خدمات نگهداری، سرویس و تعمیر موتورخانه

سرویس و تعمیر موتورخانه

سرویس و تعمیر موتورخانه یکی از خدمات تخصصی مورد نیاز جامعه است .  برای دریافت این خدمات بایستی حتما به مراکز تخصصی و حرفه ای مراجعه کرد. تامین گرمایش و سرمایش ساختمان ها امروزه به روش های مختلفی امکان پذیر است اما یکی از روش های معمول برای تامین گرمایش یا سرمایش ساختمان های بزرگ و یا مجتمع های مسکونی استفاده از موتورخانه ها می باشد.

با استفاده از این تجهیزات می توان تهویه مورد نیاز ساختمان ها و یک مجموعه را با هزینه کمتر و کیفیت بالاتری انجام داد. از موتورخانه ها عمدتا در مراکز خدماتی مثل بیمارستان ها، برخی ادارات، مراکز صنعتی، استخرها و غیره استفاده می شود و به عبارت ساده تر در هر کجا که نیاز به تامین گرمایش و سرمایش قوی و البته با کیفیت و کم هزینه باشد، استفاده از موتورخانه ها بهترین گزینه است. در ادامه در مورد سرویس و تعمیر موتورخانه مطالبی ارائه می شود.

سرویس و تعمیر موتورخانه چگونه است؟

موتورخانه چیست؟ پیش مقدمه آشنایی با سرویس و تعمیر موتورخانه

سرویس و تعمیر موتورخانه با شناخت دقیق از این محیط اجزای آن و عملکرد هر یک از آنها به راحتی امکان پذیر است. موتورخانه به اتاقی گفته می شود که تجهیزات مختلف یک سیستم تهویه در درون آن قرار دارند و گرمایش  و سرمایش از این اتاق به وسیله ابزار گوناگون تولید و به دیگر به مکان ها تزریق می شود. موتورخانه بر اساس فاکتورهای مختلفی قابلیت دسته بندی دارند اما در حالت کلی آنها را بر اساس سیال گرمایش مورد استفاده در آنها تقسیم بندی می کنند که آب و روغن به عنوان دو سیال پرکاربرد شناخته می شوند که در این بین نیز روغن به دلیل گرانی و مشکلات ناشی از سیال در سیستم گزینه مناسبی نمی باشد.

به همین دلیل عمدتا از آب به عنوان سیال در موتورخانه استفاده می شود. موتورخانه هایی که با سیستم آبی کار می کنند بر اساس محدوده دمایی قابلیت دسته بندی دارند و به سه دسته موتورخانه هایی با دمای کارکرد زیر 100 درجه سانتیگراد، موتورخانه با دمای کارکرد بالای 100 درجه سانتیگراد و زیر نقطه تبخیر و همچنین موتورخانه ها با دمای بالای 100 درجه تقسیم بندی می شود.

با این تفاسیر مشخص می شود که استفاده از ابزار و قطعات در این سیستم بسته به نوع کارکرد و درجه دمایی کار متغیر است. مولد، مبدل و لوله های رابط اجزای مشترک موتورخانه ها هستند اما در حالت کلی از مهمترین اجرای موتورخانه می توان به این قسمت ها اشاره کرد:

بویلر یا همان دیگ آب

مشعل های دیگ

منبع انبساط

پمپ های سیستم

لوله نصبی بین قطعات

کلکتور موتورخانه

سیستم هوشمند مدیریت 

چیلر موتورخانه

نگهداری و تعمیر موتورخانه و منبع انبساط سیستم موتورخانه

سرویس و تعمیر موتورخانه بایستی به صورت کامل در حیطه تمامی قطعات موتورخانه انجام گیرد و یکی دیگر از قطعات مهم بکار رفته در سیستم موتورخانه منبع انبساط است. این قسمت معمولا جدا از سیستم موتورخانه قرار دارد و بخار آب اضافی که از دیگ تولید می شود به درون این منبع انتقال داده می شود و زمانی که مجددا فشار دیگ کم شد، منبع انبساط بخار اضافی را به درون سیستم موتورخانه و دیگ انتقال می دهد. کارکرد اصولی منبع انبساط از اهمیت بالایی در سیستم موتورخانه برخوردار است و اگر این قسمت به درستی کار نکند، می تواند راندمان سیستم موتورخانه را کاهش داده و در موارد حاد باعث بروز اتفاقات و اعمال خسارت های متعدد شود.
معمولا سرریز شدن منبع انبساط، بسته شدن ورودی و یا خروجی منبع انبساط و یا نشتی از آن به عنوان شایع ترین علائم خرابی این قطعه به شمار می روند و تشخیص دقیق علت خرابی نیاز به تجربه کافی، و دانش بالا دارد زیرا برای بروز یک علت دلایل مختلفی می تواند وجود داشته باشد، و به همین دلیل تشخیص علت خرابی می تواند در تعمیر اصولی بیشترین نقش را داشته باشد

