کلرزن اتوماتیک

شماتیک نصب کلرزن اتوماتیک


دستگاه کلریناتور یا دوزینگ پمپ چیست؟

همچنین به عنوان کلرزن اتومات ، کلر ساز اتوماتیک یا کلرزن اتوماتیک استخر نیز شناخته می شود ، این دستگاه قطعه ای از تجهیزات است که به طور خودکار کلر را در استخر شما تزریق میکند.

استفاده از کلر جامد و مایع مستلزم اندازه گیری مواد شیمیایی ، تزریق در آب و سپس سیرکولاسیون و توزیع یکنواخت آن در استخر است.

با استفاده از یک کلرزن اتوماتیک ، می توانید میزان کلر استخر را تنطیم کنید. تا کلر را با سرعت خاصی بسته به حجم استخر شما تزریق شود ، و به طور خودکار میزان کلر را  ثابت نگه می دارد. بنا براین خیال شما از بابت میزان کلر مجاز در آب راحت است و نگهداری از استخر را برای شما بسیار راحت می کند.

دستگاه های کلر زن اتومات دارای مخزنی جهت نگهداری میزان کلر مایع هستند که پس از اندازه گیری کلر استخر در صورت نیاز میزانی از کلر مایع را به استخر تزریق میکنند.

نوع دیگری از دستگاه های کلرزن اتوماتیک نیز وجود دارد که که با استفاده از نمک و آب کلر لازم یک استخر را تولید میکنند و شما دیگر نیازی به خرید مجدد کلر نخواهید داشت و در هزینه های خود صرفه جویی خواهید داشت.

کلرزن اتوماتیک

شماتیک نصب کلرزن اتوماتیک

گروه مهندسین استخرچی وارد کننده تجهیزات استخری در ایران جهت مشاوره رایگان و معرفی تجهیزات ضدعفونی کننده آب و استخر با ما در تماس باشید.

09120215694-02146087232-02146087252

یک کلرزن اتوماتیک استخر چگونه کار می کند؟

یکی از بهترین چیزها در مورد دستگاه کلرزن اتوماتیک این است که به هیچ وجه در استخر شما فضایی را اشغال نمی کند.

مهم: برخی از دستگاه های كلر ساز اتوماتیک استخر را می توان هم با استخرهای توکار و هم با استخرهای روکار  استفاده كرد ، در حالی كه مدل های دیگر مخصوص میتواند مخصوص یکی از آن ها باشد.

انواع کلرزن خودکار یا اتوماتیک

جدا از انتخاب مناسب برای نوع استخر ، شما همچنین باید یک دستگاه کلرزن اتوماتیک متناسب با سیستم فیلتراسیون خود انتخاب کنید.

كلريناتور یا کلر زن استخر خطي

دستگاه کلر زنی مستقیماً در انتهای آن ، دقیقاً قبل از بازگشت آب به استخر ، به سیستم فیلتراسیون متصل می شود.

این امر به محافظت از تجهیزات استخر در برابر خوردگی کمک می کند زیرا آبی که از استخر خارج می شود و به فیلتر وارد می شود به اندازه آب ورودی به استخر دارای کلر نیست.

کلر زن استخر خطی

کلرزن خطی

کلرزن خطی

ممکن است در انتهای سیستم فیلتراسیون فضای لازم برای افزودن یک دستگاه کلرزن اتوماتیک را نداشته باشید ، اما در کنار آن فضای کافی دارید. با دور زدن بقیه تجهیزات ، می توانید دستگاه كلر زن دستی یا خطی را به سیستم فیلتراسیون متصل كنید.

مهم: بعضی از کلر زن های خطی در طول مسیر بیه سیستم متصل می شوند و دارای ظرفیت های متفاوتی هستند که بسته به به حجم استخر  تعیین می شوند. در حالی كه برخی دیگر بر مبنای روباز یا سرپوشیده بودن آن تعیین می شوند. مطمئن شوید که نوع مناسبی را برای سیستم فیلتراسیون خود انتخاب کرده اید.

