سختی آب

رسوب آب در دوش

سختی آب بصورت رسوب خود را در دوش ها نشان می دهد.


 

سختی آب با مقدار ترکیبات کلسیم و منیزیم محلول در آب تعریف می شود.

اندازه گیری سختی آب از نرم تا خیلی سخت است. و سختی منبع آب بسته به نحوه استفاده از آب می تواند برای کاربر عواقب داشته باشد. معمولاً مردم با آب سختی روبرو هستند که باعث رسوب در سطوح می شود. لوله ها را مسدود می کند. برای تمیز کردن اشیا به صابون یا مواد شوینده بیشتری نیاز دارد و ممکن است طعم خاصی داشته باشد. با این حال ، آب نرم می تواند آسیب رسان باشد. معمولاً با خوردن کاشی اطراف استخرها برای برخی از کاربردها ، لازم است که با معرفی ماده سخت کننده آب ، آب سخت شود.

سختی آب

میزان مجاز سختی آب

برای تست و تنظیم آب استخر همچنین خرید تجهیزان استخر با مهندسین استخرچی در تماس باشید.09120215694-46087232

موارد دیده شده سختی آب استخر

این مورد بیشتر در مورد استخرها و آکواریوم ها دیده می شود. البته در رابطه با استخر های فایبرگلاس اینگونه نیست. سخت کننده آب مخلوط سنگین کلسیم است که می تواند به آب اضافه شود. تا سختی آب کلی آن افزایش یابد. توجه به هنگام استفاده از این ترکیب ، به ویژه در استخرها مهم است ، زیرا استفاده بیش از حد باعث سخت شدن آب می شود و منجر به تجمع کلسیم می شود.

سخت کننده آب معمولاً به صورت پودر ظاهر می شود که می توان با اندازه گیری آن سطح سختی آب را افزایش داد. در ابتدا ، این ترکیب ممکن است روی سطح شناور باشد و یا به صورت شن و ماسه به ته آن بنشیند ، اما با گردش آب ، ماده سخت کننده در آب حل می شود و سطح کل سختی آب را افزایش می دهد. بسته به اینکه چه حجمی از آب دارید ممکن است یک روز طول بکشد تا سختی آب تثبیت شود.

در مورد آکواریوم ، دو نوع سختی آب قابل توجه است: سختی عمومی (GH) و سختی کربناته (KH).

اکثر مصرف کنندگان می توانند از سختی کامل استفاده کنند که ترکیبی از این دو است. سختی عمومی یون های کلسیم و منیزیم موجود در آب را اندازه گیری می کند و اگرچه علت مستقیم عدم تعادل pH نیست ، اما معمولاً آب با GH بالاتر قلیایی بیشتری دارد. سطح GH نادرست ممکن است منجر به مشکلاتی در ماهی شود ، از مشکلات تولید مثل تا جذب نامناسب مواد مغذی ، و ممکن است یک سخت کننده برای افزایش GH اضافه شود.

اثرات سختی آب

ازبین رفتن استخر در اثر سختی آب

سختی آب کربنات

به طور خاص به سطح یون های کربنات و بی کربنات در آب اشاره دارد. سختی کربنات بر روی PH تأثیر می گذارد ، و با اتمهای هیدروژن آزاد شده ایجاد می شود. که در اثر واکنشهای بیولوژیکی ایجاد می شوند. به طور معمول ، با دفع ماهی ، سطح نیتروژن در مخازن ماهی افزایش می یابد.

این نیتروژن به هیدروژن و نمک تجزیه می شود که با گذشت زمان باعث افزایش pH در آکواریوم می شود. با این حال ، بی کربنات با هیدروژن ترکیب می شود. pH را تا زمان مصرف یون های بی کربنات پایدار نگه می دارد ، در این زمان باید یک سخت کننده آب مخصوص آکواریوم ها اضافه شود تا دوباره PH کاهش یابد.

برای تست و تنظیم آب استخر همچنین خرید تجهیزان استخر با مهندسین استخرچی در تماس باشید.09120215694-46087232

آب سخت برای تمیز کردن اشیا نیاز به مواد شوینده بیشتری دارد.

