طراحی استخر

طراحی استخر

طراحی استخر مستلزم دانستن اصول آن مانند ابعاد استاندارد، طراحی موتورخانه، میزان دبی آب استخر، مکان و محل ساخت و … است! تیم مهندسین استخرچی با بیش از 15 سال تجربه در زمینه ساخت استخر در انواع مختلف مفتخر است شما را در طراحی و ساختن استخر شخصی یاری کند. برای مشاوره رایگان تنها لازم است با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید!

ما در این محتوا قصد داریم علاوه بر اطلاع رسانی مقدمانی در زمینه طراحی استخر، شما را با اصول اولیه آن آشنا کنیم و بهترین طراحی‌های استخر شنا خانگی را به شما نشان دهیم تا بتوانید از این ایده‌های جذاب طراحی استفاده و نقشه ساخت زیبایی برای باغ یا ویلای خود در نظر بگیرید.

اصول طراحی استخر

عوامل تاثیرگذار بر طراحی استخر

زمانی که تصمیم گیری برای داشتن یک استخر را داشتید عواملی مانند اندازه، شکل، جنس استخر، مکان ساخت و نوع استخر می‌تواند تعیین کننده این باشد که طراحی استخر چگونه صورت گیرد. مسائل زیادی مانند ساختارهای مجاور، شرایط زیرزمینی و ویژگی‌های محیط می‌تواند نقش اساسی در محل طراحی استخر را داشته باشد.

انواع استخر از نظر طراحی

  • طراحی استخر روباز

طراحی استخر روبازبرای طراحی استخر روباز باید به دنبال بزرگترین منطقه با کمترین موانع بگردید. همچنین منطقه مورد نظر باید از درختان دور باشد و در مکانی قرار داشته باشد که نور خورشید به آن بتابد؛ این فضای مد نظر اندازه استخر را تعیین می‌کند. به یاد داشته باشید که آب و هوای محل زندگی شما بر مکان ساخت استخر تاثیر گذار است؛ زیرا بر میزان آلودگی آب استخر، دمای آب، میزان تبخیر آب و … تاثیرگذارند.

  • طراحی استخر سرپوشیده

طراحی استخر سرپوشیدهاستخرهای سرپوشیده استفاده از استخر را در تمام فصول سال فراهم می‌کند که برای مناطقی که آب و هوای سردتری دارند ایده‌آل‌تر است. اما این استخرها مدت زمان بیشتر نیاز به طراحی و ساخت دارند. علاوه بر استخر، لازم است فضای اطراف آن مانند دیوارهای کناری، سقف، ساخت سکو و … طراحی و ساخته شود.

  • طراحی استخر هیبریدی

طراحی استخر هیبریدیاین نوع استخر مدلی است که بخشی از آن در فضای باز و بخشی از آن در فضای پوشیده قرار دارد. استخرهای هیبریدی از مزایای دو استخر قبلی بهره‌مند است و طراحی بروزتر و شیک‌تری دارد. استخرهای هیبریدی با توجه به بوم خانه یا باغ و شیشه‌های آنها طراحی می‌شود. البته در زمستان نسبت به استخر روباز دمای کمتری دارد اما دمای آب همچنان متعادل نخواهد بود و فقط می‌توان از فضای داخلی استخر استفاده کرد. این نوع استخرها از پوشش خاصی نیز برخوردار هستند که از اتلاف انرژی جلوگیری کند.

محوطه سازی استخر

طراحی محوطه استخریک استخر روباز به احتمال زیاد نیاز به ترکیب با منظره اطراف‌اش دارد، برای اینکه به بخشی جدایی ناپذیر از محیط پیرامون خود تبدیل شود. شما می‌توانید در طراحی و تزئین استخر خود خلاق باشید و با استفاده از انعکاس آب، نورپردازی و پوشش‌های محیط اطراف، استخر خود را زیباتر کنید. استفاده از چمن مصنوعی در بخش‌های مختلف محوطه استخر، نوع و رنگ سنگ استفاده شده برای محیط پیرامون استخر (سکو و عرشه استخر)، قرارگیری گلدان در رنگ و ابعاد مناسب، قرارگیری میز و صندلی (یا مبلمان)، نورپردازی استخر و محوطه و … میتوانند در دیزاین محیط پیرامون استخر شما وجود داشته باشند و نمای شیک‌تر و جذاب‌تر از استخر خانگی شما نشان دهند.

یک استخر سرپوشیده آپشن‌های زیادی برای طراحی دارد که می‌تواند در پیرامون آن سونا بخار و خشک یا جکوزی قرار بگیرد؛ همچنین نورپردازی دیوارهای جانبی و سقف میتواند تاثیر بسزایی در زیبایی استخر شما داشته باشد.

یکی از نکاتی که باید در طراحی استخر به آن توجه داشت این است که استخر فقط یک مکانی برای تفریح و ورزش نیست، بلکه استخر باید دارای حس آرامش خاصی باشد. آب گرم، نور پردازی مناسب و استفاده از سرامیک‌های روشن‌تر در استخر امر آرامش را برای دارنده فراهم می‌کند.

یک استخر تفریحی خانوادگی می‌تواند با شکلی خلاقانه‌تر طراحی شود، برای مثال می‌توان استخر را به عمق‌های مختلف تقسیم کرد تا تمامی عضو خانواده بتوانند در استفاده از استخر سهیم باشند. در طراحی این استخرها باید به نکات مختلفی توجه داشت مانند استفاده از موکت‌هایی برای لیز نخوردن بچه‌ها در اطراف استخر، تیز نبودن لبه‌های استخر، اگر استخر سرپوشیده بود عایق کردن دیوارهای اطراف استخر و همچنین باید میله‌ای از عمق کم تا عمق زیاد استخر در نظر گرفت. یک استخر خانوادگی با توجه به استفاده از آن در تمامی محدوده سنی باید نکات ایمنی را به خوبی رعایت کرد.

اگر استخر درون باغ یا خانه صرفا برای ورزش است، استخر به صورت منظم به همراه مسیرهای واضح برای شنا و طول کافی طراحی می‌شوند. همچنین این استخرها به تزئین کمتری نیاز دارند. لازم به ذکر است که انتهای استخر باید در حین شنا قابل رویت باشد و در طراحی استخر نباید از پله استفاده کرد.

سخن پایانی

برخی از استخرها از رنگ‌های روشن‌تر بهره‌مند می‌شوند، برخی دیگر با رنگ‌های تیره‌تر وضعیت بهتری خواهند داشت. طراحی یک استخر بر کیفیت و تاثیر بر روی محیط بصری خود نقش دارد. استفاده از مواد خوب در ساخت و طراحی استخر تاثیر گذار است و در طول عمر و نگهداری آن مهم است. استخرهایی با محیط تاریک آرامش خاصی ایجاد می‌کنند اما نور پردازی به زیبایی آن خواهد افزود. همچنین در محیط‌های روباز می‌توانید از نور گرم خورشید نیز بهره‌مند شوید.

برای کف استخر هم از روکش‌های مختلف، کاشی و موزاییک استفاده می‌کنند که با توجه به سلیقه هر شخص انتخاب خواهد شد. همچنین استخرهای فولادی ضد زنگ وجود دارند که محبوبیت آنها روز به روز در حال افزایش است.

طراحی استخر شنا فهرست بسیار طولانی از ملاحظات عملی به همراه دارد. از ایمنی، دسترسی، پوشش و عمق استخر گرفته تا کارایی، گرمایش و سطوح کلر. استخر شنا خطر غرق شدن را به همراه دارد برای همین اگر امکان آن فراهم باشد می‌توانید میله‌ای برای دور استخر در نظر بگیرید. از نظر میزان کلر، هیچ کس بوی زیاد کلر را در استخرهای عمومی دوست ندارد، اما گزینه‌های بیشتری در دسترس وجود ندارد. در محیط‌های سرباز اشعه UV وجود دارد که توسط خورشید تولید می‌شود و می‌تواند باکتری‌های مضر در استخر را از بین ببرد. استخرهای هیبریدی نیز باید به طوری طراحی شوند که انرژی گرمایی خود را از دست ندهند، برای همین باید از پوشش مناسبی بهره‌مند شود.

نظر خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *