سرویس و نگهداری موتورخانه

سرویس و نگهداری موتورخانه

موتورخانه‌ گرمایش موردنیاز برای ساختمان‌ها و سازه‌های آبی را تامین می‌کند، بنابراین پس از راه‌اندازی نیاز به سرویس‌ دارد تا آسایش و رفاه ساکنین حفظ شود. برای ساختمان‌های کوچک سرویس و نگهداری موتورخانه استخر در دوره‌های منظم ماهانه یا سالیانه انجام می‌شود. اما برای برج‌ها و مجتمع‌های بزرگ اغلب یک تکنسین به صورت روزانه به سرکشی تجهیزات موتورخانه می‌پردازد تا از سلامت آن‌ها اطمینان حاصل کند.

ضرورت تعمیر و نگهداری موتورخانه

اگر تعمیر و نگهداری موتورخانه در بازه‌های زمانی منظم انجام گیرد، هزینه‌های سیستم را در بلند مدت کاهش می‌دهد. درواقع با تعمیرات به موقع تجهیزات موتورخانه، عمر مفید آن‌ها افزایش می‌یابد، لذا نیاز به تعویض اجزای سیستم که معمولا پرهزینه هستند، کمتر می‌شود. سرویس و نگهداری موتورخانه علاوه‌بر افزایش عمر تجهیزات، از خرابی‌های بیشتر پیشگیری کرده و در عین حال موجب صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌های مربوط به تعمیرات می‌شود.

چک لیست تعمیر و نگهداری موتورخانه ساختمان

تهیه چک لیست از جمله مولفه‌‌های موثر در کیفیت نگهداری موتورخانه محسوب می‌شود. چون از طریق آن مسئول موتورخانه می‌تواند از نحوه عملکرد تیم پشتیبانی آگاه شود.

در چک لیست سرویس و نگهداری موتورخانه اطلاعات مربوط به تعمیرات دستگاه‌ها به همراه پارامترهایی مانند دما و فشار هر کدام از آن‌ها ذکر می‌شود. سپس این برگه‌ها روی تجهیزات موردنظر نصب می‌شوند تا اهالی ساختمان بتوانند با مطالعه آن‌ها اطلاعات خوبی درباره تاریخچه تعمیر و نگهداری اجزای موتورخانه به دست آورند.

سرویس و نگهداری تاسیسات استخر

به موقع انجام دادن سرویس و نگهداری تاسیسات استخر اهمیت بسیار زیادی دارد؛ زیرا با این کار هزینه کمتری برای تعمیر خوردگی و سائیدگی تجهیزات به شما تحمیل می‌شود. سیستم پمپاژ استخر وظیفه دارد که آب را به گردش درآورد و آلاینده‌ها را از آن جدا کند. به همین دلیل این بخش و سایر قسمت‌های استخر باید به طور دوره‌ای سرویس شوند تا هیچ‌گونه جلبک و کثیفی در دیواره‌های استخر به چشم نخورد.

خدمات سرویس و نگهداری تاسیسات استخر موارد مختلفی همچون تمیز کردن سبد کف‌گیر، بررسی مواد شیمیایی آب، تعمیر تجهیزات استخر مانند موتورخانه، بویلر و سیستم‌ لوله‌کشی را دربرمی‌گیرند.

تعادل شیمیایی آب و نگهداری استخر و جکوزی (تعادل PH و کلر)

تعادل شیمیایی آب استخر و جکوزی یکی از فاکتورهای بسیار مهمی است که تیم ارائه دهنده خدمات سرویس و نگهداری موتورخانه استخر به آن توجه دارند. چراکه پارامترهای شیمیایی سازه‌های آبی به یکدیگر وابسته هستند و در صورت تغییر هر یک از آن‌ها، تغییرات وسیعی در شاخص‌های شیمیایی آب ایجاد می‌شود.

حال اگر املاح موجود در آب از حد مجاز کمتر باشند، آب تجهیزات استخر و جکوزی را تحت تاثیر قرار می‌دهد تا با حل کردن مواد شیمیایی موجود در آن‌ها، ترکیب شیمیایی خود را به حد تعادل برساند. از جمله مهم‌ترین مولفه‌های نشان دهنده متعادل بودن ترکیب شیمیایی آب، تعادل PH و کلر هستند. میزان pH مناسب آب در حالت ایده‌آل باید حدود ۷.۴ تا ۷.۶ باشد.

