گرمایش استخرهای خانگی

شرح روش های مختلف گرمایش آب استخر

استخرهای شنا از جمله مکان های عمومی ورزشی محسوب می شوند که به دلیل استفاده همزمان چندین نفر از آنها در طول شبانه روز و اهمیت سلامتی افراد استفاده کننده، سازمان بهداشت جهانی، استانداردهایی را برای آنها در نظر گرفته است. در این استانداردها به حد مجاز برخی از پارامترهای لازم و ضروری برای استخرهای شنا، اشاره شده است، که از جمله این پارامترها می توان به: کیفیت آب، گرمایش آب استخر، نور و روشنایی آن اشاره داشت. رسیدگی به این عوامل و نگه داشتن آنها در حد استاندارد سازمان بهداشت جهانی، بسیار با اهمیت است، زیرا هدف اصلی افراد از شنا کردن، حفظ و بهبود سلامتی است.

 

گرمایش آب

گرمایش آب استخرهای عمومی

شنا کردن در یک استخر با هوای مطبوع و مطلوب لذت یک شنای واقعی را به افراد میدهد، ولی در صورتی که آب استخر سردتر و یا بالاتر از حد استاندارد باشد، احساس ناخوشایندی را برای افراد به همراه خواهد داشت. استخرهای شنا با اهداف مختلفی طراحی می شوند که هر کدام از آنها بر اساس استانداردهای مختلف دارای دماهای متفاوتی هستند، ولی به طور معمول محدوده دمایی اکثر استانداردها در یک رنج مشابه قرار دارد.

محدوده گرمایش آب استخرهای مختلف

نوع استخر شنا دمای گرمایش آب استخر بر اساس درجه سانتی گراد
استخرهای عمومی-تفریحی 26-29
استخرهای درمانی 29-35
استخرهای ورزشی 24-28
استخرهای غواصی 27-32
استخرهای خانه سالمندان 29-32
استخرهای هتل های مختلف 28-30
جکوزی 36-40

 

دمای استخر های شنا

با توجه به اینکه طراحی دماهای مختلف برای انواع استخرها با توجه به توانایی بدن و حفظ سلامتی افراد استفاده کننده، توسط سازمان های مختلف انجام شده است، افزایش یا کاهش دما از رنج های تعیین شده، کیفیت شنا را کاهش داده و منجر به نارضایتی شناگران می شود، بنابراین، یکی از پارامترهای مهمی که تامین آن در حد استاندارد، برای صاحبان استخرهای مختلف و شناگران از اهمیت بالایی برخوردار می باشد، تامین گرمایش آب استخر در حد استاندارد است.

سیستم گرمایشی کارآمد در استخر

زمانی که آب استخر بسیار سرد باشد، شما قادر به استفاده از آن برای شنا نخواهید بود، بنابراین اگر راغب هستید که علاوه بر روزهای گرم، در روزهای سرد و خنک نیز از استخر خود استفاده کنید، بهترین گزینه برای متعادل کردن دمای آب استخر استفاده از یک سیستم کارآمد گرمایشی است که در تنظیم دما به شما کمک می کند.

دمای اکثر استخرها در روزهای گرم تا 25 درجه سانتی گراد می رسد ولی در روزهایی با دمای متعادل ممکن است 22 درجه سانتی گراد باشد، در صورتی که برخی از افراد ترجیح می دهند در آبی با رنج دمایی بین 26-29 درجه سانتی گراد شنا کنند یا دمای جکوزی ها باید در رنج 36-40 درجه سانتی گراد باشد، بنابراین وجود سیستم های گرمایش آب استخر، یک پارامتر با اهمیت در جهت گرمایش آب استخر و جکوزی ها می باشد.

بدون استفاده از سیستم های گرمایش آب استخر برای افزایش دمای استخرها شما تنها می توانید در 4 ماه گرم از سال، در آب استخرها شنا کنید در صورتی که استفاده از این سیستم ها این امکان را به شما می دهد که تمام طول سال، بتوانید دمای استخرها را در حالت استاندارد و تعادل نگه داشته و لذت شنا کردن در ماه های سرد سال را نیز تجربه کنید.

 

گرمایشآب

سیستم گرمایش آب استخر

انتخاب سیستم گرمایش آب استخر

برای انتخاب یک سیستم گرمایشی برای استخرهای شنا باید به چندین عامل توجه کرد که از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • نوع استخر شنا از مهمترین عواملی است که در انتخاب سیستم گرمایشی اهمیت دارد، شناخت نوع استخر به شما کمک می کند که دستگاهی با ظرفیت مناسب گرمایی برای آن تهیه کنید.
 • اندازه استخر شنا، یکی دیگر از پارامترهای انتخاب سیستم گرمایشی مناسب است، زیرا در صورت کوچک بودن اندازه استخر، شما می توانید از سیستم گرمایشی با ظرفیت کمتر استفاده کنید ولی استخرهای شنای وسیعتر نیاز به سیستم های گرمایشی با ظرفیت بالا دارند تا دمای آنها به میزان مطلوب تامین شود.
 • بازه دمایی که برای استخر لازم است از جمله پارامترهایی است که باید هنگام انتخاب سیستم گرمایش آب استخر به آن توجه شده و از دستگاه هایی استفاده شود که به راحتی رنج دمایی مورد نظر را تامین نمایند.
 • اگر استخر شما فقط در فصل های خاصی از سال فعال است باید از دستگاه هایی ویژه ای جهت تامین دما استفاده کنید.
 • دوره ای که شنا در آن انجام می شود و استخر فعال است نیز در این رابطه اهمیت دارد.

 

 

استخر و گرمایش

تامین گرمای استخر

دستگاه های گرمایشی فراوانی توسط شرکت های مختلف در سراسر جهان، برای تامین دمای مناسب استخرها تولید و به بازار عرضه شده اند که افراد و مسئولین استخرها می توانند با توجه به پارامترهایی که در متن بالا ذکر گردید، نوع مناسب آن را انتخاب نموده و بکارگیری کنند.

روش های گرمایش آب استخر و تامین دمای آن با استفاده از نور خورشید

روش های مختلفی برای گرم کردن استخرهای شنا وجود دارد، که افراد ممکن است از آنها استفاده کنند و هر کدام از این روش ها دارای معایب و مزایای خاص خود می باشد. روش درست برای انتخاب سیستم گرمایش آب استخر که مطلوب و مناسب باشد را فقط مهندسین طراح و سازنده استخر می توانند، تشخیص دهند زیرا دارای تجربه و مهارت در این زمینه هستند. از جمله روش هایی که برای گرمایش آب استخر استفاده می شود می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • گرم کردن استخر با استفاده از انرژی خورشیدی: این روش اگرچه کم مصرف است ولی فقط در فصل ها یا روزهای محدودی که نور آفتاب زیاد است، قابل استفاده می باشد و در فصل ها و روزهای سرد قادر به تامین گرمای استخر نیست. علاوه بر این مورد استفاده از این انرژی برای استخرهای روباز کاربرد داشته و نمی تواند گرمای استخرهای سر پوشیده بتنی و فایبرگلاس را به خوبی تامین کند.

تامین دمای مطلوب استخر شنا

 • آبگرمکن های خورشیدی از جمله دستگاه های دیگری هستند که قابلیت تامین دمای استخرهایی با ظرفیت های متوسط را دارند، این دستگاه ها در ظرفیت های کوچک در منازل مسکونی نیز استفاده می شوند. با افزایش پنل های نصب شده در بر روی این آبگرمکن ها می توان ظرفیت گرمایی این دستگاه ها را افزایش داد. ولی این دستگاه ها نیز بهترین کارایی خود را در روزهای آفتابی دارند، بنابراین، نمی توانند در روزهای ابری گرمای مناسب استخر را تامین کنند.
 • پنل های خورشیدی نیز یکی دیگر از دستگاه هایی هستند که برای گرمایش آب استخر شنا مورد استفاده قرار می گیرند، ولی استفاده از آنها مختص فصل های گرم و آفتابی سال است و در روزهای ابری و بارانی پاسخگوی تامین گرمای استخر نیستند. استفاده از مبدل های حرارتی به صورت ترکیبی با پنل خورشیدی به افزایش گرما و ظرفیت این پنل ها کمک می کند. اگرچه این پنل ها در روزهای آفتابی قادر به تامین میزان کافی گرما برای استخر هستند و آسیبی را به محیط زیست وارد نمی کنند، ولی به سطح زیادی برای نصب نیاز دارند و بودجه خرید آنها تقریبا بیشتر از سایر وسیله های گرمایشی استخر است.
 • EDPM، یک نوع تشک گرمایی است که استفاده از آن در استخرهای کوچک در زمستان رایج می باشد. در این روش، آب به وسیله پمپ ها به تشک ها منتقل می شود سپس به وسیله نور خورشید تشک ها گرم شده و آب گرم به حوض استخر منتقل می شود. سطح بسیار زیادی برای مستقر کردن این تشک ها لازم است، تا بتوانند انرژی خورشید را به خوبی جذب کرده و دمای آب را افزایش دهند. ولی استفاده از آنها وابسته به نور خورشید است و در روزهای بارانی و ابری نمی توانند انرژی لازم را تامین کنند.
 • جمع کننده های انرژی خورشیدی گنبدی شکل یکی دیگر از وسایل گرمایشی استخرهای شنا هستند که ساز و کار آنها شبیه به تشک های EDMP می باشد ولی فضای کمتری را نسبت به آن لازم دارد. یکی از این گنبدها قابلیت گرم کردن آب استخری کمتر از 5000 لیتر را دارد و برای استخری با ابعاد 8 در 4 متر با عمق 5/1 ، تعداد 10 عدد از این گنبدها لازم است تا گرمای مورد نیاز استخر به طور مناسب تامین شود.
دمای آب استخر

دمای آب استخر

تجهیزاتی که در متن بالا به آنها اشاره شد، دارای عملکردهای وابسته به نور خورشید و آب و هوای منطقه هستند، که نمی توانند به طور مناسب و در تمام روزهای سال، گرمای مورد نیاز استخر را تامین کنند، بنابراین برای افرادی که استخرهای فعال در طول چهار فصل سال دارند، استفاده از این دستگاه ها برای گرمایش آب استخر مناسب نیست و باید از تجهیزاتی استفاده کنند که تامین گرمای آنها به نور خورشید وابسته نبوده و بتوانند در تمام روزهای سال گرمای مورد نیاز استخر را فراهم کنند.

تامین گرمایش آب استخر با استفاده از تجهیزات غیر خورشیدی

پمپ های حرارتی: این پمپ ها یکی از متداولترین سیستم های گرمایش آب استخر در سراسر جهان به شمار می آیند که دارای فواید بسیار زیادی هستند، از جمله فواید پمپ های حرارتی می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • کارآمدی بالا
 • قیمت مناسب و مقرون به صرفه بودن برای مشتریان
 • حمل آسان
 • عمر مفید بالا
 • این پمپ ها وابستگی به نور خورشید ندارند و با استفاده از گاز یا سوخت های دیگر به خوبی کار می کنند.
 • هیچ گونه آسیبی به محیط زیست وارد نمی کنند و گرمایش آنها با محیط زیست سازگار است.
 • نوع با کیفیت پمپ های حرارتی قادر به تامین گرمای لازم برای انواع استخرها به صورت مناسب و ایده آل می باشد و علاوه بر این، کارایی لازم برای تامین گرمای 40 درجه جکوزی را دارند.

 

پکیج های گرمایشی، یکی دیگر از روش های مناسب برای افزایش دمای استخرهای شنا هستند که به طور متداول در کشور ما مورد استفاده قرار می گیرند. پکیج های گرمایشی قادر هستند که هوای داخل محیط استخر، آب های لوله کشی استخر و همچنین آب داخل استخر شنا را به طور مناسب و مطلوبی گرم نمایند. به همین دلیل استفاده از این پکیج ها بسیار مناسب بوده و دارای مزایای فراوانی است، از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • عمر مفید این پکیج ها بسیار بالا است و در صورتی که توسط مهندسین متخصص طراحی شود، تنظیم دما در داخل استخر بسیار راحت است.
 • ظرفیت این پکیج ها با همدیگر متفاوت است و با توجه به مساحت مورد نیاز استخر، انتخاب می شود.
 • این پکیج ها را می توان در چند متر فضای اضافی نصب نمود و نیاز به فضای زیادی ندارند.
 • ایمنی این پکیج ها بسیار بالا است و در صورت نشت گاز، حالت هشدار آنها فعال می شود.
 • جنس این پکیج ها بسیار با کیفیت است که به راحتی دچار خوردگی و ساییدگی نمی شوند، بنابراین برای مدت طولانی می توان از آنها استفاده نمود.
 • با توجه به اینکه سختی آب باعث گرفتگی پکیج ها می شود و در آبرسانی آنها اختلال ایجاد می کند، اکثر پکیج های جدید، دارای سیستم های سختی گیری هستند که مانع از ورود، املاح معدنی عامل سختی به اتصالات، می شود.
 • قابلیت استفاده در استخرهای سرپوشیده و روباز را دارند.
 • مصرف انرژی این پکیج ها بسیار پایین است.
 • به دودکش های ایمن مجهز می باشند.
 • جلوگیری از افت دما و فشار
 • تضمین کیفیت و داشتن گارانتی

 

از دیگر روش های رایج گرمایش آب استخر و جکوزی

 • تامین گرمایش آب استخر با استفاده از مبدل های حرارتی که ممکن است به صورت صفحه ای، لوله ای یا پوسته ای باشند.
 • استفاده از گرمکن های برقی برای تامین گرمایش آب استخر
 • بکارگیری پکیج های گازی برای ایجاد گرمای مناسب در استخر
 • استفاده از سیستم سولار به صورت مستقیم و غیر مستقیم

عوامل تعیین کننده در جهت برآورد گرمای مورد نیاز استخرها

 • حجم آبی که در استخر وجود دارد.
 • مساحت فضای استخر که آب در آن قرار دارد.
 • میزان زمان لازم جهت دستیابی به دمای مورد نظر، که این زمان به طور معمول 24 ساعت در نظر گرفته می شود.
 • میزان متوسط دمای استخر در سردترین فصل سال
 • میزان متوسط دمای استخر در گرمترین فصل سال

به دست آوردن تمام این مولفه ها باید توسط یک فرد متخصص انجام شود تا تامین گرمای استخر به خوبی تنظیم شده و در طول بلند مدت مشکلی پیش نیاید. برای انجام این فعالیت ها مراجعه به مهندسین طراح در این زمینه به شما کمک می کند.

 

اهمیت سیستم گرمایش آب استخر

شنا یک نوع ورزش است که برخی از افراد به عنوان یک روش درمانی در جهت بهبود برخی از بیماری های خود از آن استفاده می کنند و برخی از افراد نیز به عنوان تفریح در اوقات فراغت خود، از آن بهره مند می شوند، بنابراین حفظ سلامتی و تامین آرامش شناگران اولین نکته ضروری در مدیریت کردن یک استخر است. تامین گرمای لازم که متناسب با فصل های سال باشد، یکی از راه های توجه به سلامتی افراد در استخر شنا می باشد که این گرما با استفاده از وسیله های مختلفی تنظیم می شود.

عوامل مختلفی در انتخاب نوع سیستم گرمایش آب استخر دخیل هستند که در این مقاله به آنها اشاره شده است. ولی برخی از افراد تجربه کافی در مدیریت استخرها ندارند و راغب هستند که سیستم های گرمایشی با کیفیت بالا و استاندارد را برای استخر خود انتخاب کنند تا علاوه بر تامین دمای مورد نیاز محیط استخر و آب آن، عمر مفید بالایی نیز داشته باشد تا بتوانند برای مدت طولانی از آن استفاده کنند.

در رابطه با این مسئله مراجعه به یک تیم قوی و با سابقه در طراحی سیستم گرمایش استخر است که با بررسی استخر شما، بهترین نوع سیستم گرمایشی را برای استخر معرفی کرده و کارهای نصب و راه اندازی آن را نیز به بهترین شکل انجام می دهد. که این مسئله در مورد استخرهای تازه تاسیس اهمیت دارد.

ولی برخی از استخرها که در سال های گذشته فعال بوده و افراد برای شنا از آنها استفاده کرده اند، ممکن است دچار نقص در سیستم گرمایشی شوند و مدیران این استخرها دانش کافی در زمینه پکیج های کمکی یا تغییر سیستم گرمایشی استخر را نداشته باشند، در این زمینه هم بهتر است که از افرادی با تجربه و مهارت کافی در رسته تامین گرمایش آب استخر کمک گرفته شود تا سیستم گرمایشی استخر را به طور دقیق بررسی کنند و بهترین گزینه ممکن را با توجه به شرایط پیش رو به شما معرفی نمایند.

گرمایش استخر های خانگی

گرمایش استخر های خانگی

 

برای تامین گرمای مورد نیاز آب استخر و محیط داخلی آن، باید به مهندس های متخصص و با تجربه در این حیطه مراجعه نمود، بنابراین در این زمینه می توانید از شرکت استخرچی مشاوره دریافت کنید، زیرا این شرکت دارای سابقه طولانی در خدمات ساخت، تعمیر و نگهداری و گرمایش آب استخر است و در کوتاه ترین زمان ممکن با توجه به پارامترهای مختلف استخر، سیستم گرمایشی مناسب را با قیمتی مطلوب، برای شما طراحی می کند.

تمام خدمات لازم برای ساخت و راه اندازی استخرهای شنا، توسط گروه این شرکت قابل انجام است، و مشتریان می توانند برای گرفتن مشاوره و رزرو نوبت به سایت استخرچی مراجعه کرده و یا با شماره تلفن های ثبت شده تماس بگیرند.

کارشناسان این شرکت به صورت تمام وقت پاسخگوی سوالات مشتریان هستند. خدماتی که در این شرکت به مشتریان ارائه می شود، بسیار مقرون به صرفه بوده و از کیفیت بالایی برخوردار می باشند. سیستم های گرمایش آب استخر یکی از ارکان مهم برای راه اندازی استخرهای شنا هستند، بنابراین طراحی بهترین نوع آنها بسیار با اهمیت است که شرکت استخرچی قادر به طراحی عالی ترین نوع این سیستم ها می باشد.

گروه مهندسین استخرچی سازنده استخرهای بتنی و فایبرگلاس در ایران

شماره تلفن های تماس 02140443703-09120215694

 

جهت دیدن ویدیو های بیشتر به کانال استخرچی مراجعه فرمایید.

نظر خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیخدماتارتباط با ما