ورزش های آب درمانی

ورزش های استخر های آب درمانی

استخر های آب درمانی


برنامه های ورزش های آب درمانی

شامل انواع درمان ها و تمرینات است که در استخر انجام می شود.  ممکن است به طور خاص برای تسکین کمردرد یا گردن درد طراحی شده باشد. این تمرینات همچنین برای بهبود و تقویت عضلات در جلوگیری از کمر درد در آینده کمک می کنند.

ورزش های استخر های آب درمانی

استخر های آب درمانی

تمرینات آب درمانی لیفت پا

لیفت پا ، یا بلند کردن پا ، یک تمرین رایج در آب درمانی است. به تمرینات آب درمانی مراجعه کنید.

جهت مشاوره،آموزش و ساخت انواع استخر های آب درمانی و تجهیزات ورزش های آب درمانی با مهندسین استخرچی در تماس باشید. 46087232-09120215694

ورزش های آب درمانی به ویژه در مواردی که به دلیل شدت درد ، کاهش تراکم استخوان ، ناتوانی یا سایر عوامل ، امکان انجام یک برنامه تمرینی زمینی وجود ندارد بسیار مفید است. به همین ترتیب ، آب درمانی یک ورزش همه کاره است و به ویژه برای افرادی که بیماری هایی مانند:

برطرف کردن آرتروز در ورزش های آب درمانی

  • پوکی استخوان پیشرفته (با حساسیت و / یا درد ناشی از شکستگی)
  • کشیدگی یا پارگی عضلات
  • علاوه بر این شرایط ، آب درمانی غالباً به عنوان یکی از انواع ورزش های آب درمانی برای درمان بیماران دیابتی و همچنین افرادی که فشار خون بالا دارند توصیه می شود. با ورزش های آبی هر دو شرایط می توانند بهبود یافته و قابل کنترل تر شوند.

همه این شرایط باعث می شود که ورزش روی یک سطح سخت یا حتی بالشتک یا ایستادن ناخوشایند یا دردناک باشد. آب محیط بسیار لطیف و دلپذیری را فراهم می کند.

 

ورزش های آب درمانی بسیاری از مزایای مشابه مرتبط با یک برنامه تمرینی زمینی را شامل می شود ، از جمله تهیه یک برنامه درمانی که با دقت متناسب با فرد باشد. آب درمانی همچنین ممکن است به عنوان استخر درمانی شناخته شود.

در این مقاله:

  1. برنامه تمرین آب درمانی
  2. محدودیت ها و ملاحظات درمانی در ورزش با آب
  3. تمرینات آب درمانی

میپردازیم.

جهت مشاوره،آموزش و ساخت انواع استخر های آب درمانی و تجهیزات ورزش های آب درمانی با مهندسین استخرچی در تماس باشید. 46087232-09120215694

فواید ورزش های آب درمانی

استخر آب درمانی

امکانات استخرهای آب درمانی

ویژگی های جسمی آب ، آن را به محیط بسیار مطلوبی تبدیل می کند که در آن می توان برای درمان کمر درد و سایر آسیب های اسکلتی عضلانی قرار داد. برخی از مهمترین خواص آب که ورزش های آب درمانی را آسان می کند عبارتند از:

شناوری:

آب با جاذبه خنثی می شود. به دلیل کنترل وزن بیمار ، غوطه ور می شود و وزن بیمار را کنترل می کند. این می تواند به پیشرفت تعادل و قدرت بهتر کمک کند. شناوری آب به دلیل از بین بردن مجازی نیروهای جاذبه ، به ویژه در تمریناتی که نیاز به بلند کردن پاها ، سنگین ترین اندام بدن برای اکثر افراد است ، دامنه بیشتری از موقعیت ها را فراهم می کند.

ویسکوزیته:

آب با اصطکاک ملایم مقاومت ایجاد می کند. اجازه می دهد یک آسیب دیدگی تقویت شود و در عین حال خطر آسیب بیشتر به دلیل از دست دادن تعادل کاهش می یابد.

فشار هیدرواستاتیک:

تأثیرات مهمی در اثر فشار هیدرواستاتیک وجود دارد که عملکرد قلب و ریه را بهبود می بخشد ، و باعث می شود ورزش های آبی راهی بسیار مفید برای حفظ و تقویت عملکرد قلب و ریه ها باشند. این اثر فشار همچنین به بهبود جریان خون عضلات کمک می کند.

در مجموع ، این خصوصیات امکان ایجاد یک رژیم ورزشی را فراهم می کند که وزنی را که به ستون فقرات وارد می شود (بار محوری) و احتمال آسیب دیدگی ناشی از حرکات ناخواسته حین تمرینات را به حداقل می رساند. به عنوان مثال ، افراد مبتلا به آرتروز در گردن و شانه می توانند حلقه های بازو یا رول شانه را در آب انجام دهند تا دامنه حرکت و قدرت خود را بهبود بخشند.

شناوری در آب

از آنجا که آب از طریق شناوری مقاومت خفیف و پشتیبانی را ایجاد می کند ، به احتمال زیاد فرد درد ناشی از افتادن ناگهانی بازوی خسته را تجربه نخواهد کرد ، همانطور که می تواند در پایان تمرینات زمینی ایجاد کند.

علاوه بر این ، درک درد ممکن است در نتیجه بسیاری از عوامل مرتبط با ورزش های آب درمانی ، مانند صداهای آرامش بخش و همچنین گرمای آب کاهش یابد ، و آن را به تجربه ای متفاوت و اغلب بسیار لذت بخش تبدیل کند.

اغلب قبل از امتحان در خشکی ، شروع یک برنامه ورزشی در آب آسانتر است. برای مثال ، کشش دامنه حرکتی برای خم کننده های مفصل ران و آدم ربایان به طور کلی بسیار ساده تر است که ابتدا در آب امتحان کنید زیرا با یادگیری موقعیت صحیح فرد ، پا تا حدودی حمایت می شود. شنا در هنگام انجام تمرینات آب درمانی می تواند با استفاده از شناوری افزایش یابد

برای بسیاری از بیماران کمردرد ، تمرینات مبتنی بر آب فقط باید تحت هدایت یک متخصص بهداشت واجد شرایط انجام شود. اگر فردی هر یک از موارد زیر را داشته باشد ، باید از ورزش های آب درمانی پرهیز کرد:

جهت مشاوره،آموزش و ساخت انواع استخر های آب درمانی و تجهیزات ورزش های آب درمانی با مهندسین استخرچی در تماس باشید. 46087232-09120215694

  1. تب
  2. نارسایی شدید قلب
  3. بی اختیاری
  4. عفونت

دمای آب ممکن است خیلی گرم باشد تا بعضی شرایط را در خود جای دهد. ورزش های آب درمانی به طور کلی در استخرها یا مخازنی با آب بین 30 تا 35 درجه (فارنهایت) ، تقریباً گرم به اندازه آب حمام ، انجام می شود ، بنابراین گردش خون افزایش می یابد.

استخر آبدرمانی

در نتیجه ، بیماران با هر یک از شرایط ذکر شده در بالا باید از ورزش آب درمانی خود اجتناب کنند یا آن را محدود کنند ، یا از سردتر بودن استخر فایبرگلاس یا مخزن استفاده شده اطمینان حاصل کنند تا شرایط آنها بدتر نشود.

افراد با مقاومت یا دامنه حرکتی بسیار محدود ممکن است نتوانند با خیال راحت از پیش بند استخر کاشی کاری شده (و لغزنده) برای شرکت در یک برنامه تمرینی ورزش های آب درمانی استفاده کنند. از تشک های لاستیکی اغلب برای افزایش چسبندگی استفاده می شود تا این خطر کاهش یابد.

ادراک اشیا (مانند مربی که تمرینات را نشان می دهد) در آب نیز تحت تأثیر انکسار قرار می گیرد و منجر به مشکل در یادگیری مهارت های حرکتی خاص برای افراد با بینایی محدود یا اختلال در احساس وضعیت بدن یا تعادل به دلیل سکته مغزی یا آسیب دیدگی دیگر می شود.

مشکلات استخوانی

سرانجام ، برای بیمارانی که تراکم استخوان کم یا پوکی استخوان دارند ، ممکن است شناوری حاصل از آب برای ساخت استخوان به اندازه تمرینات زمینی تحمل وزن مفید نباشد. قدرت و تعادل اضافه شده از طریق یک برنامه ورزش های آب درمانی ممکن است بازگشت ایمن به تمرینات زمینی را تسهیل کند ، که بیشتر در ساختن قدرت استخوان مفید است.

تکنیک های مورد استفاده در ورزش های آب درمانی برای کمر درد شامل اسپا درمانی ، ورزش های ایستاده یا شنای شنا ، شنا و تهویه مطبوع با استفاده از تجهیزات ویژه ای مانند لوله های جراحی ، دستگاه های شناور سازی و دستگاه های مقاومت برای دست و پا است.

تمرینات فعال آب درمانی برای کمردرد متنوع است.

باید متناسب با فرد و شرایط خاص وی باشد. این ورزش ها از روال های ساده ای که در استخر کم عمق انجام می شود تا تهویه مطبوع با استفاده از تردمیل های زیر آب و سایر تجهیزات با تکنولوژی بالا انجام می شود.

برنامه ورزش درمانی آب درمانی ورزش لیفت پا با آب درمانی

لیفت آب پا یا بالا آوردن آب پا باعث تقویت و کشش عضلات ساق ، ران و کمر می شود.
به برنامه ورزش آب درمانی مراجعه کنید.

روش های ورزش استخر درمانی

حرکات در آب

حرکات مختلف در ورزش های آبی

برخی از تکنیک های اساسی برای تمرینات ورزش های آب درمانی به شرح زیر است (می توان آنها را برای درجات مختلف دشواری اصلاح کرد):

ورزش از زانو به سینه.

این حرکت در حالی که روی یک پا ایستاده اید که کمی خم شده است و یک پا در جلو کشیده شده در حالی که یک دست به کنار استخر نگه داشته می شود ، انجام می شود. باعث تقویت و کشش عضلات پا ، ران و کمر می شود.

ورزش بالا بردن پا.

این حرکت با یک پا کشیده و پای حمایت کننده کمی خم شده در حالی که یک دست به کنار استخر نگه داشته می شود ، انجام می شود. باعث تقویت و کشش عضلات پا ، ران و کمر می شود.

ورزش کششی پا رو به دیوار.

در این ورزش کششی افراد حالت “سوپرمن” را با دستانی که در کنار استخر قرار دارند و بدن و پاها را به داخل آب کشیده و حمایت می کنند ، در نظر می گیرند. این امر باعث گسترش کلیه مناطق پشت و مفاصل پشت و همچنین کشش عضلات شانه می شود.
جهت مشاوره،آموزش و ساخت انواع استخر های آب درمانی و تجهیزات ورزش های آب درمانی با مهندسین استخرچی در تماس باشید. 46087232-09120215694

ورزش پیاده روی در استخر.

راه رفتن به جلو و عقب در آب قفسه سینه ، عضلات پا را کار می کند در حالی که هیچ تاثیری روی زانو یا باسن ندارد ، که به ویژه برای افرادی که در این مفاصل آرتروز دارند بسیار مهم است. ورزش پیاده روی را می توان با افزودن شناورهای دستی یا وزنه های سبک بیشتر تقاضا کرد ، بنابراین قدم زدن در استخر بتنی به نسخه ورزش های آب درمانی پیاده روی قدرت تبدیل می شود.
برای سلامتی بهتر در پشت ، به ورزش پیاده روی نیز مراجعه کنید.

فعالیت و ورزش چهار برابر.

این تمرین پاها و بازوها را انجام می دهد و در حالی که روی پشت فرد شناور است انجام می شود. (گاهی اوقات با حمایت درمانگر از تنه یا استفاده از ژاکت شناور انجام می شود). فرد با دست و پاهای خود حرکت دست و پا زدن را انجام می دهد.

درمان های آبگرم مکمل آب درمانی برای کمر درد معمولاً شامل آرامش در آب گرم و آشفته مانند آب در حمام های جکوزی است. این شکل از آب درمانی ، ماهیچه ها را شل می کند ، جریان خون عضلات را بهبود می بخشد و گردش خون عمومی را افزایش می دهد. بدن را انعطاف پذیرتر می کند و می تواند آن را برای ورزش های آب درمانی یا ورزش های زمینی آماده کند.

ورزش های آب درمانی ترکیبی برای ورزش پشت با روش های زمینی

ورزش های آب درمانی

انواع ورزشی های آب درمانی

اگر کمر درد یا آسیب کمر ورزش زمینی را بیش از حد دشوار کند ، ورزش های آب درمانی برای ورزش کمر می تواند یک گزینه ورزشی کوتاه مدت باشد. یا اگر روش های زمینی علائم را بدتر کنند یا اگر فرد تمرینات آبی را ترجیح می دهد ، می تواند به عنوان بخشی از یک برنامه ورزشی مداوم پذیرفته شود. اگر وضعیت عملکردی یا اهداف رقابتی آنها ایجاب کند ، ممکن است افراد در صورت انجام موفقیت آمیز تمرینات در آب ، به ورزش در یک محیط خشک بپردازند.

برخی از افراد ممکن است استفاده ترکیبی از محیط های درمانی مثل سونا بخار و سونا خشک را بسیار مفید بدانند.

 

مطالعات علمی کمی اما رو به رشد وجود دارد که فواید ورزش های آبی را در مدیریت درد ستون فقرات نشان می دهد. اگرچه شواهد علمی بیشتری در مورد مزایای خاص ورزش آب درمانی در درمان کمر درد در ایجاد برنامه های خاص برای مشکلات خاص ستون فقرات مفید است.

اما ارزش برنامه های ورزشی مناسب در آب به طور کلی ثابت شده است و برای هزاران نفر از افراد مفید بوده است. محیط آبی برای بیمارانی که گزینه های زمینی برای ورزش کمر محدود است ایده آل است و ممکن است ضمن بهبود عملکرد ، یک روش ایمن و موثر برای کنترل درد ستون فقرات ارائه دهد.

جهت مشاوره،آموزش و ساخت انواع استخر های آب درمانی و تجهیزات ورزش های آب درمانی با مهندسین استخرچی در تماس باشید. 46087232-09120215694

برنامه کلی در ورزش های آب درمانی

1. پیاده روی روی آب یا آهسته دویدن:

با راه رفتن به جلو و عقب در آب زیاد قفسه سینه یا کمر شروع کنید. حدود 10-20 قدم به جلو راه بروید ، و سپس به عقب راه بروید. سرعت را افزایش دهید تا مشکلتر شود. همچنین ، با آهسته دویدن در محل ، شدت آن را افزایش دهید. با 30 دقیقه پیاده روی در محل ، 30 ثانیه آهسته دویدن داشته باشید. 5 دقیقه ادامه دهید.

2. لانگ های جلو و پهلو:

در صورت لزوم برای پشتیبانی از کنار دیواره استخر ایستاده اید ، یک قدم بزرگ را در جهت جلو بردارید. اجازه ندهید که زانوی جلو از انگشتان پا جلو برود. به حالت اولیه برگردید و با پای دیگر این کار را تکرار کنید. برای یک لانج کنار ، به دیوار استخر روبرو شوید و یک قدم بزرگ به پهلو بردارید. انگشتان پا را رو به جلو نگه دارید. در طرف دیگر تکرار کنید. 3 مجموعه 10 مرحله ای را امتحان کنید. برای تنوع ، به جای ماندن در جای خود ، لانگ را در جهت جلو یا پهلو راه بروید.

3. تعادل یک پا در ورزش های آب درمانی:

روی 1 پا بایستید در حالی که زانوی دیگر را تا سطح مفصل ران بالا می آورید. یک ماکارونی استخری(فوم های مخصوص تمرین) زیر پای برجسته قرار دهید ، بنابراین رشته فرنگی با پای خود در مرکز U یک شکل U ایجاد می کند. تا 30 ثانیه می توانید نگه دارید و پاها را عوض کنید. 1-2 ست 5 تایی را روی هر پا امتحان کنید.

4. پهلو گرفتن به دیوار استخر.

با بدن و انگشتان پا به سمت دیوار قدم های پهلو بردارید. 10-20 قدم در 1 جهت بردارید و سپس برگردید. در هر جهت دو بار تکرار کنید.

5. لگن زدن در دیواره استخر:

برای حمایت از دیوار استخر به یک طرف بدن خود بایستید. مانند پا زدن ، 1 پا را در جهت جلو و با زانو صاف حرکت دهید. بازگشت برای شروع سپس همان پا را به پهلو حرکت داده و به حالت شروع برگردید. در آخر ، همان پا را پشت سر خود حرکت دهید. 3 ست 10 تایی را تکرار کنید و پایه لگد را عوض کنید.

6. تخته های استخردر ورزش های آب درمانی:

تمرینات آبی

ورزش های آب درمانی

رشته فرنگی را جلوی خود بگیرید. به جلو خم شوید و به حالت پلانک بروید. رشته فرنگی زیر آب غوطه ور می شود و آرنج شما باید به سمت راست به سمت کف استخر باشد. پاهای شما هنوز باید روی کف استخر باشد. بسته به قدرت هسته ، تا جایی که راحت باشید ، 15-60 ثانیه نگه دارید. 3-5 بار تکرار کنید.

7. دوچرخه آب عمیق ورزش های آب درمانی:

در آبهای عمیق تر ، 1-2 رشته فرنگی را در پشت بدن خود حلقه کنید و دستان خود را برای پشتیبانی در آب در بالای ماکارونی قرار دهید. پاهایتان را طوری حرکت دهید که گویی در حال دوچرخه سواری هستید. 3-5 دقیقه ادامه دهید.

8. بازو بلند می کند:

برای مقاومت بیشتر ، از دست و پنجه بازو یا دستکش تار استفاده کنید ، بازوها را در کنار خود بگیرید. آرنج ها را تا 90 درجه خم کنید. آرنج و بازوها را به سمت سطح آب بالا و پایین کنید ، در حالی که آرنج ها تا 90 درجه خم مانده باقی می مانند. این کار را برای 3 ست 10 تایی تکرار کنید.

9. هل دادن در ورزش های آب درمانی:

در حالی که در استخر کنار استخر ایستاده اید ، بازوها را به اندازه عرض شانه روی لبه استخر قرار دهید. از طریق دستان خود فشار دهید و بدن خود را بالا و تا نیمه از آب بلند کنید ، آرنج ها را کمی خم نگه دارید. 3 ثانیه نگه دارید و به آرامی به پشت استخر فرو بروید. (تنوع راحت تر: فشار دادن دیواره در کنار استخر: قرار دادن دستها روی لبه عرض شانه استخر ، آرنج ها را خم کرده و سینه را به سمت دیواره استخر خم کنید).

10. لیفت ایستاده زانو در ورزش های آب درمانی:

در حالی که هر دو پا روی زمین قرار گرفته اید در مقابل دیواره استخر بایستید. مثل اینکه در جای خود راهپیمایی می کنید ، 1 زانو را به سمت بالا بلند کنید. در حالی که زانو حتی با لگن بلند می شود ، زانوی خود را صاف کنید. زانوی خود را 10 بار خم و راست کنید و سپس آن را روی پای دیگر تکرار کنید. 3 ست 10 تایی را روی هر پا کامل کنید. برای چالش بیشتر ، این تمرین را بدون ایستادن در مقابل دیواره استخر امتحان کنید.

 

جهت دیدن ویدیو های آموزشی به کانال آپارات استخرچی مراجعه فرمایید.

جهت مشاوره،آموزش و ساخت انواع استخر های آب درمانی و تجهیزات ورزش های آب درمانی با مهندسین استخرچی در تماس باشید. 46087232-09120215694

 

به کیفیت این محتوا امتیاز دهید!

نظر خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.