گروه مهندسین استخرچی وارد کننده تجهیزات استخری در ایران جهت مشاوره رایگان و معرفی تجهیزات ضدعفونی کننده آب و استخر با ما در تماس باشید.

09120215694-02146087232-02146087252

نحوه تنظیم میزان کلرزنی

درست مثل هر ماده شیمیایی دیگر ، مقدار کلر اضافه شده به استخر شما به حجم استخر شما بستگی دارد. قبل از اینکه بتوانید میزان توزیع کلریناتور را تنظیم کنید ، باید بدانید دقیقا چقدر آب در استخر شما وجود دارد.

همچنین باید اطمینان حاصل کنید که کلر زنی که دریافت کرده اید می تواند حجم استخر شما را تأمین کند. بعضی از آنها برای پاکسازی استخرهای 40 مترمکعبی ساخته شده اند و برخی دیگر تا 150 مترمکعب، بنابراین اطلاع از میزان آب یا حجم استخر شما امری لازم و مهمی در انتخاب کلرزن شما میباشد.

مهم: اگر کلرزن اتوماتیک خیلی كوچكی برای استخر خود دارید ، آب به طور كامل ضدعفونی نمی شود ، بنابراین مطمئن شوید كه اندازه مناسبی را انتخاب كرده اید.

اگر از قبل میزان استخر خود را نمی دانید ، می توانید برای محاسبه آن از یک ماشین حساب استخر استفاده کنید.

چه نوع کلری را باید در کلر ساز استخر استفاده کرد

این یکی آسان است. به احتمال زیاد هر کلیناتوری که دریافت می کنید از قرص کلر استفاده می کند. ماندگاری آنها بیشتر از مایع یا گرانول است و باعث می شود شما بین مواد افزودنی شیمیایی زمان بیشتری داشته باشید.

کلرساز اتومات

نصب یک کلر ساز اتوماتیک ممکن است هزینه بیشتری نسبت به استفاده از کلر مایع یا گرانول در ابتدا داشته باشد. اما این افزایش هزینه را در طولانی مدت جبران می کند زیرا شما مجبور نیستید میزان بودجه ی زیادی برای خرید کلر هزینه کنید.

كلريناتور استخر اتوماتيك چيست؟ بررسی مزایا و معایب آن کدام است؟

تمیز نگه داشتن استخر بسیار مهم است ، اما اجازه دهید آن را بپذیریم ، واقعا یک کار طاقت فرسا است.

از آنجایی که گروه استخرچی سالیان متمادی در زمینه ساخت و نصب استخرهای فایبرگلاس و بتنی فعالیت میکند کاملا به این موضوع واقف هستیم که نظافت و نگهداری از استخر شرایط خاص خودش را دارد.

خوشبختانه ، روش های متفاوتی در نگهداری از استخر های مختلف وجود دارد که می تواند به شما کمک کند.

جدا از کلرزن اتوماتیک استخر  ، چند تجهیز دیگر در زمینه نظافت استخر وجود دارد که یکی از آنها ، تمیزکننده های استخر رباتیک است.

در این مقاله ، انواع کلر سازهای اتوماتیک استخر ، هزینه خرید یک دستگاه ، مدت زمان ماندگاری آنها و موارد دیگر را بررسی خواهیم کرد. ما امیدواریم که در که در پایان مقاله شما بتوانید درک درستی از انتخاب مزایا و معایب دستگاه های کلر زن داشته باشید.

کلرزن

پنل کنترل اتومات تزریق کلر

 

کلرزن اتوماتیک استخر اتوماتيك چيست؟

دستگاه كلر ساز اتوماتیک استخر ، وسیله ای است كه به طور خودكار كلر را در استخر شما پخش می كند. به جای اینکه کلر را مستقیماً در استخر خود با استفاده از یک کلر ساز شناور یا با ریختن کلر مایع قرار دهید ، آن را درون کلر ساز اتوماتیک خود قرار داده و اجازه دهید با سرعت تعیین شده توزیع شود.

