ساخت استخر در باغ روی زمین

ساخت استخر در باغ روی زمین

یکی از امکانات تفریحی و رفاهی که علاوه‌بر افزودن بر ارزش ملک، لحظات شادی را نیز برای افراد فراهم می‌آورد، ساخت استخر در باغ روی زمین است. به همین دلیل اکثر صاحبان باغ‌ها و ویلاها تمایل دارند از این سازه‌های آبی در ملک شخصی خود استفاده کنند.

استخرهای که روی زمین ساخته می‌شوند در بیشتر حالات همان استخر های پیش ساخته فایبرگلاس هستند که دارای لبه‌های بلند هستند و در فاصله زیادی از سطح زمین قرار می‌گیرند. از این‌رو کاربران برای ورود به داخل سازه آبی حتما باید از نردبان یا پله استفاده نمایند. با توجه به این ویژگی ساخت استخر روی زمین برای فضاهای باز توصیه می‌شود.

انواع استخر در باغ روی زمین

استخر روی زمین در باغات به اشکال دایره‌ای، مستطیل یا بیضی و در اندازه‌های متنوع ساخته می‌شود. این سازه‌ها از نظر متریال به کار رفته در آن‌ها نیز با هم تفاوت دارند؛ به گونه‌ای که پس از انتخاب ابعاد و شکل باید بهترین متریال را برای آن برگزینید.

به طور کلی استخر در باغ روی زمین ممکن است که مانند انواع برزنتی و بادی دیواره نرم داشته باشند. یا این‌که به صورت قالبی اجرا شوند، مثل آن چیزی که در استخرهای چوبی و فلزی به چشم می‌خورد. انواع مختلف این استخرها در ادامه بررسی شده‌اند.

استخرهای بادی

استخرهای بادیاستخرهای بادی سازه‌هایی با دیواره نرم هستند که ارتفاع آن‌ها به حدود یک متر می‌رسد. اگر به دنبال صرفه‌جویی در هزینه‌های خود هستید، استخر بادی بهترین گزینه برای شما محسوب می‌شود؛ زیرا قیمت ارزانی دارد. علاوه‌برآن اجرا و راه‌اندازی سازه در مدت کوتاهی صورت می‌گیرد، البته نسبت به بقیه دارای عمر مفید کمتری است.

استخرهای برزنتی

استخرهای برزنتیاین استخرها همان‌طور که از اسم آن‌ها مشخص است، بدنه برزنتی دارند، به همین دلیل در مقابل فشار آب و تغییرات دمای محیط مقاوم هستند. برای پایه‌ها و ستون‌های نگهدارنده سازه نیز فولاد ضدزنگ استفاده می‌شود که دوام بیشتر استخر را به دنبال دارد.

استخرهای فلزی

استخرهای فلزیبرای ساخت بدنه و پایه‌ استخرهای فلزی متریال فلز به کار برده می‌شود، لذا در برابر ضربات مکانیکی و نور خورشید بسیار مقاوم هستند.

استخرهای چوبی

استخرهای چوبی

جنس دیواره‌های این مدل استخر از چوب است که از طریق چند ستون به هم اتصال داده می‌شوند. سپس در بخش داخلی سازه آستر ضدآب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مراحل ساخت استخر روی زمین

احداث استخر روی زمین نسبت به سازه‌هایی که درون زمین قرار می‌گیرند، آسان‌تر بوده و با سرعت بیشتری انجام می‌شود. مراحل ساخت این نوع استخرها به شرح ذیل است:

1.تعیین نوع استخر

پیش از هر اقدامی لازم است با توجه سلیقه خود و میزان بودجه‌ای که در اختیار دارید، نوع استخر را مشخص سازید. این مرحله اهمیت زیادی دارد؛ زیرا نوع سازه آبی تمام محاسبات گام‌های بعدی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

2.ابعاد استخر روی سطح زمین

اکنون باید اندازه استخر تعیین شود، دقت داشته باشید که این امر به طور مستقیم بر هزینه احداث و نگهداری سازه تاثیر می‌گذارد.

