لوله کشی استخر

لوله کشی استخر

مهمترین بخش یک موتورخانه لوله کشی استخر آن است. به منظور اتصال تجهیزات برای ، اتصالات و دریچه هایی که آب را از استخر برای فیلتر شدن خارج می کنند. سپس آب تصفیه شده را به استخر برمی گرداند ، کلمه لازم الجراست. در واقع همانند رگ در بدن انسان ارتباط بین سایر اجزا را فراهم می کند. یکی از مهمترین مراحل ساخت استخر، لوله کشی و کابل کشی آن است که باید با دقت بالایی انجام شود.

اجرای موتورخانه استخر، لوله کشی، برق کشی استخر توسط تیم متخصصین استخرچی
02146087252
09120215694
02146087232

لوله های لوله کشی استخر

لوله ای که معمولاً برای لوله کشی استخر درون زمین استفاده می شود ، لوله پلاستیکی سخت پی وی سی است. اما یک لوله پی وی سی انعطاف پذیر نیز وجود دارد و برخی از سازندگان استخر با استفاده از لوله Black Poly(همان لوله پلی اتیلن سیاه) استفاده می کنند.

لوله کشی سیاه استخر

لوله کشی استخر لوله سیاه جنس سخت در سایزینگ مختلف

 لوله کشی استخر با لوله پی وی سی RIGID

امروزه بیش از 3 میلیون کیلومتر لوله پی وی سی نصب شده است. و لوله پی وی سی سخت (استاندارد 40) استاندارد لوله کشی استخر است. لوله پی وی سی بسیار سخت و مقاوم است. در صورت نصب صحیح می تواند طول عمر بیش از 75 سال را داشته باشد.

استاندارد 40 لوله پی وی سی ، قطر 2 اینچ ، می تواند فشار 166 psi را تحمل کند. در حالی که لوله PVC با دیواره ضخیم تر ، استاندارد 80 می تواند فشار را تا 243 psi تحمل کند. جدول پی وی سی 40 برای تقریباً همه لوله کشی استخر های مسکونی مناسب است. برنامه 80 به طور معمول به دلیل هزینه بسیار بیشتر در استخرها استفاده نمی شود. قطر داخلی لوله استاندارد 80 به همان اندازه استاندارد 40 است. اما به دلیل ضخامت بیشتر ، 6٪ قطر داخلی کمتری دارد.

(لوله پلیکا) DWV یا لوله تخلیه / پسماند / تهویه ، با پیچاندن یک هسته فوم پی وی سی بین دو لایه پی وی سی جامد ساخته می شود و برای کاربردهای فشار ضعیف مانند لوله های تخلیه یا سیستم های خلا home خانگی در دیوار منظور شده است. از لوله و اتصالات پی وی سی از جدول 20 یا برنامه 40 DWV در لوله کشی سیستم لوله کشی استخر استفاده نکنید.

 

لوله کشی استخر pvc

لوله کشی استخر با لوله پی وی سی RIGID

فرم تماس با تیم استخرچی

   لوله کشی استخر با پی وی سی FLEX

  لوله پی وی سی انعطاف پذیر از همان پلی وینیل کلراید همانند لوله صلب ساخته شده است ، اما با پلاستیک کننده های اضافه شده و دنده های سطح برای خم شدن یا انعطاف پذیری لوله امکان پذیر است. استاندارد 40 Flex PVC در چندین رنگ و بدون تفاوت ماده موجود است.

  لوله فلکس دارای چندین مزیت نسبت به PVC سخت است. نصب آسانتر و سریعتر در طولانی مدت از استخر به پمپ ، پیچیدن گوشه ها و انتقال بدون نیاز به اتصالات لوله کشی ، به راحتی انجام می شود. Flex PVC همچنین بهتر از PVC سخت در برابر حرکت زمین یا فشار خارجی مقاومت می کند.

