نورپردازی استخر

نورپردازی استخر

نورپردازی استخر علاوه بر تاثیر روی زیبایی آن، برای دفع آلودگی بصری و حفظ امنیت شناگران اهمیت بسیار دارد. در این صفحه سعی کردیم به طور کامل در مورد استانداردهای روشنایی استخر، انواع چراغ‌های مورد استفاده، سیم کشی استخر و حتی انتخاب نوع رنگ چراغ مورد نظر، اطلاعاتی را تهیه کنیم تا دیگر سوالی در این زمینه، ذهن شما را مشغول خود نکند.

جهت مشاوره برای روشنایی و نورپردازی استخر با متخصصین ما در تماس باشید!
02146087252
09120215694
02146087232

نورپردازی در انواع استخر روباز و سرپوشیده

برخلاف نظر بسیاری از افراد، روشنایی استخر تنها برای انواع سرپوشیده آن کاربرد ندارد بلکه استخرهای روباز هم نیاز به روشنایی و نورپردازی دارند.
درست است که استخرهای روباز، در طی روز نور خود را از طریق خورشید تامین میکنند اما در شب، برای حفظ امنیت شناگران، زیبایی استخر و روشن شدن آب استخر، نیاز به نورپردازی استاندارد دارند. انواع مختلفی از استخر وجود دارد که در صفحه ساخت استخر به معرفی کامل آنها پرداخته ایم.

نورپردازی استخر روباز در دیواره ها

نورپردازی استخر، تنها در داخل آن محدود نخواهد شد و علاوه بر نصب انواع لامپ در کف و دیواره‌های استخر، در اطراف آن چراغ‌های زیبایی نصب می‌شود که جلوه بسیار زیادی به استخر میبخشد. نورپردازی اطراف استخر، بیشتر در بخش عرشه آن صورت می‌گیرد.

روشنایی اطراف استخر

استاندارد روشنایی استخر

بر اساس استانداردهای جهانی، تولید روشنایی 300 لوکس برای انواع استخر مناسب و مطلوب است اما این مقدار میتواند در استخرهایی که برای مسابقات طراحی شده اند به 500 لوکس یا بیشتر نیز برسد. در مورد بازتاب نور استخر لازم است بدانید که زاویه تابش آن به آب اگر کمتر از 50 درجه باشد، بازتابی خیره کننده خواهد داشت. این موضوع در تامین روشنایی سالن های شنا بسیار حائز اهمیت است چرا که اگر نور از دیوارها به سمت آب بتابد و زاویه آن مطلوب نباشد امکان دارد غریق نجات نتواند شناگران را به خوبی ببیند.

بهترین زاویه برای روشنایی از محیط بیرون استخر، 90 درجه یا عمودی است. معمولا روشنایی که از بالا روی آب استخر تامین میشود کمترین اختلال را در بینایی خواهد داشت.

انواع چراغ برای روشنایی و نورپردازی استخر

در روشنایی استخرها انواع مختلفی از چراغ‌ها مورد استفاده قرار میگیرد که هر کدام مزایا و معایبی دارند که در انتخاب آنها تاثیرگذارند. ما سعی کردیم مهمترین انواع لامپ استخری را معرفی و مزایا و معایب آن را بصورت خلاصه بیان کنیم:

 • لامپ رشته ای
 • لامپ هالوژنی
 • چراغ های ال ای دی (LED)
 • چراغ های اس ام دی (LED SMD)

لامپ رشته ای

لامپ رشته ای؛ قدیمی‌ترین وسیله در نورپردازی استخر

در گذشته لامپ های رشته ای با قیمت ارزان و نبودن رقبایی همچون لامپ های LED، انتخابی اول برای نورپردازی بخش‌های مختلف خانه از جمله استخر آن بود. اما مدت‌هاست که با ورود فناوری‌های جدید همچون انواع لامپ های LED، دیگر خبری از لامپ رشته ای در روشنایی منزل نیست.

این نوع چراغ که برای روشنایی داخل استخر استفاده میشد، از قیمت پایینی برخوردار بودند اما معایب متعددی مانند روشنایی کم و عمر پایین داشتند؛ بدین صورت که پس از مدتی لازم بود برای تعویض این چراغ‌ها، آب استخر تخلیه شود. پس از مدتی لامپ‌های هالوژنی وارد بازار شدند که از ویژگی‌های بهتری نسبت به لامپ‌های رشته ای برخوردار بودند.

مزایا و معایب چراغ‌های رشته‌ای

 • قیمت پایین
 • روشنایی کم
 • تنوع رنگ پایین
 • عمر کم

لامپ هالوژنی در روشنایی استخر

لامپ هالوژنی؛ پیشرفتی از جنس نور

پس از لامپ رشته ای که مزایا و معایب آن را بیان کردیم، لامپ‌های هالوژنی وارد بازار شدند که در نورپردازی استخر کاربرد زیادی داشت. این چراغ ها تولید حرارت و روشنایی بیشتر داشتند اما نسبتا گرانتر از لامپ‌های رشته‌ای بودند.

نور بسیار بیشتری که این چراغ‌ها تولید میکنند باعث شده بود بسیاری از پیمانکاران ساخت استخر، برای روشنایی به سمت این نوع لامپ‌ها بروند. اما لامپ‌های هالوژنی بی‌عیب هم نبودند؛ این نوع چراغ ها زمانی که استخر خالی از آب بود، به علت تولید دمای بالا در طولانی مدت، باعث خشک شدن نوار اورینگ‌های اطراف آنها میشد که در نتیجه آن، نشتی به داخل چراغ موجب میشد.
هم اکنون در بعضی پروژه‌ها از این نع لامپ‌ها استفاده میشود اما تعداد آنها بسیار محدود است و به نوعی مانند لامپ‌های رشته‌ای، منسوخ شده محسوب میشوند.

چنانچه برای روشنایی داخل استخر و جکوزی، قصد استفاده از لامپ هالوژنی را دارید، دقت کنید که دما بسیار عامل محدود کننده ای خواهد بود؛ در جکوزی که به راحتی دمای آب به 40-45 درجه سانتی گراد میرسد، در کنار تولید گرمای زیادی که این لامپ‌ها دارند، موجب کاهش عملکرد و عمر مفید لامپ‌های هالوژنی خواهد شد.

مزایا و معایب استفاده از لامپ هالوژنی در روشنایی استخر

 • تولید روشنایی بالا
 • عمر بالاتر نسبت به لامپ رشته ای
 • تولید گرمای بیشتر
 • هزینه بالاتر

لامپ ال ای دی در نورپردازی داخل استخر

چراغ‌های LED؛ انقلابی در روشنایی

پس  از لامپ‌های هالوژنی به سرعت لامپ های ال ای دی (LED) وارد بازار شدند که پیشرفتی چشمگیر در تولید بهینه‌تر نور داشتند. چراغ‌هایی که از LED ساخته شدند دارای نوردهی بیشتر، تولید گرمای بسیار کمتر، عمر بالاتر و تنوع رنگ و شکل بیشتری نسبت به مدل های قبل داشتند.

با ورود لامپ‌های LED دیگر خبری از استفاده لامپ های رشته ای و هالوژنی نبود زیرا به دلایل متعددی بهترین انتخاب برای روشنایی استخر شدند. این چراغ ها عمر بسیار بالاتر داشتند و در زمان خالی بودن آب استخر و روشن ماندن آنها، بسیار مقاوم بودند. از دیگر مزایای چراغ های LED، اشغال کمترین فضا برای نصب آنها است به صورتی که بعضی از این چراغ ها کاملا فلت و تخت هستند.

مزایا و معایب استفاده از چراغ های LED در نورپردازی استخر

 • تولید روشنایی زیاد
 • عمر بالا
 • ابعاد کوچک
 • تولید دمای کم

نور استخر

نور استخر

ایجاد یک محیط نورانی در استخر می تواند لذت یک شنای به یادماندنی را به شما هدیه دهد. ایجاد نورپردازی های ویژه در درون استخرها این امکان را به شناگر می دهد تا با توجه بیشتر زیبایی های درون محوطه استخر را تماشا کرده و از آن لذت ببرد. از جمله مزایای نور مطلوب استخر می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • ایجاد حباب های زیبا بر روی سطح آب استخر در شب با استفاده از جلوه های نورپردازی
 • تقویت روحیه شناگران با استفاده از ترکیب رنگ های مختلف برای نورپردازی
 • استفاده طولانی مدت از استخرهای سرپوشیده حتی در شب
 • اضافه کردن فضای دراماتیک به استخرهای شنا
 • ایجاد دید کافی و تامین ایمنی شناگران در طول شب
 • ایجاد جلوه های آبی با استفاده از روش های نورپردازی متنوع
 • روشنایی تمام فضای استخر، دیوارها، سقف و کف
 • برجسته کردن عناصر معماری جذاب به کار رفته در طراحی استخر

هرچه زیبایی های استخر زیادتر باشد، باعث جذب بیشتر شناگران شده و رضایت آنها را در پی خواهد داشت. الهام گرفتن از نورهای زیبایی که در روشنایی استخر و محیط اطراف آنها طراحی می شود، احساس آرامش را به شناگران داده و به تقویت هیجان آنها کمک می کند، به همین دلیل امروزه استفاده از طراحی های بسیار جذاب برای نورپردازی استخرهای شنا، در جلب مشتریان بسیار موثر است.

جلوگیری از شوک الکتریکی در استخر

شوک الکتریکی در اثر سیم کشی غیر استاندارد استخر

در استخرهای شنا، جکوزی ها، استخرهای منزل و تزئینی، سونای بخار و خشک به علت فضای مرطوب استخر و خاصیت رسانا بودن آب استخر، امکان ایجاد شوک الکتریکی و در نتیجه آن آسیب های جانی بسیار زیاد می باشد. و این شوک الکتریکی برای افرادی که به صورت کامل یا نصفه در داخل آب استخر قرار دارند، شدیدتر از افرادی است که در محیط استخر هستند و عاملی که در این زمینه دخیل است شرایط مرطوب داخل استخر می باشد و در این لحظه بدن افراد در برابر عبور برق بسیار خوب عمل می کند و مقاومتی در برابر جریان برق ندارد و یک مسیر موثر برای عبور جریان برق محسوب می شود.

بنابراین در برق کشی های لازم برای روشنایی استخر و استفاده از نورهای تزئینی در داخل آن، باید نهایت دقت بکار گرفته شود، زیرا در صورتی که یک فرد در حال شنا دچار شوک الکتریکی ناشی از نقص اتصالات برقی شود، احتمال غرق شدن آن به داخل آب بسیار زیاد می باشد.

نکات ایمنی در نورپردازی و سیم کشی استخر

 • بکارگیری تجهیزات الکتریکی که دارای ولتاژ پایین هستند.
 • مدارهای الکتریکی باید مجهز به رله عیب اتصال زمین باشند.
 • تمام تجهیزات بکار گرفته در درون استخر و بیرون آن باید به طور صحیح عایق کاری شده باشند.
 • در جهت یکسان سازی اختلاف پتانسیل، از همبند کردن اجزای فلزی استفاده شود.
 • مدارهای الکتریکی و تجهیزات را باید به صورت مجزا تفکیک نمود.
 • فواصل لازم برای وصل کردن تجهیزات برقی وموتورخانه رعایت شود.

سیستم روشنایی استخر درون کاسه

برای نصب سیستم روشنایی درون آب استخر استانداردهایی وجود دارد که باید به طور کامل و با دقت اجرا شوند. این تاسیسات با ولتاژ 120 ولت و 12 مورد استفاده قرار می گیرند، با توجه به اینکه سیستم روشنایی درون کاسه استخر در داخل آب خنک نصب می شود محل نصب آن باید 450 میلیمتر از آب استخر پایین تر نصب شود.

این فاصله ممکن است در اثر کاهش سطح آب بر اثر تبخیر یا مسائل دیگر کاهش پیدا کند ولی هیچگاه سیستم روشنایی داخل آب، در اثر کاهش سطح آب، خارج از آن قرار نمی گیرد. گرمای تولیدی توسط سیستم روشنایی، در تماس با آب درون استخر کاهش پیدا می کند ولی در صورتی که سطح آب استخر به صورت ناگهانی کاهش پیدا کرده و این تجهیزات روشنایی بدون آب باشند، امکان سوختگی پوست افراد در اثر تماس با آنها وجود دارد. بنابراین در مدیریت استخر باید به صورت همیشگی به این نکات ساده ولی با اهمیت در جهت نگهداری ایمن از استخرها توجه شود.

انواع سیستم های روشنایی استخر درون کاسه

چهار سیستم روشنایی استخر در درون آب آن وجود دارد، که عبارتند از:

 • سیستم های روشنایی در کاسه های مرطوب: این سیستم ها در زیر آب استخر نصب می شوند، این سیستم ها دارای سیم هایی هستند که نسبت به برق انعطاف پذیر می باشند. هنگام نصب در داخل یک گلوی پر از آب قرار می گیرند. عایق کاری سیم ها و تجهیزات مورد استفاده در این سیستم باید به طور مناسب و ایمن عایق کاری شوند تا از هرگونه خطر برق گرفتگی جلوگیری شود.
 • سیستم های روشنایی با کاسه خشک: این سیستم ها در بیرون از آب کاسه استخر نصب می شوند.
 • سیستم های روشنایی بدون کاسه: این سیستم ها در محوطه استخر مورد استفاده قرار می گیرند و خطر آنچنانی را ایجاد نمی کنند.
 • سیستم های روشنایی اجرا شونده بر روی دیواره استخرها: که استفاده از آنها در استخرهای منزل و کوچک به طور معمول نادر است.

سیم کشی و نورپردازی استخر توسط تیم استخرچی

استخرچی یکی از بهترین شرکت هایی است که سالیان زیادی در زمینه طراحی و تعمیر انواع استخرها فعالیت داشته و با سابقه درخشان در این زمینه می تواند با توجه به موقعیت استخر شما، بهترین سیستم های روشنایی را بکار گرفته که رضایت شما و شناگران استخر را جلب نماید.

سیم کشی و نورپردازی استخر خود را به ما بسپارید!
02146087252
09120215694
02146087232

با توجه به اینکه برق کشی های غیر اصولی و ناقص برای طراحی روشنایی استخر می تواند منجر به برق گرفتگی شناگران شود، بنابراین مدیران استخر باید از شرکت معتبر و باسابقه در امر برق کشی استخر استفاده کنند تا مانع از مشکلات بعدی شوند. برای گرفتن مشاوره از شرکت استخرچی می توانید به سایت این شرکت مراجعه کرده و با کارشناسان ارتباط برقرار نمایید، کارشناسان این شرکت با مهارت بالایی که در زمینه فعالیت های تعمیر و طراحی انواع استخر و جکوزی دارند، به راحتی می توانند شما را راهنمایی کرده و در جهت رفع مشکلات به شما کمک کنند.

کارشناسان شرکت استخرچی ابتدا، یک بررسی کامل از استخر شما انجام می دهند و سپس تمام نظرات و درخواست های مورد نیاز در خصوص استخر را جویا شده تا بتوانند با توجه به ظرفیت های موجود، بهترین سیستم روشنایی را برای استخر شما طراحی کنند. کارشناس ها به دلیل گذراندن دوره های ویژه در این زمینه مهارت و تجربه کافی در جهت پیاده سازی بهترین سیستم های روشنایی و نورپردازی استخر را دارند، بنابراین با اطمینان خاطر می توانید، از مشاوره های سایت استخرچی استفاده کنید.

نظر خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیخدماتارتباط با ما