3.انتخاب مکان مناسب

در گام بعدی یک‌ محل مناسب برای ساخت انتخاب می‌شود‌. بهتر است که این محل مسطح باشد؛ زیرا در غیر این‌صورت برای تراز کردن پایه‌های استخر با چالش مواجه می‌شوید. حتی احتمال دارد که در اثر کوچکترین خطای محاسباتی استخر سقوط کند.

4.انتخاب مصالح مورد نیاز و زیرسازی

تیم مهندسی در این مرحله با استفاده از بلوک و ماسه نرم اقدام به زیرسازی برای سازه می‌کنند. این کار باعث می‌شود که سطح زیرین کاملا یکدست شود، علاوه برآن به‌عنوان یک محافظ برای استخر عمل می‌نماید. سپس نوع سیستم تصفیه بر اساس بودجه کارفرما و نوع سازه انتخاب می‌شود.‌ امروزه معمولا فیلترهای کارتریجی یا تصفیه شنی به این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرند.

5.جاگذاری سازه استخر در محل مشخص شده

در نهایت نیز جاگذاری استخر در محل موردنظر و نصب تجهیزات آن انجام می‌پذیرد.

مزایا و معایب ساخت استخر روی زمین

ساخت استخر روی زمین به دلیل مزایای بسیار امروزه طرفداران خاص خود را دارد. برای مثال این نوع سازه‌ها برای مناطقی که خاک نامرغوب یا سنگلاخی دارند، به گونه‌ای که حفر کردن زمین دشوار است، گزینه مناسبی به شمار می‌رود.

مزایا و معایب ساخت استخر روی زمینعلاوه‌برآن در محیط‌هایی که فضای کافی برای اجرای استخر وجود ندارد، ساخت استخر روی زمین می‌تواند راه‌گشا باشد. زیرا این تجهیزات در ابعاد مختلف راه‌اندازی می‌شوند و امکان بهره‌برداری از آن‌ها حتی در فضاهای کمتر از 20 متر هم وجود دارد. مزیت دیگر احداث استخر روی زمین این است که به خاطر لبه‌های بلند خطر افتادن خردسالان را در آب به حداقل می‌رساند.
البته این نوع استخرها در مقایسه با  انواعی که درون زمین ساخته می‌شوند، هزینه بالاتری دارند که این مورد می‌تواند یک عیب برای آن‌ها محسوب شود.
هزینه ساخت استخر در باغ روی زمین

هزینه ساخت استخر در باغ روی زمین به فاکتورهایی مانند جنس متریال به کار برده شده، ارتفاع دیوار و ضخامت بتن بستگی دارد.‌ این مدل سازه‌ها جهت مقاومت در برابر فشار آب نیاز به دیواره‌های نگهدارنده دارند که تهیه آن‌ها بودجه زیادی می‌طلبد.

ساخت استخر در باغ روی زمین با تیم تخصصی استخرچی

پیاده‌سازی استخر در باغ روی زمین نیازمند دانش و تخصص فراوان و رعایت استانداردهای لازم است. از این‌رو توصیه می‌کنیم به این منظور از کارشناسان باتجربه تیم تخصصی استخرچی کمک بگیرید.‌ مهندسین این مجموعه برای اجرای یک سازه قدرتمند و کاهش هزینه‌های مالی شما را یاری می‌رسانند.

سوالات متداول

هزینه ساخت استخر روی زمین به چه عواملی بستگی دارد؟
مولفه‌های مختلفی مانند کیفیت مواد اولیه، ارتفاع دیوار و… بر قیمت احداث استخر روی سطح زمین موثر هستند.

برای اجرای استخر روی زمین چه مکان‌هایی مناسب‌اند؟
فضاهای باز که دارای زمین مسطح باشند، برای این نوع سازه‌های آبی توصیه می‌شوند.

انواع سیستم تصفیه استخر روی زمین کدامند؟
معمولا فیلترهای کارتریجی یا تصفیه شنی برای تصفیه آب این تجهیزات به کار می‌روند.

نظر خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *