بهترین روش عایق بندی استخر سیمانی چیست؟

بهترین روش عایق بندی استخر سیمانی چیست؟

یکی از اصلی‌ترین مراحل ساخت استخر آب‌بندی آن است؛ زیرا این کار باعث می‌شود که سازه بتواند مقادیر زیادی آب را بدون نشتی در خود نگه دارد.‌ امروز برای عایق‌بندی از ترکیبات مختلفی استفاده می‌شود که هر کدام مزایا و ویژگی‌های خاص خود را دارند. در ادامه انواع این مواد را معرفی خواهیم نمود و در نهایت نیز شما را با بهترین روش عایق بندی استخر سیمانی آشنا می‌کنیم.

استخر سیمانی خود را چگونه ضد آب کنیم؟

استخرهایی که از مواد سیمانی ساخته می‌شوند، نفوذپذیری بالایی دارند؛ بنابراین آب را از خود عبور می‌دهند. از آنجا که این سازه‌ها با هدف ذخیره و نگهداری آب احداث می‌شوند، بسیار مهم است که مایع به بیرون نشت نکند. به همین دلیل یکی از مهم‌ترین اقدامات مراقبتی پس از ساختن استخر، عایق‌بندی آن با استفاده از ترکیباتی است که سطوح سازه را در برابر آب نفوذناپذیر می‌کنند.

روش های عایق بندی استخر سیمانی

روش‌هایی مختلفی برای آب‌بندی استخر وجود دارد که با توجه به شرایط سازه و بودجه‌ای که در اختیار دارید می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. در ادامه چند نمونه از بهترین روش عایق بندی استخر سیمانی بیان می‌شود.

روش های عایق بندی استخر سیمانی

عایق بندی استخر سیمانی به وسیله پودرهای پلیمری

یکی از راه‌کارهای عالی برای آب‌بندی استخرهای بتنی به کار بردن پودر پلیمر است. به این منظور نخست استخر را تمیز می‌کنند، سپس مقدار کافی پودر پلیمر را با آب ترکیب نموده و روی دیواره‌ها مورد استفاده قرار می‌دهند. بهتر است که آب‌‌بندی از طریق پودرهای پلیمری دو مرتبه انجام گیرد تا سازه کاملا در برابر آب نفوذناپذیر شود. در این روش از گذشت ۲۴ ساعت کاربران می‌توانند از استخر استفاده نمایند.

عایق بندی استخر به وسیله رزین

اگر به دنبال بهترین روش عایق بندی استخر سیمانی هستید، آب‌بندی از طریق رزین می‌تواند گزینه مناسبی باشد. برای این کار از رزین اکریلیک و رزین پلیمری در انواع استخرهای جدیدالاحداث و حتی قدیمی استفاده می‌شود. آب‌بندی توسط رزین از نظر اقتصادی روشی مقرون‌به‌صرفه محسوب می‌شود، ضمن این‌که به سادگی قابل انجام است.

عایق بندی استخر به وسیله پلیمرهای مایع

آب‌‌بندی استخر توسط پلیمرهای مایع نیز روش پرطرفداری است، زیرا پوشش دادن سطوح توسط پلیمرهایی که از جنس مایع هستند، به سهولت و بدون دردسر خاصی انجام می‌پذیرد. عایق‌های پلیمری بر پایه رزین و مواد شیمیایی ساخته می‌شوند، به همین دلیل به خوبی می‌توانند جلوی نفوذ آب را بگیرند.‌ این عایق‌های منحصربه‌فرد قابل استفاده در انواع استخرهای بتنی، خاکی و… هستند.

استفاده از چسب بتن یا پودر آب بند

استفاده از چسب بتن امروزه به‌عنوان بهترین روش عایق بندی استخر سیمانی شناخته می‌شود. این ماده به دلیل کیفیت بالا برای آب‌بندی انواع استخر و جکوزی به کار می‌رود، البته قبل از استفاده با بتن و سیمان ترکیب می‌شود.

پودر آب‌بندی را هم به صورت یک دوغاب سیمانی رنگ روی سطح بتن استخر می‌ریزند. البته لازم است که سیمان اندکی نم‌دار باشد تا فرآیند فعال‌سازی پلیمرهای پودر به طور کامل انجام پذیرد.

عایق رطوبتی بر پایه نانو

آب‌بندی استخر به کمک عایق‌هایی که بر پایه نانو هستند، راه‌کاری راحت و در عین حال سالم محسوب می‌شود‌. این مواد سطح یکپارچه‌ای را ایجاد می‌کنند، لذا به خوبی می‌توانند از بتن استخر در برابر شرایط محیطی محافظت نمایند.

عایق رطوبتی بر پایه نانو نه تنها از نفوذ آب ممانعت به عمل می‌آورد، بلکه سطوح سازه را در برابر خوردگی و گرد و خاک هم حفظ می‌کند. از جمله مزایای این نوع عایق می‌توان به طول عمر زیاد، محافظت در مقابل اشعه فرا بنفش، مقاومت بالا در برابر نوسانات دمایی و صرفه جویی در هزینه‌ را نام برد.