در مورد نگهداری ماهی ، هنگام افزودن ماده سخت کننده آب باید دقت شود ، زیرا سطح مختلف GH و KH مورد نیاز است. در موارد نادر ، می توان یک ماده سخت کننده آب را با ایمنی اضافه کرد. با این حال ، بیشتر اوقات ، برای سالم نگه داشتن آب ماهیان ، به تنظیمات دقیق شیمیایی نیاز است. می توان در هر آکواریوم تجاری مشاهده کرد ، جایی که باید سطح سختی آب به طور مداوم تنظیم شود و گونه های مختلف در آب جدا نگه داشته شوند که سلامت آنها را به حداکثر می رساند.

سختی آب در استخر

علاوه بر pH و قلیایییت کامل ، سختی آب کلسیم باید در تعادل باشد. تا آب استخر شما بیش از حد خورنده نشود و در نهایت سطح استخر شما را پوسته پوسته نکند. اینها علائم آب استخر شنا است که تعادل ندارد.

دامنه پیشنهادی ppm 150-400 (قطعات در میلیون) با دامنه دقیق تر ppm 200-400 است. هدف شما این است که سختی آب کلسیم خود را در نقطه میانی بین پایین و بالا نگه دارید.

بسته به محل زندگی و میزان سختی منبع آب محلی ، ممکن است محدوده سختی کلسیم توصیه شده کمی متفاوت دریافت کرده باشید. به عنوان مثال ، در جایی که من زندگی می کنم ، آب مشهور سختی داریم که از طریق از یک سفره زیرزمینی آب گرفته می شود. این آب بسیار سخت است.

بنابراین از طرف ارائه دهنده خدمات استخر به ما گفته شده است که سختی خود را در قسمت پایین نگه دارید ، زیرا سختی آب با گذشت زمان فقط از محل افزودن آب شیرین برای ساخت استخر ما وارد می شود. بدون ذکر روال معمول ضد عفونی کننده ها و مواد شیمیایی متعادل کننده آب.

چند بار تست می کنید؟

سختی آب کلسیم به سرعت سایر اعداد مانند کلر و pH تغییر نمی کند. من آزمایش هفتگی سختی کلسیم را توصیه می کنم ، و هر زمان که استخر را با مواد شیمیایی متعادل کنید ، یا تخلیه کرده و به استخر آب اضافه کنید. اگر سطح سختی کلسیم شما ثابت بماند ، می توانید کمتر آزمایش کنید ، اما این واقعا به سختی نسبی منبع آب محلی شما بستگی دارد. علاوه بر این ، اگر اخیراً آب باران به استخر وارد شده است ، مانند آلودگی مانند خاک و آوار یا استفاده زیاد از شناگر، آزمایش دیگری انجام می شود.

در آب شما منیزیم نیز وجود دارد ، بنابراین یک آزمایش سختی کلی آن را نیز اندازه گیری می کند ، اما برای استخرها ، ما فقط باید در مورد سختی کلسیم نگران باشیم.

برای تست و تنظیم آب استخر همچنین خرید تجهیزان استخر با مهندسین استخرچی در تماس باشید.09120215694-46087232

با تعیین شاخص اشباع می توانید میزان تعادل آب استخر را تعیین کنید.

هنگامی که شاخص اشباع صفر است ، آب شما متعادل است ، به این معنی که همه عوامل اصلی تعادل آب به طور صحیح با هم کار می کنند. وقتی این مقدار بالای صفر باشد ، استخر شما به سمت شرایطی پیش می رود که احتمال پوسته پوسته شدن در آن بیشتر است. هنگامی که کمتر از صفر باشد ، استخر شما خورنده تر می شود و شما ممکن است به سطح استخر و تجهیزات آسیب برساند.

آب آشامیدنی

سختی آب آشامیدنی

اگر آب استخر خیلی نرم شود (سختی کلسیم کمتر از 150 ppm)

خوردگی بتن و سنگ تراشی. آب تهاجمی اصطلاحی است که در آن آب استخر فاقد مواد معدنی محلول کافی شروع به جستجوی کلسیم می کند و استخر شما آن را به هر شکلی پیدا خواهد کرد. آب خورنده می شود ، زیرا گچ ، بتن ، یا دوغاب ، کاشی کاری سنگ یا هر سطحی که حاوی سنگ تراشی باشد ، می تواند قلم زنی ، حفره یا لایه بردار شدن را تجربه کند. در اصل لایه سطحی مواد را حل می کند.

خوردگی سطح فلز. اگر شنیده اید که “آب نرم باعث از بین رفتن سطوح فلزی می شود” ، از نظر فنی نادرست است. یک استخر با سختی آب بسیار نرم اغلب دارای خاصیت قلیایی است که بسیار کم است.

قلیایی بودن کم به آب بافر کم منجر می شود ، که می تواند منجر به پرش pH شود ، که به نوبه خود می تواند منجر به شرایط pH پایین در استخر شما شود. در این مرحله است که آب اسیدی استخر می تواند باعث خوردگی سطوح فلزی شود. با نگه داشتن سختی آب کلسیم در محدوده ایده آل آب متعادل می توانید از بروز مشکلات جلوگیری کنید.

اگر آب استخر خیلی سخت شود (سختی کلسیم بیشتر از 400 ppm)

آب استخر ابری. استخر شما قبل از رسیدن به نقطه اشباع فقط می تواند مقدار زیادی کلسیم را در استخر شما حل کند که به عنوان نمک کلسیم حل شده است. هر نوع کلسیم اضافی به عنوان کربنات کلسیم در آب تشکیل می شود و در آب قابل مشاهده و معلق است. کلسیم خارج از محلول می تواند آب را کدر و شیری نشان دهد و حتی پوسته های رسوبی کربنات کلسیم ایجاد کند.

مقیاس سختی آب

سختی آب بیش از حد در استخر های بتنی شنا که بدون درمان رها شود می تواند منجر به مقیاس آب شود. اگرچه ممکن است مقداری کلسیم در آب شناور شود ، اما مقدار زیادی از آن به سطح استخر می چسبد. مقیاس آب که به آن مقیاس یا آهک نیز گفته می شود ، طیف گسترده ای از مشکلات را ایجاد می کند. مقیاس بندی می تواند فیلترهای تصفیه استخر را متصل کند ، گردش آب را از طریق لوله ها ، شیرآلات و اتصالات کاهش دهد. بخاری های آب استخر با کارایی کمتری کار می کنند .

زیرا آب از طریق یک سری لوله های استخر مسی ، که مبدل حرارتی نامیده می شود ، جریان می یابد تا گرمای بخاری را به آب تبدیل کند. سرانجام ، پمپ آب استخر برای کاهش جریان آب و کاهش طول عمر آن ، باید کار بیشتری کند.

برای تست و تنظیم آب استخر همچنین خرید تجهیزان استخر با مهندسین استخرچی در تماس باشید.09120215694-46087232

نحوه حفظ سختی کلسیم در استخر شنا

سختی آب استخر

سختی آب استخر

حفظ سختی کلسیم در استخر شما مانند سایر سطوح شیمیایی و تعادل آب در استخر است. یعنی آزمایش آب ، تنظیم سطح با مواد مناسب و آزمایش مجدد برای تأیید تنظیم. از آنجا که سختی کلسیم سطحی نیست که به طور معمول روز به روز در مقایسه با pH یا سطح کلر به شدت تغییر کند ، می توانید آزمایش کمتری داشته باشید.

ابتدا قلیائیت کل و pH را متعادل کنید

قبل از آزمایش و تنظیم سختی کلسیم ، باید مطمئن شوید که ابتدا قلیایی بودن کل استخر را آزمایش و متعادل کرده اید و همین کار را برای pH انجام داده اید. تنها استثنا در این مورد این است که اگر می دانید PH شما بسیار پایین است ، باید ابتدا pH خود را به 7.0 یا نزدیک آن برسانید.

دلیل تعادل قلیائیت ، pH و سپس سختی آب کلسیم این است که تنظیم قلیایی اغلب بر PH تأثیر می گذارد. تنظیم هم قلیایی بودن و هم pH اغلب بر میزان سختی آب کلسیم شما تأثیر می گذارد ، زیرا افزودن بی کربنات سدیم (جوش شیرین) و کربنات سدیم (خاکستر سودا) می تواند سختی آب استخر شنای شما را افزایش دهد.

سختی کلسیم را آزمایش کنید و نتایج را تفسیر کنید

برای آزمایش ، به یک کیت تست یا نوارهای آزمایشی نیاز دارید که بتواند آزمایش سختی کلسیم را انجام دهد و قرائت دقیقی ایجاد کند تا بتوانید نتایج را بخوانید و تعیین کنید که چه زمان از سختی کلسیم کاسته یا سطح سختی را بالا ببرید.

از آنجا که سختی کلسیم یک آزمایش گاه به گاه است ، ممکن است بخواهید یک نمونه آب را به ارائه دهنده خدمات استخر محلی خود ببرید. آنها اغلب نمونه های آب را به رایگان آزمایش می کنند ، زیرا این راهی برای ورود شما به فروشگاه آنها و راهی برای حفظ ارتباط خوب با دارندگان استخر در منطقه است. یک مزیت اضافی این است که شما می توانید در مورد هرگونه سختی آب مرتبط سوال و مشاوره بگیرید. همچنین در حال گرفتن نظر دوم در مورد نتایج آزمون خود ، می توانید روش های آزمایشی خود را تأیید کنید.

رسوب آب در دوش

سختی آب بصورت رسوب خود را در دوش ها نشان می دهد.

برای تست و تنظیم آب استخر همچنین خرید تجهیزان استخر با مهندسین استخرچی در تماس باشید.09120215694-46087232

سطح سختی کلسیم را تنظیم کنید

اگر سطح مورد آزمایش شما کمتر از 150 باشد ، باید سطح سختی کلسیم را افزایش دهید و اگر بیش از 400 ppm باشد ، باید سطح آن را کاهش دهید. من به طور مفصل نحوه انجام این کار را در مقالات زیر توضیح می دهم:

کاهش سختی کلسیم استخر

کلرید کلسیم افزودنی اولیه استخر برای افزایش سطح سختی کلسیم استخر است. هنگام استفاده از کلرید کلسیم ، دستورالعمل های موجود در ظرف یا کیسه را دنبال کنید تا بسته به اندازه استخر مقدار مشخصی را اضافه کنید.

تخلیه و پر کردن مجدد استخر با آب روش اصلی برای کاهش سطح سختی است ، اگرچه همچنین می توانید اسید خشک یا اسید موریاتیک را در دوزهای دقیق اضافه کنید تا شاخص اشباع دوباره به تعادل برسد. افزودن اسیدها باعث کاهش سطح PH و قلیایییت کل بدن می شود ، بنابراین اگر در حال حاضر کم است ، باید از این کار خودداری کنید.

با گذشت زمان ، خواهید دید که آیا سطح سختی آب شما با گذشت زمان افزایش می یابد ، پایین می آید یا بدون تغییر می ماند. تمایل به بالاتر رفتن دارد ، زیرا به نظر می رسد منبع آب محلی و شوکه کننده آب استخر به طور مداوم سطح سختی آب کلسیم را افزایش می دهد.  من تقریباً هر فصل یکبار استخر را تخلیه می کردم.

نتیجه

سختی کلسیم یکی از سه شاخص اصلی متعادل نگه داشتن آب استخر شنا است. مهم است که گاهی آزمایش کنید تا اطمینان حاصل کنید که سختی آب استخر نه خیلی سخت و نه خیلی نرم است ، بلکه در محدوده ایده آل سختی کلسیم (150-400 ppm) است. با انجام تنظیمات گاه به گاه ، شما در حفظ تعادل سطح سختی کلسیم استخر خانگی خود مشکلی نخواهید داشت.

 

جهت دیدن ویدیو های آموزشی بیشتر به کانال ما در آپارات مراجعه فرمایید.

برای تست و تنظیم آب استخر همچنین خرید تجهیزان استخر با مهندسین استخرچی در تماس باشید.09120215694-46087232

به کیفیت این محتوا امتیاز دهید!

نظر خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.