سرویس و تعمیر موتورخانه اقدامی است که برای انجام آن باید به لوله های ارتباطی بین قطعات مختلف نیز توجه کرد، و در حین ارائه خدمات سرویس و تعمیر موتورخانه به آنها توجه ویژه کرد، و از سلامت و کارکرد بهتر آنها اطمینان حاصل کرد. معمولا عدم کارکرد اصولی قطعات دیگر می تواند آسیب های جدی به لوله های یک سیستم موتورخانه وارد نمایید و به همین دلیل لوله ها در این سیستم تحت تاثیر بیشترین آسیب ها و مشکلات وجود دارند و هرگونه خرابی کلی می تواند مشکلاتی را مثل سوراخ شدگی، نشتی، رسوب گرفتن، جدا شدن اتصالات و غیره را به همراه داشته باشد.

نگهداری و تعمیر موتورخانه

به همین دلیل توصیه می شود برای نصب و تعمیر و نگهداری لوله های به کار رفته در یک سیستم موتورخانه حتما از تعمیرکاران متخصص در این حوزه استفاده شود تا بتوان از نتیجه کلی کار رضایت داشت. هر گونه سهل انگاری در نصب و تعمیر و نگهداری لوله ها می تواند باعث کاهش راندمان سیستم موتورخانه و همچنین آسیب زدن به دیگر قسمت ها شود.

سرویس و تعمیر موتورخانه و بررسی چیلر

سرویس و تعمیر موتورخانه اقدامی است که در طی انجام آن بایستی کارکرد و سلامت چیلر نیز مورد بررسی قرار گیرد. چیلر وظیفه تامین سرمایش و تبدیل آب گرم به آب سرد را بر عهده دارد و در برخی از نمونه ها چیلر می تواند دمای آب گرم را به 3 الی 4 درجه بالای صفر کاهش دهد و به همین دلیل می تواند برای تامین سرمایش ساختمان ها مورد استفاده قرار گیرد.

چیلرهای به کار رفته در سیستم های موتورخانه ای به دو دسته چیلرهای تراکمی و چیلرهای جذبی دسته بندی می شوند. خدمات سرویس و تعمیر موتورخانه در حوزه چیلرها اقدامی است که آن را باید به صورت اختصاصی انجام داد زیرا گاها ایراد در آنها می تواند عملکرد و بازدهی یک موتورخانه را تحت تاثیر قرار دهد.

برای مثال چیلرها به طور معمول به عنوان بزرگترین مصرف کننده بار الکتریکی در سیستم موتورخانه به شمار می روند و اگر عواملی مثل رسوب لوله ها، نشت گاز مبرد و غیره در آنها وجود داشته باشد بی شک این موارد می توانند به صورت قابل توجهی بار الکتریکی را در یک موتورخانه افزایش دهند. به همین دلیل توصیه می شود برای سرویس چیلر و تعمیر و نگهداری آن از تعمیرکاران با تجربه کمک گرفته شود.

برای سرویس و نگهداری چیلر یک موتورخانه باید به چند نکته مهم توجه کرد:

  •  به صورت روزانه گزارشی از قسمت های مختلف یک موتورخانه و چیلر آن تهیه شود و عواملی مثل دما، فشار، حجم و اندازه مایعات مورد بررسی قرار گیرند تا بتوان در مورد کار کرد چیلر  یک تصمیم بهتر گرفته شود.
  • مورد دیگری که برای تعمیر نگهداری موتورخانه و سیستم چیلر آن باید انجام داد تمیز کردن لوله های انتقال حرارت است.

البته برای اینکه بتوان از رسوب کردن لوله ها در چیلر جلوگیری کرد بهتر است کیفیت و تمیزی داخل کندانسور به صورت مرتب بررسی شده تا بتوان از رسوب گذاری در لوله ها جلوگیری کرد. البته کارکرد دیگر قسمت ها نیز می تواند بر کارکرد و راندمان کلی چیلر تاثیرات مثبت داشته باشد.