عایق بندی استخر سیمانی بر پایه قیر

کار گذاشتن لایه‌های قیر گونی از جمله بهترین روش عایق بندی استخر سیمانی است که اثرگذاری فوق‌العاده‌ای در ضدآب کردن دیواره‌ها و کف سازه دارد.‌ در این تکنیک لایه‌ای گونی درجه یک مابین لایه‌های قیر با خلوص بیشتر از ۶۰  گذاشته می‌شود تا انسجام مطلوبی پیدا کند.

بسته به نظر کارفرما در عایق‌بندی استخر سیمانی بر پایه قیر ممکن است که یک یا چند لایه قیر گونی به کار رود. هرچه تعداد لایه‌ها بیشتر باشد کیفیت نهایی کار بهتر شده و به همان نسبت هزینه عایق‌کاری هم افزایش می‌یابد.

آب بندی استخر با رنگ

رنگ‌هایی که برای آب‌بندی استخر مورد استفاده قرار می‌گیرند، بر پایه آب و رزین اکریلیک ساخته می‌شوند. این ترکیبات قابلیت چسبندگی زیادی دارند و در برابر محلول‌های شیمیایی مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند.  رنگ‌های عایق بیشتر به منظور پر کردن ترک‌های مویی سطوحی که همواره در تماس با آب هستند، کاربرد دارند.

آب بندی استخر با رنگآب بندی استخر سیمانی توسط پودر کریستالی شونده و پودر نفوذگر

عایق کردن استخر از طریق پودر کریستالی شونده و پودر نفوذگر بهتر است که با سایر روش‌ها به‌عنوان مکمل استفاده شود. پودر نفوذگر کریستال شونده از سیمان، سیلیس و سایر ترکیبات تشکیل شده است. پس از به کار بردن این مواد، پودر به داخل سیمان استخر نفوذ می‌کند و آن را در برابر رطوبت مقاوم می‌سازد.

آب بندی بتن استخر از طریق ژل میکروسیلیس

ژل میکروسیلیس نیز یکی دیگر از موادی است که برای عایق‌بندی استخر سیمانی و مخازن آب به کار می‌رود. این ترکیب علاوه‌بر این‌که باعث نفوذناپذیر کردن سازه‌های آبی می‌شود، به دوام و ماندگاری بیشتر بتن نیز کمک شایانی می‌کند.

بهترین روش عایق بندی استخر سیمانی

بهترین روش عایق بندی استخر سیمانی بر اساس مشخصات و نوع کاربری سازه فرق دارد. بعضی از پیمانکاران برای آماده کردن ملات آب‌بندی از مواد واترپروف استفاده می‌کنند، در حالی‌که عده‌ای دیگر ترجیح می‌دهند واترپروف مایع را به همراه رنگ‌ یا عایق رطوبتی مورد استفاده قرار دهند. چسب بتن و قیر نیز دیگر ترکیباتی هستند که برای عایق‌بندی استخر سیمانی پیشنهاد می‌شوند.

مراحل عایق کاری استخر

 1. تهیه مواد آب‌بندی
  در گام نخست با توجه به سرمایه کارفرما ماده موردنیاز برای عایق‌بندی برگزیده می‌شود‌.
 1. آماده‌سازی استخر
  سپس تیم ارائه دهنده خدمات سطح سیمانی استخر را تمیز می‌کنند؛ زیرا وجود ذرات اضافی سست شدن عایق رطوبتی را به همراه دارد.
 1. پر کردن ترک‌ها
  در مرحله بعد باید ترک‌های ساده پر شود تا یک سطح یکنواخت به دست آید.
 1. استفاده از عایق
  اکنون باید عایق رطوبتی روی سطح استخر اعمال شود. این کار ممکن است که طی یک یا چند مرحله انجام پذیرد.
 1. در نظر گرفتن زمان کافی برای خشک شدن سطح
  با توجه به نوع ماده به کار برده شده برای عایق‌بندی زمان خشک ‌شدن سطح آن متفاوت است. معمولا این مدت زمان روی بسته‌بندی ترکیبات آب‌بندی درج می‌شود.

مراحل عایق کاری استخرعایق‌بندی استخر با تیم تخصصی استخرچی

آب بندی استخر یکی از مراحل مهم ساخت و نگهداری این سازه‌های‌ آبی به شمار می‌رود. برای انتخاب بهترین روش عایق بندی استخر سیمانی باید حتما نظر یک کارشناس را جویا شوید تا بتوانید ارزان‌ترین و در عین حال مناسب‌ترین راه‌کار را بر اساس نوع سازه و بودجه در دسترس بیابید. تیم تخصصی استخرچی با برخورداری از دانش و تجارب بالا می‌توانند شما را به بهترین شکل در این زمینه راهنمایی کنند.

نظر خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *