کلر استخر

کلر استخر

انواع کلر های مورد استفاده در استخر ها


انواع مختلف ضد عفونی کننده های کلر استخر 

گاز کلر استخر

تزریق کننده

تزریق کننده گاز کلر به لوله های دهش استخر

گاز کلر استخر قوی ترین فرم کلر است. زیرا 100٪ کلر است. در مقایسه با محلولهای مایع اسید کلر ، ممکن است توسط متخصصی نگهداری استخر و همچنین مجتمع های استخر عمومی برای بالا بردن سطح کلر آزاد بسیار کارآمد باشد. در حالی که گاز کلر به دلیل کارآیی از نظر زمان و هزینه ، معمولاً توسط متخصصان مورد استفاده قرار می گرفت. اما برای بیشتر نیازهای مسکونی بیش از حد مجاز است. یک ضد عفونی کننده عالی است و قیمت نسبتاً کمی دارد. اما هزینه نگهداری تجهیزات ، افزایش هزینه ، نیازهای آموزشی ، حمل و نقل و میزان سمیت بالا میزان استفاده از آن را در طول سالها را به بصورت قابل توجهی کاهش داده است. بنابراین ، به دلایل ایمنی ، گاز کلر در بسیاری از مکان ها ممنوع شده است. گاز کلر استخر نیز ممکن است خطرناک باشد و در صورت عدم کنترل صحیح منجر به مسمومیت شود.

جهت مشاوره و یا سفارش خرید انواع کلر در شرکت استخرچی با ما همراه باشید.

تزریق کلر به استخر

تزریق گاز کلر به استخر با بالاترین راندمان ضدعفونی

هیپوکلریت سدیم (سفید کننده مایع کلر )

هیپوکلریت سدیم ، که معمولاً به عنوان سفید کننده مایع یا فقط “سفید کننده” یا همان وایتکس توسط تکنسین های خدمات شناخته می شود. یک ضد عفونی کننده مایعات است که هم در بین متخصصان استخر بسیار رایج است.  هم مقرون به صرفه است. یک ماده شیمیایی خانگی که از قرن هجدهم به طور گسترده به عنوان ضد عفونی کننده یا سفید کننده استفاده می شود. در واقع قدیمی ترین و همچنان مهمترین سفید کننده بر پایه کلر است. این ماده از محلول 12.5٪ سدیم هیپوکلریت ساخته شده است. اما در واقع کم هزینه ترین نوع ضد عفونی کننده کلر است. استخرهای حرفه ای کلر استخر مایع را دوست دارند زیرا ممکن است به صورت فله ای اضافه شود. یک راه حل عالی برای استخرهای بزرگ تجاری است.

جهت مشاوره و یا سفارش خرید انواع کلر در شرکت استخرچی با ما همراه باشید.

موارد غیر قابل استفاده

استفاده از این نوع کلر در استخرهای مسکونی خصوصی دارای اشکالاتی است. یکی از معمول ترین مشکلات آن میزان  pH 13  یا بالاترآن است. بنابراین ، برای ایجاد تعادل در تأثیر آن ، باید با افزودن اسید باید با اثرات کلر مایع مقابله کنید. این امر باعث کاهش اثر پذیری کلی مواد سفید کننده مایع می شود. اشکال دیگر این است که سفید کننده مایع می تواند برای سطوح استخر بسیار خورنده باشد. در صورت استفاده نادرست ، هزینه های طولانی مدت استفاده از سفید کننده مایع بسیار بیشتر از پس انداز کوتاه مدت است. این شکل از کلر به دلیل داشتن کلرید سدیم (نمک) باعث افزایش کل مواد جامد محلول آب (TDS)  می شود ، اما هیچ تأثیر منفی بر ضد عفونی ندارد.

هیپو کلرید

کلر استخر مایع یا نام تجاری آشنا سفید کننده یا وایتکش یا هیپو کلریت سدیم

پایداری کلر 

جهت تست تنظیم پارامتر های آب استخر و افزایش کیفیت آب استخر خود با مهندسین استخرچی در تماس باشید.

هیپوکلریت سدیم پایدار نیست و در نهایت می تواند برای مدتی قدرت خود را از دست بدهد. توصیه می شود محصول در مکانی تاریک و خنک نگهداری شود. حتی اگر همه ما به طور منظم از آن در خانه های خود استفاده می کنیم ، اما باید مراقب موارد نگهداری آن باشیم. خواص خورنده بودن ، در دسترس بودن معمول و محصولات واکنش آن را به یک خطر ایمنی قابل توجه تبدیل می کند.

 به طور خاص ، مخلوط سفید کننده مایع با سایر محصولات تمیز کننده ، مانند اسیدها یا آمونیاک ، ممکن است بخارات سمی تولید کند.  همیشه هنگام دست زدن به مواد شیمیایی به یاد داشته باشید که از لباس محافظ استفاده کنید. هیپوکلریت سدیم یک مایع است ، بنابراین توصیه می شود ،اگر فضای ذخیره سازی محدودی داشته باشید. ممکن است نتوانید به راحتی آن را ذخیره کنید.

 

محصولات جانبی موجود در آب استخر: اسید هیپوکلروس (HOCl) + سدیم (Na +) + هیدروکسید (OH-)

حجم کلر استخر موجود: 10-12٪

pH: 13.0

جهت تست تنظیم پارامتر های آب استخر و افزایش کیفیت آب استخر خود با مهندسین استخرچی در تماس باشید.

هیپوکلریت کلسیم (Cal-Hypo) کلر استخر

هیپوکلریت کلسیم محبوب ترین ضد عفونی کننده پودر در بین دارندگان استخرهای خصوصی است. به طور کلی مواد تجاری با خلوص 65٪ تا 73٪ غلظت کلر ، با سایر مواد شیمیایی موجود مانند کلرید کلسیم و کربنات کلسیم مخلوط می شود ، که حاصل فرآیند تولید است. همانطور که مشاهده می کنید غلظت کلر استخر نسبتاً بالایی به غیر از سفید کننده مایع وجود دارد ، و به صرفه ترین هزینه ضد عفونی کننده های کلر استخر دارد.

مواد اصلی

جهت تست تنظیم پارامتر های آب استخر و افزایش کیفیت آب استخر خود با مهندسین استخرچی در تماس باشید.

موارد اصلی که باید از آنها آگاه باشید این است که cal-hypo سطح سختی کلسیم آب شما را افزایش می دهد. اگر آب استخر مدت طولانی بماند ، می تواند باعث خوردگی سطح استخر شود. Cal-hypo همچنین PH بالایی در حدود 12 دارد. بنابراین ، برای حفظ سطح pH هدف پس از افزودن cal-hypo ، باید اسید اضافه شود. Cal Hypo به شکل پودر یا زبانه در می آید.

زبانه ها به یک فیدر برای ورود به آب نیاز دارند. این فیدرها تمایل دارند که با تجمع کلسیم و مواد زائد آلی مسدود شوند. گاهی اوقات به آنها “لخته شدن” می گویند. با این حال ، مسئله بزرگتر مربوط به افت فشار گردش آن است. یک اکسید کننده بسیار قوی و با خطر آتش سوزی است. وقتی نزدیک به برخی مواد شیمیایی باشد. (به عنوان مثال انواع دیگر کلر استخر) ، می تواند به طور خود به خود بسوزد.

هیپو کلرید

قرص های کلر مواد اصلی پایه کلسیم

محصولات جانبی موجود در آب استخر: اسید هیپوکلروس (HOCl) + کلسیم (Ca +) + هیدروکسید (OH-)

حجم کلر موجود: 65-75٪

pH: 11.8 – 12.0  به شدت قلیایی

جهت تست تنظیم پارامتر های آب استخر و افزایش کیفیت آب استخر خود با مهندسین استخرچی در تماس باشید.

سدیم دیکلروایزوسیانورات [دی کلرو-اس-تریازین تریون] (دی کلر استخر)

دیکلر شاید “بهترین” ضد عفونی کننده در بین همه جهان باشد. این ماده معمولاً در غلظتهای 60-65٪ یافت می شود که قابل مقایسه با cal-hypo است. یک ضد عفونی کننده پودری است که پخش آن در اطراف استخر را نسبت به قرص های کلر آسان تر می کند. پایدار است ، به این معنی که می تواند به عنوان ضد عفونی کننده کلر استخر و شوک استفاده شود. این نوع PH و قلیایی بودن کل آب استخر شما را کمی کاهش می دهد. PH آن 7 است ، به این معنی که فقط ممکن است با استفاده از دی کلر استخر مقدار کمی افزایش دهنده PH مورد نیاز باشد.

معایب

جهت تست تنظیم پارامتر های آب استخر و افزایش کیفیت آب استخر خود با مهندسین استخرچی در تماس باشید.

از معایب دی کلر استخر این است که مانند تری کلر ، سطح اسید سیانوریک را افزایش می دهد. اگر سطح اسید سیانوریک بالا رود و شما باید مقداری از آب خود را جایگزین کنید . ممکن است یک مشکل باشد. یکی دیگر از اشکالاتی که در این مورد وجود دارد این است که دی کلر تقریباً گران تر از همه است. دیکلر دارای خطر آتش سوزی است و به دلیل خاصیت حل شدن سریع آن از طریق سیستم تغذیه کننده خودکار وارد نمی شود. این ترکیب به دو شکل وجود دارد: بی آب ، که سطح بالاتری از کلر استخر موجود دارد و بنابراین برای ذخیره سازی خطر بیشتری دارد (اکسید کننده کلاس 3) و دهیدراته ، که دارای سطح پایین تری از کلر موجود است.

 

محصولات جانبی موجود در آب استخر: سدیم سیانورات (NaH2C3N3O3) + اسید هیپوکلروس (2HOCl)

حجم کلر استخر موجود: 56-62٪ (اما تقریباً 50-60٪ آن اسید سیانوریک است)

pH: 6.8-7.0  خنثی

قرص کلر استخر (تری کلر)

جهت تست تنظیم پارامتر های آب استخر و افزایش کیفیت آب استخر خود با مهندسین استخرچی در تماس باشید.

هیپو تری کلرید

در انواع مختلف کلر استخر قرص کلر و پودر و بالاترین میزان استفاده در استخر های شنا

قرص های کلر استخر یک شکل بسیار رایج ضد عفونی کننده کلر برای استخرهای خصوصی و مسکونی است. از نظر زمان و هزینه از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند زیرا نسبتاً ارزان هستند و می توانند به صورت منفعل پخش شوند. با قرار دادن زبانه هایی در کفگیر یا شناور برای استخرهای مسکونی در طول سال محبوب است.

ماده فعال

ماده فعال ، (تری کلر) تا 90٪ کلر است که باعث می شود بسیار کارآمد باشد. تری کلر دارای PH کم است ، به طور معمول در حدود 3 ، بنابراین ممکن است نیاز به افزایش دهنده pH باشد تا تعادل pH بین 7.2 و 7.8 حفظ شود. مهمترین نکته هنگام استفاده از این قرصهای کلر استخر اطمینان از پراکنده شدن آنها تا حد ممکن است. توصیه نمی شود که آنها را به راحتی درون استخر خود بیندازید. درعوض ، استفاده از كلر استخر ساز اتوماتيك توصيه مي شود. با این حال گزینه ای مناسب و مقرون به صرفه است. تری کلر همچنین بسیار اسیدی است که می تواند باعث خوردگی اجزای فلزی در سیستم استخر شود. به خصوص اگر پمپ به طور شبانه روزی در گردش نباشد.

در صورت برخورد با آب راکد با تری کلر استخر بسیار اسیدی ، فلزات می توانند حل شوند. سرانجام محتوای فلز از محلول خارج شده و لک می زند. با توجه به آنچه درمورد LSI می دانیم ، از تری کلر هرگز نباید در ماه های سرد استفاده شود ، زیرا pH آن تقریباً باعث خوردگی بیشتری در استخر و تجهیزات شما می شود.

جهت تست تنظیم پارامتر های آب استخر و افزایش کیفیت آب استخر خود با مهندسین استخرچی در تماس باشید.

محصولات جانبی در آب استخر: اسید سیانوریک (H3C3N3O3) + اسید هیپوکلروس (3HOCl)

حجم کلر استخر موجود: 90٪ (اما 55٪ آن اسید سیانوریک است)

pH: 2.8-3.0 (بسیار اسیدی)

 

هیپوکلریت لیتیوم (لیتیوم-هایپو)

به دلیل تقاضای زیاد لیتیوم در سایر صنایع ، به خصوص باتری ها ، هیپوکلریت لیتیوم نسبت به سایر مواد ضد عفونی کننده کاملاً گران تر است. به صورت گرانول عرضه می شود و هزینه بالای آن باعث می شود که برای بسیاری از شرکت های خدماتی ، به ویژه شرکت هایی که وظیفه نگهداری استخرهای تجاری را بر عهده دارند ، انتخاب نامناسبی باشد. با غلظت کلر استخر 30-35٪ نسبت به سایر محلول ها کاملاً ضعیف تر است. با این حال ، این یک مزیت اصلی دارد که باعث شده است یک بخش از صاحبان استخر را وفادار نگه دارد. لیتیوم هیپو خیلی سریع حل می شود ، که خطر اثرات سفید کننده در استخرهای وینیلو  استخر های فایبرگلاس را کاهش می دهد.

لیتیم هیپو کلر

کلر استخر هیپوکلریت لیتیم کلر

جهت تست تنظیم پارامتر های آب استخر و افزایش کیفیت آب استخر خود با مهندسین استخرچی در تماس باشید.

محصولات جانبی موجود در آب استخر: اسید هیپوکلروس (HOCl) + لیتیوم (Li +) + هیدروکسید (OH-

حجم کلر استخر موجود: 28-35٪

 pH: 10.8  قلیایی

شما را به دیدن این کلیپ آموزشی دعوت می کنم.

برای دیدن ویدیو های بیشتر به صفحه آپارات استخرچی مراجعه کنید. 

به کیفیت این محتوا امتیاز دهید!

نظر خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.