واتر استاپ

استفده از واتر استاپ در ساخت استخر


 نوار واتر استاپ مفصلی پیش ساخته است که برای جلوگیری از انتقال آب از طریق مفصل ساختمانی استفاده می شود.
واتراستاپ ها به طور عمده برای ضد آب کردن سازه های بتونی مورد استفاده قرار میگیرد. درجه پایین مانند تونل ها ، تاسیسات تصفیه آب ، سازه های پارکینگ ، مخازن آب ، تاسیسات تصفیه فاضلاب و سازه های دریایی و همچنین ساخت استخر استفاده می شوند. ویژگی های اساسی و انواع واتر استاپ مورد استفاده در ساخت و ساز به طور خلاصه در مقاله توضیح داده شده است.

نوار واتر استاپ

نوار واتر استاپ برای جلوگیری از نفوذ آب در سازه های بتنی

گروه مهندسین استخرچی سازنده انواع سازه های بتنی و فایبرگلاس استخر در ایران .جهت مشاوره و ساخت و استعلام قیمت با ما در تماس باشید.

09120215694-02146087252-02146087232

 •  نوار واتر استاپ برای ساخت در مکانهایی که اتصالات ساختمانی رایج است بسیار مورد توجه است:
 • منطقه انتقال بین اجزای بتن افقی و عمودی.
 • مناطق دیواری با طول طولانی ، که در آن دو یا چند قالب برای ریخته گری مورد نیاز است
 • موقعیت هایی که بنا به دلایلی جایگذاری بتن مکث یا متوقف می شود در مواردی که تغییر در الگوی طراحی برای عناصر طراحی مورد نیاز است.

اتصالات ساختمانی همچنین به اتصالات سرد گفته می شود که در صورت ترمیم زودتر از باند مجاور ، بتن قبلی قرار می گیرد. این مناطق محتمل ترین مواردی هستند که می توانند منجر به نفوذ آب شوند. در بیشتر موارد ، اتصال ساختمانی در واقع شکل نگرفته است. 

بیشتر سازه های بتونی با درجه پایین شرایطی دارند که منجر به نفوذ آب به اتصالات ساختمانی می شود. برای جلوگیری از چنین نشتی ، واتراستاپ ها به درز ساختمانی قرار میگیرند. واتراستاپ ها برای چنین موارد نفوذی که در اتصالات ساختمانی مشاهده می شود ، بهترین نتیجه را دارند.

نوار واتر استاپ

 نوار واتر استاپ ساخته شده که در شکل ها و انواع مختلفی هستند. پرکاربردترین واتراستاپ های دهه 1950 از پی وی سی ساخته شدند. واتراستاپ های PVC انعطاف پذیر و محکم هستند. موارد کاربردی آن در آسفالت ، فلز ها، مواد آب دوست با ترکیبات مختلف همگی از کاربرد های واتر استاپ ها هستند. اکنون معمولاً برای ساخت واتراستاپها متناسب با کاربردهای متنوع در ساخت استفاده می شود.

4 نوع عمده waterstops عبارتند از:

 1. واتراستاپ پی وی سی
 2. ونتراستاپ بنتونیت
 3. Urethane Waterstops
 4. متالیک واتراستاپ

1. PVC Waterstops

 نوار واتر استاپ PVC در دو طرف اتصالات ساختمانی نصب شده است ، از این رو یک مانع فیزیکی سخت ایجاد می کند. بر اساس نوع اتصال ساختمانی ، عرض ، اندازه و ضخامت واتراستاپ متفاوت است. واتراستاپ PVC به دلیل خاصیت ماده ای که دارد در هر شرایط آب و هوایی قابل نصب است. این جنس ها بسیار با دوام هستند.

2. نوار واتر استاپ بنتونیت 

 نوار واتر استاپ بنتونیت نوعی از  سد است که بسیار آب دوست قرار می میباشد. بنتونیت ، همانطور که می دانیم یک ترکیب رس قابل تورم است. این خاصیت را دارد که در صورت تماس با آب شانزده بار بزرگتر شود.

این خاصیت پر کردن برای آب بندی اتصالات بتونی استفاده می شود. این واتراستاپ در واقع سیستم را به صورت فشرده ای آب بندی می کند بنابراین ترک ها و حفره های موجود در بتن را پر می کند.

یکی از چالش های نصب این سیستم این است که بنتونیت باید خشک بماند تا زمانی که در درز ریخته شود که باید آب بندی شود. قرار گرفتن زود هنگام بنتونیت در معرض رطوبت باعث آسیب به مفاصل و ضعیف شدن بتن در اطراف اتصال می شود.

واتر استاپ استخری

نوار واتر استاپ آب بیشترین استفاده در سازه های استخری

گروه مهندسین استخرچی سازنده انواع سازه های بتنی و فایبرگلاس استخر در ایران .جهت مشاوره و ساخت و استعلام قیمت با ما در تماس باشید.

09120215694-02146087252-02146087232

3.  نوار واتر استاپ زیر آبی

این جنس از  نوار واتر استاپ نیز در گروه آبدوست قرار می گیرد. این ماده همچنین متورم شده و در اتصالات ساختاری در سازه بتونی مهر و موم فشاری ایجاد می کند. پیش بینی افزایش 350 درصدی توسط این نوع انجام می شود.

 نوار واتر استاپ این جنس را می توان به صورت نوار یا با استفاده از یک تفنگ درزبندی استفاده کرد ، که روند نصب را آسان می کند. این ماده برای شکل گیری به 24 ساعت زمان نیاز دارد و فقط انتظار می رود که بتن ریزی انجام شود. بنابراین ، در طول فرآیند پخت بتن ، مواد یورتان باید خشک بمانند. 

4.واتر استاپ های فلزی

واتراستاپ های فلزی بیشتر از برنز ، فولاد ، سرب یا مس ساخته می شوند. این واتراستاپ ها شبیه واتراستاپ های PVC تعبیه شده اند. بسیار قوی هستند و می توانند در معرض شرایط شدید دما و جو شیمیایی قرار بگیرند. از این رو در ساخت سدها و پروژه های سنگین ساختمانی بسیار کاربرد دارد.

اکستروژن ترموپلاستیک و لاستیکی

برای مطابقت با فشار و حرکت هیدرواستاتیک  ، بیشتر واتراستاپهای ترموپلاستیک و لاستیکی دارای پروفیل ، عرض و ضخامت های مختلف  هستند. 

هر دو  نوار واتر استاپ آجدار و دمبل با مراکز تخت یا لایه ای در دسترس هستند. آنها به طور معمول در رول های 15.2 میلی متر  ، در عرض های 102 تا 305 میلی متر  و ضخامت های 5 تا 13 میلی متر موجود هستند. واتراستاپ های تخت برای استفاده در اتصالات ساختاری و انقباضی که حرکت کمی یا حرکتی پیش بینی نشده است ، توصیه می شود.

از آنجا که لایه میانی انعطاف پذیر است تا بتواند حرکات برشی و عرضی را در خود جای دهد ، می توان از این واتراستاپ ها در اتصالات انبساطی ، انقباضی یا ساختمانی استفاده کرد. لایه های میانی در اندازه های مختلف ارائه می شوند تا مقادیر مختلفی از حرکت مفصل را در خود جای دهند ، با لایه های قطر بزرگتر برای حرکت بیشتر مفصل مناسب هستند.

در بعضی از  نوار واتر استاپ آجدار یک لایه مرکزی با پارگی نازک در یک طرف وجود دارد که پس از انقباض مفصل پاره می شود. با  پارگی ، لایه میانی می تواند تا عرض مفصلی بدون فشار آوردن به قسمت های دیگر باز شود. پارگی آن هنگام قرار دادن بتن ، بتن را از لایه وسط خارج می کند. در حالی که واتراستاپ های ترموست لاستیکی از ویژگی های مکانیکی بسیار خوبی برخوردار هستند (به عنوان مثال مقاومت کششی بالا و کشیدگی خوب) ، ساخت آنها دشوار است. 

گروه مهندسین استخرچی سازنده انواع سازه های بتنی و فایبرگلاس استخر در ایران .جهت مشاوره و ساخت و استعلام قیمت با ما در تماس باشید.

09120215694-02146087252-02146087232

اندازه واتراستاپ (به عنوان مثال عرض) با توجه به فشار مورد انتظار آب در اتصال تعیین می شود. قاعده کلی هرچه اندازه یک واتراستاپ بزرگتر باشد (به عنوان مثال عرض های 102 ، 152 ، 229 میلی متر [4 ، 6 ، 9 اینچ]) ، فشار هیدرواستاتیک بیشتری در برابر واتراستاپ مقاومت می کند.

با این حال ، این فقط اندازه / عرض بر عملکرد تأثیر نمی گذارد – ضخامت پروفیل و دنده نیز با محصولات ضخیم تر در برابر فشارهای هیدرواستاتیک بالاتر مقاومت می کند. تولیدکنندگان واتراستاپ می توانند اندازه و نوع آن را هنگامی که شرایط واقعی طراحی پروژه برای بررسی در دسترس است ، توصیه کنند. بعلاوه ، سازنده می تواند راهنمایی در مورد حداقل عمق تعبیه شده در واتراستاپ برای فشار هیدرواستاتیک مورد انتظار در بتن ارایه دهد.

خرابی های نصب نوار واتر استاپ

مشکلی که در  نوار واتر استاپ وجود دارد حساسیت آنها به نصب نادرست یا آسیب دیدگی در هنگام قرار دادن بتن است. موارد زیر برخی از خرابی های احتمالی نصب برای واتر استاپ را نشان می دهد.

 • اتصال نادرست دو سر آن در صورتی که جوش خورده یا بهم نخورده اند.
 • بسیار نزدیک به تقویت کننده فولاد نصب شده است.
 • اتصالات دوسر واتر استاپ چسب نشده است.
 • واتراستاپ نواری نصب شده در کف سازه بدرستی جای نگرفته است.
 • انتقال پلی وینیل کلرید (پی وی سی) به هم چسبیده است – هیچ قطعه ساخته نشده است.
 • پی وی سی فقط در لبه جوش داده می شود و نه کاملاً در ضخامت پروفیل آن.
 • بتن ضعیف تلفیقی مجاور واتراستپ ؛
 • جوش های ترموپلاستیک ضعیف در اطراف آن
 •  نوار واتر استاپ به درستی به آرماتور بسته نشده است ، بنابراین هنگام ریختن بتن تغییر مکان می دهد.
 • واتراستاپ های نواری آب دوست فقط با اتصال دهنده ها نصب می شوند.

 نوار واتر استاپ بنتونیت آب دوست در اطراف لوله با قطر بزرگ قبل از قرار دادن بتن نصب شده است.

واتر استاپ

استفده از واتر استاپ در ساخت استخر

واتراستاپ های آب دوست به صورت رول یا نوار تولید می شوند. پروفیل معمولاً یک مستطیل کوچک با 20 x 25 میلی متر (¾ 1 1 اینچ) و 20 10 10 میلی متر (3/4 3 3/8 اینچ) دو اندازه برجسته است. سیستم های نوار آب دوست ، چه بنتونیت و چه لاستیک ، عمدتا در اتصالات ساختمانی استفاده می شود – بیشتر آنها برای استفاده در اتصالات انبساطی در نظر گرفته نشده اند. نصب این سیستم ها ساده است و لازم نیست قبل از اولین بتن ریزی در جای خود محکم شود. بعلاوه ، نیازی نیست که بخشها با هم جوش داده شوند. 

گروه مهندسین استخرچی سازنده انواع سازه های بتنی و فایبرگلاس استخر در ایران .جهت مشاوره و ساخت و استعلام قیمت با ما در تماس باشید.

09120215694-02146087252-02146087232

باید و نباید های  نوار واتر استاپ

واتراستاپ های نواری آب دوست نباید فقط با اتصال دهنده های مکانیکی (یعنی میخ ها بدون پوشش مش فولادی) در طول محصول نصب شوند. هنگامی که فقط با اتصال دهنده ها نصب می شود ، یک لایه نازک از خمیر بتن می تواند هنگام ارتعاش به زیر واتراستپ خارج شده و باعث از بین رفتن بیشتر ، اگر نه همه ، کارایی خود شود. از آن بدتر ، قرار دادن بتن می تواند واتراستاپ را از اتصال دهنده ها پاره کرده و باعث جابجایی این قسمت به داخل بتن ، خارج از صفحه اتصال شود. بنابراین ، همیشه باید این واتراستاپ های نواری چسبیده در محل یا با سیستم پوشش مش فولادی را مشخص و نصب کنید.

شکل دهی معمولی یا ثابت در محل باید محکم در اطراف میلگرد ها انجام شود تا از تراوش و پخت بتن در عمق واتراستاپ جلوگیری کند. 
برنامه های کاربردی برای واتراستاپ های آب دوست فقط به اتصالات ساخت بتنی در جای خود محدود نمی شوند. به دلیل انعطاف پذیری ، واتراستاپ های آب دوست می توانند به راحتی در اطراف نفوذهای لوله ، تیرهای I ، ستون های بتونی و سطوح نامنظم شکل نصب شوند.

از  نوار واتر استاپ آب دوست برای آب بندی بتن جدیدی که در برابر بتن موجود قرار گرفته است نیز استفاده می شود. علاوه بر این ، آنها سبک و انعطاف پذیر هستند و به ترتیب خاصی از پیش ساخته های Ts ، Ls یا صلیب نیاز ندارند. 

برای  نوار واتر استاپ آب دوست ، تولید کنندگان معمولاً به عمق پوشش بتن حداقل 50 تا 75 میلی متر (2 تا 3 اینچ) ، بسته به اندازه پروفیل و نوع ماده ، نیاز دارند. این واتراستاپ ها باید کاملاً مطابق با حداقل دستورالعمل های حداقل پوشش بتن سازنده نصب شوند تا پتانسیل جوش خوردن بتن را به دلیل عدم پوشش کافی بتن از بین ببرند. آنها باید بدون همپوشانی انتهای نوارهای مجاور نصب شوند. انتهای نوار باید محکم بسته شود تا یک سیستم مداوم ایجاد شود.

از آنجا که این محصولات در مجاورت آب منبسط می شوند ، نباید زود خیس شوند. این مستلزم آن است که بتن ریزی دوم بلافاصله پس از قرار دادن واتراستاپ انجام شود. در غیر این صورت ، در صورت قرار گرفتن در معرض باران ، ممکن است واتراستاپ گسترش یابد. 

همه  نوار واتر استاپ آب دوست از خاک رس بنتونیت به عنوان عامل آب دوست خود استفاده نمی کنند. واتراستاپ های لاستیکی آب دوست با تماس با آب منبسط می شوند و یکپارچگی مواد جامد را حفظ می کنند که به دلیل انبساط کنترل نشده خراب نمی شود. با این حال ، از آنجا که آنها با انواع مختلفی از عوامل آب دوست تولید می شوند.

ممکن است خواص انبساطی مختلفی (از نظر میزان و حجم) در معرض آب داشته باشند. همچنین ، بعضی از آنها با بخشهایی از پروفیل ساخته شده از لاستیک بدون تورم تولید می شوند – این بدان معنی است که کل پروفیل فعال و متورم نمی شود.

نقش waterstop

محل قرار گیری واتر استاپ در بتن کف

شرایط خاص: شاتکریت

با استفاده از دیوار ساخته شده از پایه بتونی (به عنوان مثال شات كریت) ، توصیه می شود كه در همه اتصالات ساختمانی و هر زمان كه ممكن است تمام اتصالات بالابر را نصب كنید. به طور معمول ، نوع واتراستاپ ترجیحی به دلیل استفاده از شاتکریت ، یک واتر استاپ نوار کلاس آب دوست است ، به جای یک دمبل PVC. با پروفیل های واتراستاپ لامپ میانی ، پاشش و یکپارچه سازی صحیح شاتکرت در پشت فلنج  نوار واتر استاپ دشوار است. 

امروزه ، بسیاری از تولیدکنندگان غشای ضد آب ، واتراستاپ های مارک دار خود را به عنوان بخشی از سیستم عایق رطوبتی کلی خود در نظر گرفته اند. بنابراین ، برای واجد شرایط بودن و صدور ضمانت ضد آب ، تولیدکنندگان نیاز به استفاده از واتراستاپ خود دارند.

گروه مهندسین استخرچی سازنده انواع سازه های بتنی و فایبرگلاس استخر در ایران .جهت مشاوره و ساخت و استعلام قیمت با ما در تماس باشید.

09120215694-02146087252-02146087232

عملکرد واتر استاپ های آب دوست

 نوار واتر استاپ آب دوست در ایجاد محافظت در برابر نفوذ آب از طریق اتصالات ساختمانی بتنی ، از جمله در شرایط هیدرواستاتیک فشار قوی و متناوب موثر هستند. واتر استاپ های آب دوست به دلیل طراحی محصولشان ، در صورت هیدراته شدن در یک حالت غیر محدود و متورم ، مانند یک کاسه آب ، از درجه انبساط زیادی برخوردار هستند.

در شرایط غیر محدود ، با نزدیک شدن به حداکثر انبساط ، ممکن است محصول دچار پارگی شود. اگرچه به نظر می رسد این جنبه منفی ماده باشد ، شکستگی شاخصی از عملکرد مثبت برای شرایط اتصال بتن درجا است. این بدان معنی است که ترکیب واتراستاپ منبسط می شود و به راحتی با سطوح داخلی اطراف آن در یک اتصال بتونی مطابقت دارد ، مهم نیست که چقدر نامنظم است.

علاوه بر این ، خاصیت انعطاف پذیری و انعطاف پذیری توانایی اکسترود به داخل ترک ها و پیشروی در حول انتقال زاویه ای را دارد که ممکن است در مفصل وجود داشته باشد. نوارهای مرکب بنتونیت در حال گسترش از طریق شکافهای باریک برای پر کردن مناطق خالی هستند.

خرابی ها و عدم کار آیی واتر استاپ ها

اکثر خرابی های واتراستاپ به دلیل جوش ضعیف بخشها (یا در بعضی موارد ، بدون جوشکاری) ایجاد می شود.

مزایای استفاده در سیستم های نصب شده در  نوار واتر استاپ بسیار زیاد است و هزینه آن نیز کم است ، به ویژه هنگامی که در طول عمر سازه بتنی بالا باشد.

در پروژه ها ، از  نوار واتر استاپ آب دوست می توان در اطراف لوله ها نیز استفاده کرد ، در حالی که می توان از واتراستاپ های آبگریز پی وی سی برای اتصالات ساختمانی بتنی استفاده کرد.

نتیجه

پیمانکاران شاید مهمترین نقش را در مورد  نوار واتر استاپ – نصب و راه اندازی – داشته باشند. این سیستم ها باید برای موفقیت طولانی مدت یک پروژه به عنوان ماده مانع پوشش استراتژیک ساختمان قرار بگیرد. برای موثر بودن هر واتراستاپ ، باید از طراحی ، نصب و بتن ریزی صحیح استفاده شود. مهمتر از همه ، فرد باید اندازه و مشخصات محصول را برای حرکت مفصل مورد انتظار ، هد هیدرواستاتیک و مقاومت شیمیایی مورد نیاز انتخاب کند.

 

 جهت رویت ویدیو های آموزشی بیشتر به کانال استخرچی مراجعه فرمایید.

گروه مهندسین استخرچی سازنده انواع سازه های بتنی و فایبرگلاس استخر در ایران .جهت مشاوره و ساخت و استعلام قیمت با ما در تماس باشید.

09120215694-02146087252-02146087232

نظر خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیخدماتارتباط با ما