ما می خواهیم روشن کنیم که این مقاله به کلر سازهای اتوماتیک و نه مولدهای کلر خواهد پرداخت. اگر در حال تحقیق روی کلر سازهای نمک یا مولد های کلر نمک هستید ، راهنمای کامل ما را در مورد افرادی که در اینجا هستند بخوانید.

گروه مهندسین استخرچی وارد کننده تجهیزات استخری در ایران جهت مشاوره رایگان و معرفی تجهیزات ضدعفونی کننده آب و استخر با ما در تماس باشید.

09120215694-02146087232-02146087252

 

دستگاه کلر ساز اتوماتیک استخر چگونه کار می کند؟

دستگاه کلرزن اتوماتیک استخر مستقیماً به سیستم پمپ و فیلتر شما متصل می شود و آب برگشتی به استخر را تصفیه می کند. به عنوان مثال ، کلر ساز اتوماتیک به جای قرار دادن کلر مستقیم در استخر در یک کلر ساز شناور ، کلر را به طور مرتب از خارج استخر پخش می کند.

توجه: اگر استخر روکار دارید یا می خواهید استخر بالای زمین نصب کنید ، اطمینان حاصل کنید که از دستگاه کلرزن اتوماتیک استخر که می خرید می توانید در استخر بالای زمین استفاده کنید. برخی از کلرینرهای اتوماتیک می توانند برای هر دو مورد استفاده قرار بگیرند و برخی دیگر بیشتر به استخرهای زیر زمینی یا بالای زمین اختصاص دارند.

 

حجم استخر

بسته بندی کلر و تنظیمات دستگاه های کلر زنی خودکار با استخرهایی با حجم های مختلف کار می کنند. به عنوان مثال ، برخی از دستگاه های كلر ساز اتوماتیک استخر ، استخرهای حداكثر 40 مترمکعبی را پاك می كنند .

در حالی که بسیاری از دستگاه های کلر ساز استخر از عهده استخرهای بزرگتر برمی آیند ، سایر موارد برای استخرهای کوچکتر طراحی شده اند ، بنابراین قبل از خرید حتما این قسمت را بررسی کنید.

با بدست آوردن طول استخر خود در عرض ، سطح را بدست آورید. سپس با افزودن کمترین عمق به عمیق ترین عمق و تقسیم آن عدد بر دو ، عمق متوسط ​​را پیدا کنید. فرمول نهایی شما برای مشخص کردن تقریباً چند گالن آب استخر شما به این شکل است:

طول x عرض x عمق متوسط (عمق کم +عمق زیاد مجموع تقسیم بر 2) واحد ها همه بر حسب متر هستند.

 

کلرزن اتوماتیک از چه نوع کلر استفاده می کند؟

همانطور که در مقاله خود درباره بهداشت استخر بحث کردیم ، کلر به 4 شکل قرص ، گرانول یا پودر ، مایع و گاز وجود دارد. کلر ساز اتوماتیک شما به احتمال زیاد با قرص یا چوب های قابل حل کلر استخر مانند قرص Trichlor کار خواهد کرد.

 

انواع كلريناتور

سیستم های تزریق مواد شیمیایی

سیستم های تزریق مواد شیمیایی

اگر در حال خرید برای ماشین آلات شستشوی استخر شنا بوده اید ، احتمالاً متوجه شده اید که دو گزینه پیش رو دارید: کلرزنی های درون خطی و آفلاین. هر دو عملکرد یکسانی دارند و هزینه آنها تقریباً یکسان است (اکثر آنها در محدوده قیمت 35 و 95 دلار قرار دارند).

تفاوت اصلی در نحوه نصب آنها نهفته است. دستگاه کلرینر خطی مستقیماً در لوله کشی نصب شده به سیستم پمپ و فیلتر شما متصل است. دستگاه كلر ساز آفلاین در كنار سیستم نصب شده و با یك لوله متصل می شود.

گروه مهندسین استخرچی وارد کننده تجهیزات استخری در ایران جهت مشاوره رایگان و معرفی تجهیزات ضدعفونی کننده آب و استخر با ما در تماس باشید.

