چگونه آب استخر را گرم کنیم؟

گرم کردن آب استخر

[vc_row][vc_column][vc_column_text]یکی از شاخصه‌های استخر استاندارد این است که میزان گرمای آب آن با دمای بدن انسان سازگار باشد. شنا در دمای نامطلوب مضرات بسیاری را برای انسان به همراه دارد، لذا گرمایش آب استخر جهت حفظ سلامتی بدن ضروری است.

شنا در آب گرم مزایای بسیاری دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به افزایش گردش خون، کمک به درمان آرتروز، رفع دردهای بدن و… اشاره کرد. از آنجا که در فصول سرد دمای آب پایین می‌آید و شنا را عملا غیرممکن می‌سازد، باید از طریق سیستم‌های گرمایشی اقدام به گرم کردن آب استخر نمود.

روش هایی برای گرم کردن آب استخر

روش های مختلفی برای گرم کردن آب استخر وجود دارد که مهم ترین آن ها موارد زیر هستند:

استفاده از نور خورشید جهت گرمایش استخر

استفاده از نور خورشید جهت گرمایش استخریکی از بهترین متدها برای گرمایش استخر استفاده از نور خورشید است که این کار عمدتا از طریق کاورهای خورشیدی و گرمکن‌های خورشیدی انجام می‌پذیرد. پوشش دادن مخزن به کمک کاورهای خورشیدی علاوه‌بر کم هزینه بودن، باعث ذخیره گرما می‌شود. زیرا این کاورها اشعه یووی را به خوبی عبور می‌دهند، بنابراین از هدر رفت حرارت جلوگیری می‌کنند.

در گرمکن‌های خورشیدی نیز یک‌سری لوله‌های سیاه رنگ تعبیه شده که قادرند انرژی خورشیدی را دریافت کرده و به این وسیله آب استخر را گرم کنند. گرمکن‌های خورشیدی برای مناطقی با تعداد روزهای آفتابی بالا گزینه مناسبی به شمار می‌روند.

ایجاد گرمایش در استخر از طریق پنل خورشیدی

ایجاد گرمایش در استخر از طریق پنل خورشیدیپنل‌های خورشیدی انرژی گرمایی را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کنند، بنابراین می‌توانید از این تجهیزات برای گرم کردن آب استخر بهره ببرید. البته لازم به ذکر است که این راه‌کار هزینه‌ زیادی دارد که مقدار آن با توجه به تعداد پانل‌ها و سایز استخر تغییر می‌کند. علاوه‌برآن پنل‌های خورشیدی باید در محیطی با فضای بزرگ نصب شوند تا بتوانند نور خورشید را به اندازه کافی دریافت نمایند.

تشک خورشیدی گزینه ای مناسب برای گرمایش استخر

تشک خورشیدی گزینه ای مناسب برای گرمایش استخرامروزه استفاده از تشک‌های خورشیدی جهت گرمایش استخر کاربرد فراوانی دارد. این سیستم‌ها گرمای لازم را از نور خورشید می‌گیرند، سپس حرارت آبی که از داخل آن‌ها عبور می‌کند را افزایش می‌دهند. برای بهره‌گیری از تشک خورشیدی نیاز به پمپ خواهید داشت، ضمن این‌که باید این تجهیزات را با توجه به ابعاد استخر خود برگزینید. مثلا برای سازه‌هایی با ابعاد ۶ در ۶ متر بهتر است که اندازه تشک خورشیدی نیز ۶ در ۶ متر باشد.

گرم کردن آب استخر به کمک نیروی برق

استفاده از انرژی برق هم یکی دیگر از روش‌ها به منظور گرم کردن آب استخر است که عمدتا از طریق هیترها و گرمکن‌های برقی انجام می‌گیرد. المنت‌های حرارتی به کار رفته در این دستگاه‌ها با استفاده از نیروی برق گرم می‌شوند و دمای آب استخر را بالا می‌برند. از آنجا که گرمکن‌ها و هیترهای برقی ظرفیت گرمایشی پایینی دارند و در عین حال پرمصرف هستند، بهتر است که در استخرهای کوچک و خانگی مورد استفاده قرار گیرند.

گرمایش استخر با پمپ حرارتی

گرمایش استخر با پمپ حرارتیاستفاده از پمپ حرارتی هم یکی دیگر از روش‌های متداول برای گرمایش استخر به شمار می‌رود. این سیستم‌های گرمایشی در صورتی عملکردی بهینه خواهند داشت که دمای هوای محیط بالای ۷ درجه سانتی‌گراد باشد، در غیر این‌صورت آب گرم نمی‌شود. از این‌رو استفاده از پمپ حرارتی برای مناطقی با آب و هوای سرد مناسب نیست.

استفاده از هیتر گازی برای گرم کردن استخر

استفاده از هیتر گازی برای گرم کردن استخریکی از تکنیک‌های سریع و آسان برای گرم کردن آب استخر به کار بردن هیترهای گازی است که در کشور ما به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند. مزیت راه‌اندازی هیترهای گازی این است که محدود به آب و هوا نیستند و در همه مناطق دارای گاز طبیعی برای افزایش دمای آب کاربرد دارند.

دیگ بخار استخر

دیگ بخار استخردیگ بخار نیز از جمله دستگاه‌هایی است که به منظور گرمایش استخر به کار می‌رود. البته در حال حاضر استفاده از این سیستم‌های گرمایشی به خاطر آلودگی‌های زیادی که ایجاد می‌کنند، چندان رایج نیست. دیگ بخار برای نصب نیاز به موتورخانه دارد که این مورد نیز یکی از معایب آن محسوب می‌شود.

اگر آب استخر شما آلوده شده است و به دنبال روشی برای از بین بردن آلاینده ها هستید مراحل و روش‌های مختلف تصفیه آب استخر در مقاله تصفیه آب استخر با انواع روش های آن آشنا شوید.

مقرون به صرفه و راحت ترین کار برای گرم کردن آب استخر چیست؟

از بین تکنیک‌های گفته شده، استفاده از کاور خورشیدی به‌عنوان ارزان‌ترین روش گرم کردن آب استخر شناخته می‌شود. همواره بخش قابل توجهی از گرمای استخر به دلیل تبخیر از بین می‌رود؛ در صورتی‌که با قرار دادن یک پوشش ساده می‌توانید بخش قابل توجهی از این گرما را نگه دارید.

دمای مناسب آب استخر

توصیه‌های متفاوتی جهت تعیین دمای آب استخرهای مختلف وجود دارد. به منظور تفهیم بهتر این موضوع راهنمای تعیین ظرفیت گرمایشی لازم برای انواع استخرها را در جدول زیر گردآوری کرده‌ایم:

راهنمای تعیین ظرفیت گرمایشی انواع استخر
نوع استخر دمای آب بر حسب درجه سانتیگراد
استخرهای تفریحی ۲۴ الی ۲۹
استخرهای درمانی ۲۹ الی ۳۵
استخرهای غواصی ۲۷ الی ۳۲
استخرهای قهرمانی ۲۴ الی ۲۸
استخرهای هتل‌ها ۲۸ الی ۳۰
استخرهای سالمندان ۲۹ الی ۳۲
جکوزی ۳۶ الی ۴۰

 

سوالات متداول

سوال: بهترین روش جهت گرم کردن استخر خانگی چیست؟

  • برای استخرهای خانگی سیستم گرمایشی توصیه شده از سوی کارشناسان استفاده از ترکیب روش‌های پمپ و انرژی خورشید است.

سوال: چگونه با برق آب استخر را گرم کنیم؟

  • به منظور گرمایش استخر با استفاده از انرژی برق هیترها و گرمکن‌های برقی به کار می‌روند.

سوال: آیا گرمایش آب استخر توسط پکیج دیواری امکان‌پذیر است؟

  • نحوه عملکرد پکیج دیواری به گونه‌ای است که جهت گرمایش آپارتمان‌ها استفاده می‌شود، لذا این روش برای گرم کردن آب استخر مناسب نیست.

 

امکان ارسال کامنت وجود ندارد!