سرویس و نگهداری چیلر موتورخانه

برای مثال پایین نگه داشتن میزان دمای آب ورودی به کندانسور و همچنین شدت جریان آن می تواند بر راندمان و طول عمر چیلر تاثیرات مثبت داشته باشد به همین دلیل فردی که نسبت به نصب و سرویس چیلر یک موتورخانه اقدام می کند می بایستی با کارکرد دیگر قسمت ها نیز آشنایی داشته باشد و بتواند آنها را نیز انجام دهد و در حالت ساده تر بتواند یک چیلر را هماهنگ با سیستم موتورخانه و همچنین استانداردهای تعیین شده نصب نمایید.

نکات مهم و تخصصی در مورد نگهداری و تعمیر موتورخانه

سرویس و تعمیر موتورخانه اقدامی است که انجام آن نیاز به تخصص کافی و مهارت بالا دارد. در قسمت های قبلی این مقاله تعدادی از قسمت های یک موتورخانه و اهمیت آنها مورد بررسی قرار گرفتند، و علاوه بر این تعداد موارد دیگر نیز وجود دارند که دارای اهمیت می باشد.

به همین دلیل و با جمع بندی این موارد مشاهده می شود که خدمات سرویس و تعمیر موتورخانه ها را بایستی از مجموعه های تخصصی و حرفه ای دریافت کرد تا بتوان بهترین بازدهی را از یک موتورخانه دریافت کرد.

امروزه شرکت های مختلفی در این زمینه راه اندازی شده اند اما برای انتخاب یک خدمات دهنده مناسب بایستی به توانایی های آن مجموعه و رضایت مشتریان از آن توجه کرد تا بتوان بهترین خدمات در حوزه سرویس و تعمیر موتورخانه را با بهترین تعرفه ممکن دریافت کرد.

ارائه خدمات نگهداری و تعمیر موتورخانه در مجموعه استخرچی

سرویس و تعمیر موتورخانه خدمتی است که ما در مجموعه خدماتی استخرچی آن را برابر با آخرین استانداردهای روز دنیا ارائه می دهیم. ما در این مجموعه برای ارائه این خدمت بهترین تجهیزات تعمیر و نگهداری انواع موتورخانه ها را تامین و در اختیار بهترین تعمیرکاران و سرویسکاران قرار داده ایم به همین دلیل بابت خدمات ارائه شده به مشتریان خود ضمانت کیفی می دهیم.

ما در مجموعه استخرچی در زمینه در زمینه تعمیر و خدمات نگهداری انواع موتورخانه در محیط های مختلف مثل محیط های صنعتی، مجموعه های ورزشی، استخرها، بیمارستان ها، هتل ها، مراکز اداری و تجاری، مراکز مسکونی و غیره فعالیت داریم و شما می توانید برای دریافت خدمات مورد نظر خود، تنها با یک تماس ساده با همکاران ما در ارتباط باشید.

ما در مجموعه خدماتی استخرچی بابت خدمات ارائه داده شده بهترین تعرفه را از مشتریان خود دریافت می کنیم. شما برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرح خدمات مجموعه استخرچی، سرویس و تعمیر موتورخانه و دریافت مشاوره رایگان در مورد خدمات سرویس و تعمیر موتورخانه استخر،هتل ها،برج ها و واحد های صنعتی می توانید با همکاران ما در تماس باشید.

بهترین و صادقانه ترین مشاوره را در اختیار شما قرار خواهیم داد.
02146087252
09120215694
02146087232

 سرویس و تعمیر موتورخانه ها با اطلاع از نحوه کارکرد هر قسمت و عیوب احتمالی رخ داده در آنها با راحتی بیشتری امکان پذیر است. به همین دلیل ما در ادامه متن با بررسی قسمت های مختلف یک موتورخانه، نحوه کارکرد هر قسمت و دستورالعمل های سرویس و تعمیر موتورخانه را معرفی می کنیم

نقش بویلر یا همان دیگ آب در نگهداری و تعمیر موتورخانه

سرویس و تعمیر موتورخانه موردی است که کیفیت انجام آن به کارایی بویلر یا همان دیگ آب بستگی دارد. دیگ آب در واقع همان مولد یک سیستم موتورخانه می باشد، و تعمیر و نگهداری آنها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این دیگ ها معمولا از جنس چدن و یا فولاد ساخته می شوند.

در سیستم های موتورخانه ای بیشترین فشار کاری بر روی دیگ های موتورخانه است و اگر تعمیر و نگهداری در مورد آنها به صورت اصولی انجام نگیرد می تواند باعث بروز حوادث خطر آفرین و اعمال زیان های اقتصادی بالا شود. برای مثال انفجار یک دیگ بخار  می توان باعث تخریب موتورخانه، صدمه جانی و خرابی دیگر تجهیزات موتورخانه و یک ساختمان شود.

نقش بویلر یا همان دیگ آب در نگهداری و تعمیر موتورخانه

به همین دلیل تعمیر و نگهداری آن از اهمیت بالایی برخوردار است و بایستی حداقل سالانه یک بار به صورت تخصصی سرویس و تعمیر موتورخانه و دیگ آن انجام گیرد. در مراکز صنعتی و یا عمومی که استفاده از دیگ بخار به صورت دائمی و یا زیاد است، بایستی بازه های بازدید و تعمیر نگهداری یک دیگ یا بویلر کوتاه باشد تا بتوان ضمن بالابردن امنیت از هر حادثه ای جلوگیری کرد و راندمان و بازدهی یک موتورخانه را در حالت نرمال نگه داشت.

البته امروزه فناوری ساخت بویلر یا همان دیگ در موتورخانه به کلی تغییر کرده و این قطعات با تکنولوژی خاصی تولید می شوند. برای مثال سوخت و ساز آنها با سیستم های کامپیوتری مدیریت می شود و به همین دلیل مشعل های آنها کاملا انعطاف پذیر می باشد.

سرویس و تعمیر موتورخانه و دیگ آن چک لیست بالا و مهمی دارد و نکات ساده و تخصصی را شامل می شود به همین دلیل تیم سرویس و تعمیر موتورخانه باید نکاتی مثل نشتی ها، کیفیت احتراق،  وضعیت کاری و سلامت شیرها، حسگرها و… را بررسی کند.

نگهداری و تعمیر موتورخانه و بررسی وضعیت کارکرد مشعل ها

خدمات سرویس و تعمیر موتورخانه شامل تعمیر و نگهداری مشعل ها نیز می شود. مشعل ها دستگاه هایی هستند که به وسیله جرقه، احتراق و سوخت کارکرد آنها انجام می شود و از لحاظ قدرت کاری به دسته های مختلف تقسیم بندی می شود. همچنین نوع سوخت یکی دیگر از عوامل مهم و تاثیرگذار در تعمیر و نگهداری این بخش موتورخانه می باشد. مشعل ها معمولا به وسیله گاز و یا گازوئیل و گاهی هم مازوت کار می کنند با این حال نمونه هایی دوگانه و سه گانه سوز از این تجهیزات تولید شده اند.

متوقف شدن فعالیت مشعل ها باعث توقف فعالیت موتورخانه می شود و به همین دلیل بایستی که کارکرد این قسمت به صورت کاملا منظم و دوره ای و همچنین به وسیله افراد متخصص انجام گیرد. از جمله مواردی که در هنگام چک کردن مشعل ها باید به آنها توجه داشت می توان به بررسی کلید فشار هوا، ميله شعله یا ميله يونيزاسيون، کليد فشار گاز، فشار شبکه گاز، فیلتر سوخت، الکترودهای جرقه و کابل های آن، ترانسفورماتور جرقه، ورودی جریان سوخت و هوا، بررسی ولتاژ ورودی و شیرهای برقی اشاره کرد.

برای رفع عیب یابی در مشعل ها نیاز به تخصص کافی است زیرا عیوب رخ داده در مشعل موتورخانه های مسکونی، صنعتی، استخرها و غیره متعدد هستند و گاهی نکات ریزی می توانند باعث اختلال در کارکرد آنها شوند و گاهی یک ایراد جزئی در صورت عدم رسیدگی می تواند باعث بروز خسارت های زیاد شود در نتیجه با این تفاسیر مشخص می شود که بررسی و تعمیر و نگهداری مشعل یک کار تخصصی و حرفه ای است و برای انجام آن باید از کارگروه های تخصصی در این زمینه خدمت دریافت نمود.

سرویس و تعمیر موتورخانه و بررسی وضعیت پمپ های سیستم موتورخانه

سرویس و تعمیر موتورخانه و بررسی پمپ های آن نیز در زمره اقدامات تخصصی برای استفاده بهینه از سیستم موتورخانه به شمار می رود. پمپ ها در واقع تجهیزات الکترونیکی هستند که به منظور افزایش فشار و همچنین انتقال سیالات و حرارت در سیستم موتورخانه مورد استفاده قرار می گیرند.

پمپ های سیستم موتورخانه به مانند سایر قسمت ها در انواع مختلف تولید می شوند اما در حالت کلی می توان آنها را به دو دسته پمپ های دینامیکی و پمپ های جابجایی مثبت تقسیم بندی کرد. به دلیل عملکرد بهتر و سازگاری بیشتر پمپ های دینامیکی با سیستم های موتورخانه ای استفاده از آنها نسبت به نمونه دیگر بیشتر می باشد. به پمپ های دینامیکی در اصطلاح پمپ های سانتریفیوژ نیز گفته می شود.

بررسی وضعیت پمپ های سیستم موتورخانه

البته پمپ های سانتریفیوژ بر اساس کارکرد نیز به دو دسته پمپ های زمینی و خطی تقسیم بندی می شوند و انرژی در آنها بر اساس گریز از مرکز به سیالات انتقال داده می شود. مشکلاتی که در پمپ های سیستم موتورخانه رخ می دهد متعدد می باشند و می توانند مربوط تجهیزات الکترونیکی و یا قطعات دیگر آنها باشند.

شایع ترین مشکلات خرابی پمپ های موتورخانه

  1.  کم شدن مقدار آب دهی پمپ ها که معمولا به دلیل هواگیری و یا رسوبات می باشد
  2. ناهماهنگی در جهت دور گردش سیالات در پمپ
  3. خراب شدن کوپلینگ ها اتصال انبساطی
  4. قطع و وصلی های مشکوک و نامنظم
  5. نشتی آب
  6. اتصالات برقی و غیره

پمپ ها به عنوان بازوهای حرکتی سیالات در سیستم های موتورخانه ای به شمار می روند و به همین دلیل بایستی در تعمیر و نگهداری آنها کلیه نکات ایمنی را لحاظ کرد تا بتوان بهترین بازدهی را از این قطعات و در نتیجه از یک سیستم موتورخانه دریافت نمود.

کاهش هزینه ها خدمات نگهداری و تعمیرات موتورخانه در الویت است.سرمایه گذاری انجام شده در امر تاسیسات و تجهیزات روزانه مدرنیته می شود و بهره برداری از آن نیازمند مراقبت اصولی و کارشناسانه جهت جلوگیری از استهلاک زود رس و بهره گیری از ظرفیت های مجاز آنها می باشد.

 هزینه ها

همچنین به دلیل نقش چشم گیر هزینه های نگهداری و تعمیرات در قیمت تمام شده کالا با رعایت قوانین و مراقبت های اصولی تا حد ممکن از به وجود آمدن هزینه و خرابی ها جلوگیری کرد.

اگر سری به شهرک اکباتان بزنید متوجه خواهید شد خدمات نگهداری و تعمیرات موتورخانه غیر اصولی به چه معناست؛،شهرکی که خود یک شناسنامه و هویت دارد دچار اوضاع اسفناکیست؛بطوری که روزانه اسپیلت ها همچون قارچ از دیواره های نمای ساختمان ها رشد میکنند.

 هولدینگ آرمان صنعت

گروه فنی مهندسی استخرچی از هولدینگ آرمان صنعت صنعت وظایف خودرا به خوبی می داند و با قبول نگهداری و تعمیرات موتورخانه استخرها، برج ها ، تاسیسات بیمارستانی،نگهداری تاسیسات هتل ها ، مجموعه های ورزشی و مسکونی و خدمات تعمیر و نگهداری موتورخانه های صنعتی نگهدار قلب مجموعه شما عزیزان می باشد.

تعمیرات

از جمله از خدمات تعمیرات میتوان به تعمیرات بویلر،پمپ،مشعل،دیگ ها و سایر اجزای موتورخانه اشاره کرد.

خدمات نگهداری و تعمیرات موتورخانه ما در این بخش:

برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات

عبارتست از کلیه اقدامات و فعالیت های لازم ، روش های انجام آن ها و ابزار،نیروی انسانی و زمان لازم برای انجام آن.

سازماندهی امور نگهداری و تعمیرات

یک فهرست کامل و جامع از برنامه ریزی زمان بندی شده عملیات نگهداری و تعمیرات ، طبق دستورات کارخانه سازنده

روش های کنترل ثبت اطلاعات

این روش ها یا میتواند به صورت نرم افزاری و اتوماسیون بوده و یا بصورت چک لیست

پشتیبانی بخش نگهداری و تعمیرات

هر زمان و مکان در صورت بروز اتفاقات اضطراری تیم های موازی قادر به امداد رسانی باشند.

بررسی تجزیه و تحلیل فنی تیم تخصصی

در مدت زمان خاص سیستم موتورخانه شناسایی شده و مشکلات و معایب آن در طول یک دوره رفع می گردد.

نظر خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیخدماتارتباط با ما