09120215694-02146087232-02146087252

ضدعفونی کننده ها برای استخرهای شنا

 

چه تفاوتی بین دستگاه كلر ساز اتوماتیک استخر و فیدر شیمیایی خطی  وجود دارد؟
این دو نام متفاوت برای تجهیزات مشابه است. فیدرهای شیمیایی معمولاً با قرص کلر یا برم کار می کنند در حالی که کلر سازها به طور خاص برای کلر ساخته می شوند .

بخاطر داشته باشید که کلرزن اتوماتیک و فیدرهای  شیمیایی بسته به نیاز دستورالعمل ها با قرص یا استیک های مختلف کار می کنند.

 

موافقان و مخالفان کلرزن اتوماتیک

در حالی که

کلرزن اتوماتیک از مزایای زیادی برخوردار هستند ، اما معایبی نیز وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. در اینجا لیست موافقان و مخالفان ما آورده شده است تا نمای کاملی از آنچه می توانید از دستگاه کلرزن اتوماتیک استخر انتظار داشته باشید را به شما ارائه دهیم:

 

مزایای استفاده از کلرزن اتوماتیک

  • به طور خودکار کار می کند ، حتی زمانی که از خانه یا خارج از شهر خیالتان از بابت ضدعفونی استخرتان راحت است.
  • قرص های کلر را از استخر شنا دور نگه می دارد (قرص ها می توانند آستر وینیل شما را لکه دار کنند و غیره)
  • تنظیمات مختلف به شما امکان می دهد میزان کلر را در استخر خود کنترل کنید.
  • گزینه ای برای نصب بصورت ،آفلاین وآنلاین
  • با هر سه نوع در ساخت استخر بتنی،فایبرگلاس،وینیل کار می کند
  • در کلیه استخر های توکار و روکار  قابل استفاده است.

معایب استفاده از کلرزن اتوماتیک

  • کمی گرانتر از افزودن کلر به صورت دستی
  • به مرور زمان نیاز به نگهداری و نگهداری دارد
  • ممکن است نصب و راه اندازی کمی دشوار باشد
 کلر مورد استفاده در تصفیه آب و کلرزن اتوماتیک

بیشترین کاربرد کلر در تصفیه آب ، ضدعفونی آب است. به عنوان یک ضد عفونی کننده ، دارای اشکالاتی است ، اما دارای مزایایی نیز است. روشهای دیگر ضد عفونی کننده مانند اشعه ماورا بنفش و ازن زدایی ضد عفونی کننده های موثری هستند اما باقیمانده ای برای جلوگیری از رشد مجدد جلبکها مانند کلرزنی ایجاد نمی کنند. کلر بهترین راه برای تأمین آب سالم به کاربر نهایی است.

تأمین کنندگان آب شهری معمولاً به عنوان اثبات ایمنی به اندازه گیری “پسماند کلر” – مقدار کلر باقی مانده در آب را بطور معمول  برای 0.2 تا 1 میلی گرم در لیتر نگه می دارند.

علاوه بر ضدعفونی کردن ، از کلر می توان به طور م ironثر برای اکسید کردن آهن ، منگنز و سولفید هیدروژن برای تسهیل حذف آنها ، کاهش رنگ در آب و کمک به فرآیندهای تصفیه مانند رسوب و فیلتراسیون استفاده کرد.

گروه مهندسین استخرچی وارد کننده تجهیزات استخری در ایران جهت مشاوره رایگان و معرفی تجهیزات ضدعفونی کننده آب و استخر با ما در تماس باشید.

09120215694-02146087232-02146087252

کلر و pH و تنظیم آن به وسیله کلرزن اتوماتیک

به طور کلی ، هرچه PH آب کمتر باشد ، کلر موثرتر به عنوان ضد عفونی کننده است. به طور كلی  ، یك دلیل برای دوز موثر این است كه كلرزن باعث افزایش pH آب می شود ، بنابراین در مصرف بیش از حد معمول ، pH به سطوحی می رسد كه كلر به عنوان ضد عفونی كننده به طور موثر كار نمی كند. از نظر شیمیایی ، این رابطه  بین دو ماده تشکیل دهنده کلر است که با هم اغلب “کلر آزاد” و یون های اسید هیپوکلروس و هیپوکلریت نامیده می شوند.

اسید هیپوکلروس ماده ضدعفونی کننده موثرتری است و در سطوح pH پایین غالب است ، بنابراین PH پایین برای ضد عفونی ترجیح داده می شود. برعکس ، برای استراتژی های تصفیه آب که به اکسیداسیون آهن و منگنز به کلر بستگی دارد ، به PH بالاتری نیاز است.

فیدر

قسمت های داخلی فیدر خطی

 کلر مورد استفاده کلرزن اتوماتیک مورد استفاده در تصفیه آب

“کلر خالص” به ندرت برای تصفیه آب استفاده می شود. سه ماده رایج کلر حاوی کلر در تصفیه آب ، گاز کلر ، هیپوکلریت سدیم و هیپوکلریت کلسیم است. انتخاب نوع کلر مورد استفاده اغلب به هزینه ، گزینه های ذخیره سازی موجود و شرایط pH مورد نیاز بستگی دارد. کلرزنی بر pH تأثیر می گذارد و PH بر نتایج تأثیر می گذارد – واقعیتی که معمولاً در تصفیه آب مسکونی نادیده گرفته می شود.

گاز کلر مورد استفاده کلرزن اتوماتیک

گاز کلر به رنگ زرد مایل به سبز و سنگین تر از هوا است. سمیت بالای آن باعث می شود که یک ضد عفونی کننده عالی برای آب باشد اما همچنین دارای خطرات بسیار بالایی برای اپراتورهای نگهداری استخر دارد. البته گاز کلر هنگامی که در جنگ های شیمیایی استفاده می شود سلاحی کشنده است. این یک تحریک کننده تنفسی است و می تواند پوست و غشاهای مخاطی را تحریک کند و با قرار گرفتن در معرض مستقیم آن باعث مرگ میشود.

به دلیل تغییرات شیمیایی که هنگام ورود آن به آب اتفاق می افتد ، گاز کلر در هنگام استفاده برای تصفیه آب آشامیدنی بیش از سایر اشکال کلر برای انسان سمی نیست. گاز کلر ، که در واقع به عنوان مایع فشرده به رنگ کهربا به فروش می رسد ، کم هزینه ترین شکل کلر است و در نتیجه ، نوع ارجح برای سیستم های آب شهری است.

هیپوکلریت کلسیم مورد استفاده کلرزن اتوماتیک

هیپوکلریت کلسیم از گاز کلر تولید می شود. در تصفیه آب مسکونی بیشتر به عنوان پلت و گرانول کلر شناخته می شود. این ماده جامد سفید با بوی بسیار تندی است و خطرات نگهداری نسبتا بالایی دارد، بنابراین نباید در نزدیکی چوب ، پارچه یا فرآورده های نفتی نگهداری شود. هیپوکلریت کلسیم باعث افزایش PH آب تصفیه شده می شود.

هیپوکلریت سدیم مورد استفاده کلرزن اتوماتیک

هیپوکلریت سدیم یک ترکیب حاوی کلر است که به راحتی به عنوان سفید کننده خانگی شناخته می شود. این مایع به رنگ زرد روشن است که ماندگاری آن نسبتاً کوتاه است. از بین انواع کلرها راحت ترین انتخاب است. هیپوکلریت سدیم همچنین PH آب تصفیه شده را افزایش می دهد. غلظت کمتری از کلر در این فرم برای تصفیه آب نسبت به هیپوکلریت کلسیم یا گاز کلر مورد نیاز است.

 

برای دیدن ویدیو های بیشتر به کانال استخرچی مراجعه فرمایید.

گروه مهندسین استخرچی وارد کننده تجهیزات استخری نظیر کلرزن اتوماتیک،پمپ و منابع تصفیه و سایرتجهیزات در ایران. جهت مشاوره رایگان و معرفی تجهیزات ضدعفونی کننده آب و استخر با ما در تماس باشید.

09120215694-02146087232-02146087252

نظر خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیخدماتارتباط با ما