  لوله فلکس همچنین می تواند در برابر یخ زدگی مقاومت کند. کشیدگی تا تقریباً 10٪ از آب منجمد داخل لوله را تحمل کند. با این وجود ، در صورت یخ زدگی آب در لوله ، آرنج یا کوپلینگ های پی وی سی هنگامی که برای اتصال بخشهایی از لوله فلکس استفاده می شوند ، می توانند ترک بخورند.

   

  لوله فلکسیبل برای استخر

  لوله کشی استخر با پی وی سی FLEX

  نقطه ضعف

  با این حال، در نقطه ضعف، لوله کشی استخر لوله فلکس دارای چند عیب قابل توجه است که برای لوله کشی استخر بتنی استفاده می شود. انعطاف پذیری لوله انعطاف پذیر باعث می شود تا هنگام فشار ، اندکی حرکت کند. هنگامی که پمپ روشن یا خاموش است ، این یک حرکت جزئی در لوله ایجاد می کند ، که باعث کاهش اتصال چسب ، و سایر فیتینگ ها می شود. اگر اجسام تیز به لوله مالش دهند ، می تواند نشت ایجاد کند.

  بزرگترین انتقاد در مورد استفاده از لوله های فلکس توکار این است که می تواند توسط موریانه های زیرزمینی یا سوله های گوش ، که به لوله جذب می شوند، آسیب ببیند.  می تواند سوراخ های کوچکی توسط موجودات موذی جویده شود. به خصوص در خاکهای شنی ، لوله فلکس در معرض آسیب حشرات یا جوندگان قرار دارد.

  مشکل بزرگ دیگر لوله فلکس این است که مقاومت شیمیایی کمتری نسبت به PVC سخت دارد. لوله فلکس که در زیر فیدر مخصوص قرص کلر استفاده می شود آسیب می بیند. یا بعد از تزریق کلر می تواند در اثر کلر زیاد و سطح پایین pH آسیب ببیند. آب با گذشت زمان رزین های نرم کننده را تغییر می دهد. که باعث کاهش قطر داخلی لوله شده و منبسط می شود. در نهایت منجر به گرفتگی و چین خوردگی لوله می شود.

  لوله کشی استخر با CPVC

  لوله CPVC یا همان کلرید پلی وینیل کلریده با افزودن 2 اتم کلر به رزین پلی وینیل کلراید مورد استفاده برای اکسترود لوله ساخته می شود. CPVC تا 200 درجه ، (PVC Sch 40 و Sch 80) تا 140 درجه بندی شده است.

  به همین دلیل ، برخی از لوله کش‌ها در ساخت استخر بتنی یا فایبرگلاس ترجیح می دهند. از لوله CPVC برای اتصالات بخاری و پمپ استفاده کنند. لوله کشی استخر در برابر دمای آب تا 200 درجه مقاومت می کند. استاندارد کلاس 40/80 PVC در برابر دمای بالای آب مقاوم نیست و در صورت قرار گرفتن می تواند ذوب شود. کوچک شود و تغییر شکل دهد.

  با استفاده از اتصالات 6 اینچی بصورت کاور CPVC و / یا اتصالات MTA CPVC می توانید مشکل اتصالات پمپ رشته ای ذوب شده (کوچک شده) از گرمای بیش از حد را برطرف کنید. به همین ترتیب ، استفاده از لوله های CPVC 24 اینچی به عنوان کاور گرما برای لوله های ورودی و خروجی بر روی بخاری گاز می تواند از تاب خوردن لوله ها جلوگیری کند. زیرا بخاری ها به طور مکرر استفاده میشوند. اما جدا از این اهداف خاص ، هزینه لوله و اتصالات CPVC برای لوله کشی می تواند بسیار گران باشد.

  "

  لوله سیاه مشکی

  لوله پلی اتیلن با چگالی بالا یا لوله HDPE یک شلنگ انعطاف پذیر است که عمدتا در لوله کشی استخرهای وینیل زمینی قدیمی استفاده می شود. اتصال بخشهای لوله PE با اتصالات درج خاردار انجام می شود ، که پس از گرم کردن لوله با یک دستگاه گرم ، با روکش لوله تفلون پوشانده شده و به انتهای لوله رانده می شوند. اتصال با محکم کردن دو گیره از جنس استنلس استیل در خارج از لوله و قرار دادن اتصالات به پایان می رسد.

  پلی لوله دارای تمام مزایای Flex PVC است ، با مقاومت بیشتر در برابر مواد شیمیایی و باکتری ، حشرات  را به خود جلب نمی کند.  می تواند در برابر یخ زدگی یا حرکت زمین بدون شکستن مقاومت کند.

  با این وجود پلی لوله بدون معایب نیست. اتصالات گیره نسبت به اتصالات پی وی سی چسبیده بیشتر نشت می کند. همچنین کار با پلی در هوای سرد سخت است. زیرا انعطاف پذیری  را از دست می دهد.

  لوله سیاه مشکی

  لوله انعطاف پذیر pvc برای اتصال راحت در گوشه ها

  لوله مسی

  برای استخرهای ساخته شده در دهه 50 و 60 ، قبل از استفاده از لوله PVC در لوله کشی استخر پیش ساخته فایبرگلاس ، از لوله مسی به عنوان استاندارد استفاده می شد.

  برای لوله کشی منزل ، لوله مسی مزایای مختلفی دارد. لوله مسی از PVC یا CPVC مقاوم تر است و دارای نقطه ذوب 5 برابر بیشتر از CPVC است ، بنابراین مانند لوله پلاستیکی در آتش نمی سوزد. مس باکتری استاتیک است. به طور طبیعی باکتری را از بین می برد. با این حال ، لوله های مسی می توانند دچار فرورفتگی ، مقیاس یا خوردگی شوند.  به اندازه PVC یا CPVC عایق بندی نشوند. میعانات به راحتی در خارج از لوله جریان می یابند.

  لوله مسی

  لوله های مسی جهت استفاده در سیستم موتورخانه با کارایی بالا و البته هزینه زیاد

  دلیل اصلی عدم انتخاب

  اما دلیل اصلی اینکه در لوله کشی استخر از آن استفاده نمی شود هزینه است. لوله و اتصالات مسی حدود 10 برابر گرانتر از PVC هستند. آنقدر ارزشمند است که پیمانکاران مجبورند لوله مسی را با دقت ذخیره کنند تا از سرقت در محل کار جلوگیری کنند.
  لوله مس نیز برای پیوستن موفقیت آمیز به بخشها ، اتصالات “تعریق” در محل با مشعل ، شار و لحیم کاری به مهارت و دانش بیشتری نیاز دارد. اتصالات پی وی سی به راحتی و با سرعت بیشتری بر روی لوله ها چسبانده می شوند و باعث می شوند کارهای لوله کشی پی وی سی بسیار سریعتر انجام شود.

  علامت گذاری روی لوله PVC به چه معناست؟

  تولید کنندگان لوله های پی وی سی لازم است که لوله های خود را با اطلاعاتی در مورد نوع لوله و استانداردهای ASTM که لوله تولید می شود ، علامت گذاری کنند.

  • نام سازنده یا علامت تجاری
  • استاندارد ASTM که با آن مطابقت دارد
  • اندازه لوله
  • کد تعیین مواد
  • DWV برای تخلیه ، زباله ، لوله تخلیه
  • تحمل فشار
  • شماره کلاس استاندارد
  • مناسب بودن برای آب آشامیدنی

  معمولا به چه سایزینگ لوله کشی استخر نیاز دارم؟

  استخرهای زیر زمین به طور معمول با لوله های پی وی سی 1.5 “یا 2.0” لوله کشی می شوند. اگر بتوانید علامت گذاری را روی یک لوله پیدا کنید. و توانستید آنها را بخوانید. قطر اسمی لوله را نشان می دهد. شما همچنین می توانید لوله را اندازه گیری کنید. اما لوله PVC 1.5 “در واقع دارای قطر بیرونی 1.90” است. و لوله PVC 2 “اگر در عرض لوله اندازه گیری شود و به دقت” چشم زده شود. ” در واقع 2.375″ خواهد بود.
  یافتن هر دو لوله 2 “و 1.5” در سیستم های استخر غیر معمول نیست. و لوله کشی استخر پیچیده تر نیز ممکن است از لوله های پی وی سی کوچکتر “یا 1” برای سرریز آبگرم ، اتصالات کلر ساز یا پمپ تقویت کننده استفاده کنند. اندازه لوله با قطر بزرگ دارای مقاومت کم ، جریان سریعتر آب و فشار کلی پایین سیستم است.

  چه نوع لوله پی وی سی استخر دارم؟

  در بیشتر استخرهای داخل زمین از رنگ سفید استفاده می شود. استاندارد 40 لوله PVC ، نوع 1 ، درجه 1. جدول 80 لوله و CPVC لوله با درجه حرارت بالا معمولاً به رنگ خاکستری است. لوله فلکس دارای آجدار ، انعطاف پذیر و دارای رنگهای مختلف است. هیچ تفاوتی در محصول ندارد. لوله Black Poly البته یک رنگ سیاه است و با استفاده از اتصالات درز دار خاردار و خاکستری ،لوله کشی استخر در مقایسه با اتصالات پی وی سی چسب ، مشخص می شود.

  چه نوع اتصالات پی وی سی لوله کشی استخر را باید استفاده کنم؟

  برای اتصال بخشهای لوله پی وی سی و ایجاد چرخش یا تغییر جهت ، از اتصالات مختلفی مانند کوپلینگ ، MTA ، FTA ، 90 و 45 استفاده می شود. هنگام استفاده از سیستم های استخر لوله کشی ، فقط از جدول 40 اتصالات فشار PVC استفاده کنید. اتصالات DWV (تخلیه / زباله / منفذ) فقط حدود ½ ”عمق دارند تا بتوانند لوله را در آن چسب بزنند. در حالی که اتصالات فشار لوله را تا عمق بیش از 1” می چسبانند.
  اتصالات فشار پی وی سی نیز در برنامه ضخیم تر 80 و در CPVC مقاوم در برابر حرارت ، که معمولاً در پمپ استخر و ورودی / دهانه های بخاری استفاده می شود. با هزینه بسیار بیشتر در دسترس هستند. لوله کشی استخر بالای زمین اغلب از شیلنگ های فیلتر و آداپتورهای شلنگ استفاده می کنند. اما در صورت تمایل می توانند از PVC سفت و سخت استفاده کنند.

  آیا می توان از طریق نور خورشید به لوله کشی استخر پی وی سی آسیب زد؟

  بله ، مانند همه پلاستیک ها و وینیل ها ، اشعه ماورا بنفش حاصل از آفتاب ، نرم کننده ها و رزین های موجود در لوله PVC را از بین می برد. منجر به خرابی یا ضعیف شدن لوله و اتصالات پی وی سی در طول زمان می شود. در بیشتر استخرهای دارای سایه نسبت به لوله های در معرض ، نگرانی چندانی وجود ندارد. برای استخرها در مناطق بسیار گرم و آفتابی ، با قرار گرفتن در معرض آفتاب تمام روز ، تولید کنندگان توصیه می کنند که لوله کشی استخر را با رنگ بیرونی بر پایه آب نقاشی کنید. اگرچه برخی از طرفداران استخر در آریزونا می گویند که رنگ نیازی نیست. برای این منظور نوارهای بادوام در فضای باز نیز موجود است.

  توجه شما را به دیدن این ویدیو آموزشی جلب می کنم. در صورت صلاحدید میتوانید به کانال آپارات استخرچی مراجعه فرمایید.

  4.5/5 - (4 امتیاز)

  نظر خود را با ما در میان بگذارید!

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.