد می توان به ارتفاع بین دو متر و ۱۳ سانتی متر اشاره نمود. این ارتفاع اگرچه چندان زیاد نیست اما به گونه ‌ای طراحی شده که افراد قد بلند بتوانند به راحتی در آن قرار بگیرند و از طرف دیگر ساخت سونا بخار نیاز به انرژی زیادی برای افزایش دمای آن اتاق وجود نداشته باشد. برای گرم کردن اتاق سونای بخار معمولاً از هیتر استفاده می‌ کنند.

همه ی ما با هیتر آشنایی داریم. هیتر ها در واقع دارای المنت هایی هستند که به وسیله ی برق کار می کنند. زمانی که این المنت ها برافروخته می‌ شوند حرارت بسیار زیادی تولید می کنند. اگر سیستم گرمایشی برای سونا وجود نداشته باشد. در واقع سونا جز یک اتاق خالی، چیزی بیش تر نخواهد بود. هیتر های سونا به صورت اختصاصی بوده و می ‌تواند در انواع مختلفی به نام های زیر وجود داشته باشد:

گرمکن ها و هیتر هایی که از طریق مادون قرمز حرارت می بخشند.

گرمکن ها و هیتر های معمولی که به صورت سنگی هستند.

معمولاً برای سونای بخار از هیتر های مادون قرمز استفاده می کنند. اگر چه برخی از  متخصصین اعتقاد دارند که مادون قرمز برای بدن افراد چندان مفید نیست بلکه می تواند بسیار مضر نیز باشد. برای سونای خشک معمولاً از هیتر های سنگی و معمولی استفاده می نمایند. همان طور که می دانید ساخت سونا بخار دارای رطوبت بسیار بالایی است. هیتر های مادون قرمز به تنهایی نمی ‌توانند این بخار را ایجاد کنند.

چرا که شما باید از سیستم دیگری برای افزایش رطوبت هوا استفاده نمایید.

 

ساخت سونا

ساخت سونا خشک

 

ساخت سونا بخار استاندارد توسط استخرچی:

مجموعه ی استخر چی با در نظر گرفتن تمام اصول استاندارد می تواند به ترمیم، بازسازی و حتی ساخت سونا بخار و خشک بپردازد. شما می توانید با سپردن کار خود به مجموعه ی استخر چی هزینه ‌های خود را کاهش دهید. از طرف دیگر می توانید مطمئن باشید که تمام تجهیزات به کار رفته در ساخت سونای بخار و خشک شما استاندارد بوده و می تواند تا سال‌ های طولانی مورد استفاده واقع شود.

همان طور که گفته شد یکی از مهم ترین تجهیزات سونا سکوهایی می باشد که برای نشستن استفاده واقع می شوند. جنس سکو ها می تواند از چوب های نرم چند لایه، عایق و حتی سرامیک و کاشی باشد. مسلماً استفاده از سکو هایی که دارای جنس چوبی هستند عمر کوتاه تری نسبت به سکو های سرامیکی و سنگی دارند.

برای دیدن ویدیو های بیشتر به کانال آپارات و یا یوتیوب ما مراجعه فرمایید.

4.7/5 - (3 امتیاز)

نظر خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.