جارو زنی کف استخر

جارو زنی کف استخر یک از مهم‌ترین قسمت‌های سرویس و نگهداری این سازه‌های آبی به شمار می‌رود، چون هیچ کس دوست ندارد که در یک آب کثیف شنا کند. انجام جاروزنی به صورت دستی کاری پرزحمت و زمان‌بر است، از این‌رو تیم‌های تخصصی از دستگاه‌های اتوماتیک برای تمیز کردن کف استخر بهره می‌گیرند. این تجهیزات به فیلتر وصل می‌شوند و تمام آلودگی‌ها و خاک استخر را بدون نیاز به کار یدی جدا می‌کنند.

شست و شوی فیلترهای تصفیه

شست‌وشوی فیلترهای تصفیه استخر اهمیت زیادی دارد، زیرا موجب رفع انواع آلودگی‌های آب و حشرات می‌شود. علاوه‌برآن تمیز کردن فیلتر به توزیع مواد شیمیایی کمک می‌کند تا مقابله با میکروب‌ها و عوامل بیماری‌زا به بهترین شکل صورت پذیرد.

فیلترهای تصفیه استخر در انواع مختلفی مانند فیلتر شنی، فیلتر کارتریجی و فیلتر دیاتومه عرضه می‌شوند که هر کدام از نظر نحوه تمیز کردن با دیگری تفاوت دارند. تیم‌های ارائه دهنده خدمات شست‌وشوی فیلترهای تصفیه به خوبی با این موارد آشنا هستند و برای هر نوع فیلتر روش مناسب آن را به کار می‌برند.

راه‌کارهایی برای کم کردن هزینه‌ها در نگهداری استخر

همان‌طور که گفته شد، سرویس و نگهداری موتورخانه استخر و سایر بخش‌های آن حائز اهمیت زیادی است. چون اگر در این رابطه اهمال شود، پس از مدتی به اجبار باید هزینه بالایی را برای تعمیر استخر بپردازید. روش‌هایی به منظور کاهش هزینه‌های نگهداری استخر وجود دارد که بهتر است با آن‌ها آشنا شوید:

  • افزایش قطر لوله‌ها می‌تواند در این زمینه کمک کننده باشد. البته می‌توانید از روش کاهش طول لوله‌ها و همچنین عوض کردن لوله‌های خمیده ۹۰ درجه با لوله‌های منعطف ۴۵ درجه نیز بهره ببرید.
  • بهتر است فیلتر قدیمی استخر را با یک فیلتر بزرگ جایگزین نمایید.
  • کم کردن گردش مقاومت هیدرولیکی در سیستم سازه آبی نیز موثر است؛ زیرا مصرف برق پمپ استخر را به میزان ۴۰ درصد کاهش می‌دهد.

هزینه سرویس موتورخانه

هزینه سرویس و نگهداری موتورخانه تحت تاثیر پارامترهای مختلفی قرار می‌گیرد که عبارتند از:

  • هر چه موتورخانه تجهیزات بیشتری داشته و بزرگتر باشد، هزینه سرویس و تعمیرات به همان اندازه افزایش می‌یابد.
  • در برج‌های بلند سیستم موتورخانه و طراحی انشعابات آن پیچیدگی‌های زیادی دارد. علاوه‌برآن وجود سازه‌هایی مانند سونا و جکوزی موجب بالا رفتن هزینه‌های احتمالی می‌شود.
  • هرچه قدمت موتورخانه بیشتر باشد به سرویس بیشتری نیاز پیدا می‌کند که این موضوع افزایش هزینه‌ها را به دنبال دارد.
  • با توجه به تعداد بازبینی و کاربری ساختمان نیز تعرفه نگهداری از موتورخانه تغییر می‌کند.

سرویس و نگهداری موتورخانه با تیم تخصصی استخرچی

سرویس و نگهداری موتورخانه استخر نیاز به مهارت و تجارب فراوان دارد. سپردن این کار به افراد ناشی می‌تواند عمر مفید تجهیزات استخر را تا حد زیادی کاهش دهد. تیم تخصصی استخرچی با دارا بودن سال‌ها تجربه و رزومه کاری درخشان می‌توانند در این زمینه شما را یاری برسانند.

نظر خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *