ساخت استخر روی پشت بام

ساخت استخر روی پشت بام

استخرهای روی پشت بام استخرهایی هستند که بر روی دال های پشت بام یا به دلیل محدودیت فضا در طبقه همکف یا برای افزایش زیبایی سقف ساخته می شوند. استخرهای پشت بام از نظر نصب و الزامات ساختاری تا حدودی با استخرهای داخلی متفاوت هستند. برای جلوگیری از نشتی و مشکلات مربوط به ساختار سقف باید در طراحی استخر روی پشت بام دقت بیشتری صورت گیرد.

ساخت استخر در ارتفاعقبل از تصمیم گیری برای ساخت استخر روی پشت بام، برخی از نکات مهمی که باید در نظر گرفته شود عبارتند از:

  • توانایی ساختمان برای پشتیبانی از استخر
  • مقاوم بودن ساختمان در برابر نشتی
  • مجوز ساخت استخر
  • تقویت سازه ساختمان برای ساخت استخر

پس از تصمیم گیری برای داشتن استخر روی پشت بام، انتخاب پیمانکار مناسب با تخصص مربوطه برای ساخت آن مهم است. پیمانکاران یا مهندسان با تجربه اطمینان حاصل می‌کنند که شرایط ساختمان برای ساخت استخر مناسب و مساعد است.

استخر کوچک روی پشت بام

برخی از نکات مهمی که در ساخت استخر روی پشت بام باید در نظر گرفته شود عبارتند از:

  1. محل استخر در پشت بام

قبل از تصمیم گیری در مورد محل استخر پشت بام، لازم است عملیات هیدرولیکی مربوط به آن را در نظر بگیرید. باید در مکانی قرار گیرد که به راحتی در دسترس باشد تا کارهای تعمیر و نگهداری به راحتی انجام شود. در بیشتر موارد، استخرهای شنا در یک منطقه بسته ساخته می‌شوند.

استخر پیش ساخته در روف گاردن

  1. برخورداری از ساختار مناسب

استخر روی پشت بام یک سازه جامد است که حجم زیادی از آب را درون خود نگه می‌دارد. اندازه و شکل استخر باید با اندازه و پایداری ساختمان سازگار باشد. این تصمیم توسط یک پیمانکار حرفه ای یا یک مهندس انجام می‌شود تا سقف محکم و ایمن برای استفاده باقی بماند. به عنوان مثال، یک استخر با ابعاد استاندارد بیش‌ از 31 تن وزن دارد، از این رو استخر بر روی پشت بام نیاز به یک ساختمان پایدار دارد.

استخرهای شنا در اکثر ساختمان های بلند همزمان با بقیه سازه ساخته می‌شوند. بیشتر ساختمان‌های بلند از بتن ساخته شده‌اند و از این رو استخری که ساخته می‌شود پوسته‌ای بتنی دارد که از دال‌ها و دیواره‌ها ساخته شده است. پوسته بتنی تکمیل شده با آستر، کاشی یا سایر گزینه‌ها  آب بندی می‌شود. حتی اگر ساختمان در محل‌های زلزله خیز قرار داشته باشد، نوع طراحی استخر متفاوت خواهد بود.

  1. انتخاب مواد

نگرانی اصلی در ساخت استخر شنا نشتی آب است. محبوب‌ترین ماده‌ای که برای جلوگیری از نشتی در استخرها استفاده می‌شود مخلوط بتن مسلح است. ساخت یک استخر بتنی روی پشت بام بار زیادی بر سازه موجود وارد می‌کند، یک ساختمان با پایه ضعیف اگر برای تحمل چنین بارهایی طراحی نشود ممکن است فرو بریزد. بنابراین امروزه از فولاد ضد زنگ برای ساخت استخرهای داخلی و پشت بام استفاده می شود.

استخر شیشه ای روی پشت باماستخرهای شنا از جنس استنلس استیل وزن سبکی دارند و برای مدت زمان طولانی‌تری پایدار می‌مانند، استخرهای پشت بام از جنس استنلس استیل در داخل یک سازه تقویت شده با قاب فولادی جامد قرار می‌گیرند.

  1. شکل استخر

شکل استخر باید به درستی انتخاب شود تا اطمینان حاصل شود که ساختمان بتواند وزن استخر و آب را به طور همزمان تحمل کند. ستون‌ها، دال‌ها و دیواره‌ها باید به درستی ساخته شوند که وزن را به طور ایمن به سختمان منتقل کند.

  1. خطرها و مزاحمت‌های احتمالی

پمپاژ آب از طریق لوله‌ها به داخل استخر می‌تواند باعث ایجاد ارتعاشاتی شود که در شب‌ها باعث ایجاد مزاحمت برای ساکنان ساختمان می‌شود، برای مقابله با این وضعیت می توان از پمپ بی‌صدا استفاده کرد. یکی از خطرهایی که ممکن است اتفاق بیفتد نشتی آب است. توصیه می‌شود یک دال بتنی ضد آب دوم برای استخرهای بتنی یا هر نوع عایق رطوبتی پیشرفته برای انواع دیگر استخرها برای جلوگیری از نشتی ساخته شود. سازه‌ها در دماهای مختلف به طور متفاوتی منبسط یا منقبض می شوند. بنابراین، سازه استخر باید با استفاده از اتصالات ساختمانی از سازه اطراف جدا شود تا ترک خوردگی ناشی از حرکات تفاضلی به حداقل برسد.

استخرهای روی پشت بام مناسب برای هر خانه‌ای نیستند، همچنین در مقایسه با استخرهای بر روی زمین پرهزینه‌تر و پرخطر‌تر هستند. البته این مشکل را می‌توان با ساختن ساختمانی که توانایی برخورداری از استخر را بر روی پشت بام خود داشته باشد حل کرد.

 

هزینه ساخت استخر روی پشت بام یا روف گاردن

برای ساختن استخر بتنی، شیشه ای یا فایبرگلاس در ارتفاع (پشت بام) نسبت به ساختن همین استخر در محیط داخلی ساختمان یا ویلا لازم است هزینه بیشتری در نظر بگیرید! این هزینه بیشتر برای استحکام بیشتر این سازه بر روی بدنه ساختمان صرف میشود؛ علاوه بر آن هزینه جابجایی مصالح، درگیر شدن نیروهای انسانی بیشتر و نیاز به تخصص پیمانکاری با تجربه‌تر، همه میتوانند در این افزایش قیمت استخرهای ساخته شده روی پشت بام تاثیرگذار باشند. در حالت عادی میتوان در نظر گرفت که استخرهای ساخته شده در روف گاردن، بین 20 تا 50 درصد هزینه ساخت بالاتری نسبت به سایر استخرها دارند.

البته دقت داشته باشید که ابعاد کلی استخر شما، نوع استخر انتخابی، مصالح، کیفیت و برند تجهیزات استفاده شده در پروژه ساخت استخر میتوانند در قیمت تمام شده شما تاثیرگذار باشند. جهت اطلاع از قیمت یا هزینه ساخت استخر در پشت بام، میتوانید با شماره‌های درج شده در سایت تماس گرفته و با مشاورین ما در ارتباط باشید.

نحوه ساخت استخر در پشت بام

چگونگی ساختن استخر در این محیط، وابسته به زمان تصمیم گیری شما برای ساختن این سازه روی پشت بام است: در صورتی که قبل از ساخت ساختمان در نظر دارید که در محیط روف گاردن، پشت بام یا در طبقات استخر بسازید لازم است با پیمانکار باتجربه‌ای در این زمینه مشورت کنید تا میزان مقاومت لازم برای تحمل وزن و همچنین چگونگی آب بندی و جلوگیری از نشتی احتمالی آب از قبل سنجیده شود و فضای مناسب برای ساخت استخر روی پشت بام در نظر گرفته شود. این نکته میتواند توکار بودن و یا روکار بودن استخر شما را هم تحت تاثیر قرار دهد. در صورتی که فضای مناسب برای توکار ساختن استخر نداشته باشید، به ناچار باید از انواع روکار استخر استفاده کنید. همچنین در نظر داشته باشید معمولا این نوع استخرهای ساخته شده روی پشت بام ساختمان، عمق زیادی ندارد. سایر بخش های پروسه ساخت استخر با انواع مختلف آن یکسان و برابر است که میتوانید در صفحه مربوط به آن مطالعه کنید.

استخر آماده برای پشت بام

انواع مختلفی از استخرهای از پیش آماده شده برای محیط پشت بام، روف گاردن یا تراس ساخته شده است که میتوانید از انواع آن استفاده کنید. تیم استخرچی به عنوان یکی از برجسته ترین پیمانکاران ساخت استخر، سونا و جکوزی در کشور، سال‌ها در ساخت استخر پیش ساخته در مناطق مختلف کشور مشغول به فعالیت است. شما میتوانید استخرهای آماده بسیار باکیفیت و بادوام را در صفحه استخر پیش ساخته مشاهده کنید و هر طرح و ابعادی که با توجه به بودجه و سلیقه شما است را انتخاب کنید.

 

سوالات متداول

هزینه ساخت استخر روی پشت بام چقدر است؟
جهت احداث استخر بتنی، یا پیش ساخته (آماده) در پشت بام، نسبت به سایر استخرهای متداول در محیط ویلا هزینه ای حدودا 20 تا 50 درصد بیشتر است که البته به موارد زیادی وابسته است. برای اطلاع از قیمت دقیق‌تر این نوع استخرها، با شماره تماس‌های درج شده در سایت تماس بگیرید.

مدت زمان ساخت استخر در پشت بام چقدر است؟
برای ساختن استخر در این محیط با توجه به نوع استخر (بتنی، شیشه‌ای یا پیش ساخته) مدت زمان مورد نیاز متفاوت است. همچنین شرایط دسترسی به پشت بام ساختمان شما میتواند در این زمان تاثیرگذار باشد.

آیا امکان ساخت حوض در پشت بام توسط تیم استخرچی وجود دارد؟
بله تیم استخرچی میتواند برای ساخت حوض، استخر، سونا و جکوزی در محیط روف گاردن، پشت بام یا تراس خانه، شما را همراهی کند.

نظر خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *