ضخامت بتن کف استخر چقدر باید باشد؟

ضخامت بتن کف استخر

یکی از مراحل اصلی در ساخت استخر، آماده‌سازی پایه آن است. ضخامت بتن کف استخر به شدت روی عمر سازه تاثیرگذار است. پس از این‌که خاک‌برداری به اتمام می‌رسد، کف استخر کاملا صاف شده و بخش‌هایی که خاک سست دارند، با لایه‌ای از خاک سفت پر می‌شوند.

سپس مراحل فشرده‌سازی و غلتک زدن انجام می‌گیرد و در نهایت نیز لایه‌ای بتن در کف استخر ریخته می‌شود. حال ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که ضخامت بتن کف استخر چقدر باید باشد؟ در ادامه همراه ما باشید تا به این پرسش پاسخ دهیم.

 

بتن مخصوص کف استخر

بتن مخصوص کف استخر

به منظور پوشش دادن کف و دیواره‌ استخرهای بتنی که به اسامی گانیت یا شاتکریت نیز شناخته می‌شوند، از ماده‌ای به نام بتن استفاده می‌شود. برای تهیه بتن متریالی همچون سیمان، ماسه، آب و سنگ‌دانه با یکدیگر ترکیب می‌شوند تا در نهایت ماده‌ای با استحکام بالا به دست آید.

بتن خشک درواقع همان ترکیب ماسه، سیمان و سنگ‌دانه است، اما آن چیزی که ما به‌عنوان بتن می‌شناسیم از ترکیب این مواد با آب حاصل می‌شود. بتن شاتکریت استخر ممکن است که ماده‌ای خشک یا مرطوب باشد، در حالی‌که بتن گانیت تا قبل از استفاده برای سازه‌های آبی به حالت خشک وجود دارد.

 

ضخامت استاندارد بتن کف استخر

یکی از الزامات ساخت استخر بتنی این است که مقداری آب روی شاتکریت یا گانیت اسپری شود تا از حالت خشک بیرون بیاید. سپس بتن آماده شده را در کف استخر می‌ریزند. مناسب‌ترین میزان ضخامت بتن کف استخر ۶ فوت معادل ۱۵ سانتی‌متر است. پس از پایان عملیات بتن‌ریزی، باید روزی دو مرتبه فرآیند عمل‌آوری آن انجام شود. این کار به مدت دو هفته ادامه پیدا می‌کند تا بتن استحکام و دوام موردنظر را پیدا کند.

ضخامت پایه‌های بتنی استخر تا حد زیادی تعیین کننده عمر سازه و استحکام آن است. اگر سازندگان به این موضوع توجه کافی نداشته باشند و ضخامت بتن کف استخر به اندازه کافی نباشد، پس از مدتی در کف سازه شکاف‌ها و ترک‌هایی به وجود می‌آید.

نکته مهم این است که ضخامت کف استخر بیشتر از دیواره‌ها درنظر گرفته شود. علاوه‌برآن برای افزایش ایمنی سازه بهتر است که پوسته‌ای استاندارد به ضخامت ۶ اینچ نیز مورد استفاده قرار گیرد.

ساخت استخر توسط تیم تخصصی استخرچی

یکی از مراحل مهم اجرای استخر، ساخت و بتن‌ریزی کف آن است. اگر این مرحله با رعایت اصول و استانداردهای لازم انجام گیرد، استخر تا مدت‌ها بدون مشکلاتی مانند ترک خوردن و نشتی همچنان پایدار باقی می‌ماند.

تیم تخصصی استخرچی به دلیل دارا بودن تجربه زیاد می‌توانند بتن‌ریزی سازه‌های آبی را در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با بالاترین کیفیت انجام دهند. بنابراین آب به درون پوسته استخر نفوذ نمی‌کند و طول عمر آن افزایش می‌یابد.

2 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *