ساخت استخر

ساخت استخر

طراحی و ساخت استخر از تخصصی‌ترین قسمت‌های ساختمان سازی است که نیاز به دانش فنی بالایی دارد؛ تیم استخرچی با تجربه بیش از 30 سال در زمینه احداث انواع استخر در سراسر ایران مفتخر است شما را در ساخت استخر شخصی‌تان یاری کند. برای مشاوره و یا سفارش اجرای استخر، با شماره 09120215694 تماس بگیرید. در این مطلب قصد داریم شما را با مراحل اصلی یک پروژه اجرای استخر آشنا کنیم تا بتوانید دید بهتری در موارد پیش نیاز، مراحل و زمان مورد نیاز برای ساختن یک استخر شنای جذاب توسط شما یا پیمانکار مورد نظرتان بدست آورید.

فهرست مطالب:

هزینه ساخت استخر

مهمترین و اصلی‌ترین سوالی که بسیاری از افراد قبل از ساختن استخر خانگی از خود میپرسند، هزینه نهایی است که باید بابت استخر به پیمانکار پرداخت کنند. در جواب این سوال باید گفت که هزینه و قیمت مشخصی برای تمام استخرهای ساخته شده وجود ندارد بلکه بسته به ابعاد، نوع و سیستم‌های مختلف بکار برده شده در پروژه اختصاصی شما، این هزینه محاسبه میشود. با بزرگ شدن ابعاد استخر، استفاده از قطعات استخری با برند مطرح، سیستم‌های جانبی همچون روشنایی و نورپردازی استخر، اسپیکر استخری، نوع استخر (بتنی، شیشه ای، فایبرگلاس و وینیل) و موارد مشابه قیمت نهایی استخر شخصی شما تغییر خواهد کرد.

عوامل موثر بر هزینه ساخت استخر

 

نوع استخر

بسته به اینکه استخر مورد نظر شما از چه نوع باشد میزان هزینه متفاوتی ممکن است داشته باشد، استخرهای شیشه‌ای لوکس‌ترین و البته گران قیمت‌ترین استخرها هستند استخرهای شیشه‌ای از مقاوم ترین انواع استخر هستند که با توجه به نوع شیشه مورد استفاده از کف و دیواره ها، هزینه نسبتا بالایی دارند. استخرهای بتنی از نظر میزان هزینه و قیمت نهایی ساخت، چیزی میان استخرهای شیشه‌ای و فایبرگلاس هستند؛ این نوع استخر مقاومت و طول عمر بالایی دارد و کاملا سازگار با هر طرح و ابعادی است که شما بخواهید! اما با توجه به مراجل مختلف و پیچیده ای که دارند معمولا هزینه و زمان بیشتری برای ساخت آنها نیاز است. در نهایت استخر پیش ساخته فایبرگلاس وجود دارد که با توجه به طول عمر بسیار بالایی که دارد و امکان ساخت آنها در کوتاه ترین زمان (حدود 7 روز) وجود دارد، از محبوب ترین و رایج ترین انواع استخر مورد استفاده از باغ، ویلا و منازل است. هزینه نهایی این استخرها از دو مدل بتنی و شیشه‌ای کمتر است اما باز هم ارزان ترین استخری نیست که میتوان در منازل ساخت. استخرهای بتنی با پوشش وینیل ارزان ترین نوع از استخر هستند که البته به علت عمر پایین و نیاز به مراقبت بالایی که دارند به ندرت انتخاب و اجرا میشوند.

ابعاد استخر

طول و عرض و عمق استخر رابطه مستقیمی در قیمت نهایی ساخت آن دارد؛ با بزرگ تر شدن ابعاد استخر، مصالح مورد نیاز، نیروی کار و زمان مورد نیاز بیشتر می‌شود؛ طبیعتا هزینه احداث آن هم افزایش خواهد داشت.

مصالح و قطعات استخر

مصالح و قطعات مورد استفاده در پروسه ساخت و احرای استخر میتواند تاثیر زیادی در قیمت کلی آن داشته باشد. این قطعات و مصالح از جنس و کیفیت مصالح مانند سیمان، میلگرد، کاسه استخر و … گرفته تا برند پمپ استخر، سیستم تصفیه آب استخر، لوله‌ها، چراغ های استخری و سیستم نورپردازی استخر، اسپیکر استخری و … همه میتوانند در تغییر این هزینه تاثیرگذار باشند.

 

مراحل پروژه های ساختن استخر

از زمانی که یک پیمانکار پروژه ساخت استخر شخصی شما را بر عهده میگیرد تا زمانی که استخر را تست کرده و تحویل شما میدهد مراحلی باید طی شود که در اینجا به معرفی آنها با رعایت ترتیب میپردازیم:

1. چیدمان، جانمایی و طراحی استخر

اولین قدم برای ساختن استخر شخصی خانگی خود لازم است بدانید استخر مورد نظر شما دارای چه ابعادی باشد، در چه مکانی قصد ساخت استخر را دارید و در نهایت طرح کلی استخر شما به چه شکل است! در این قدم با پاسخ به این سوالات و تصمیم گیری شما، در کنار شرایط باغ یا ملک شما، طرح کلی برای پروژه اجرای استخر شما چیده میشود، خطوط رنگی در در محل استخر کشیده میشود.

چیدمان و طراحی استخر

در این قدم که قبل از هر اقدامی صورت میگیرد، مکان تمام بخش‌ها از جمله کاسه استخر، موتورخانه استخر، تصفیه خانه استخر، حاشیه یا عرشه استخر و … مشخص میشود تا برای مرحله گودبرداری آماده سازی گردند. در بخش جانمایی استخر، مهندسین استخرچی سعی بر این دارند تا بهترین مکان و ابعاد و طراحی را در اختیار شما قرار دهند و نکاتی را در این بین بیان کنند که بسیار کاربردی و مفید است. برای مثال در این مرحله لازم است بدانید که تا حد امکان از درختان فاصله بگیرید، چرا که علاوه بر روشنایی طبیعی استخر شما موجب تمیز ماندن و گرم شدن آب استخر شما خواهد شد، در کنار این‌ها شاخ و برگ کمتری هم وارد آب استخر شما خواهد شد.

 

بعد از جانمایی و چیدمان، نوبت به طراحی استخر میرسد، استخر مورد نظر شما دایره ای شکل است یا مستطیلی، از طراحی های ابر شکل چقدر استقبال میکنید، طول و عرض مد نظر شما برای استخر چقدر است؟ دوست دارید استخر شخصی شما تا حداکثر چقدر عمق داشته باشد؟ همه این سوالات در این مرحله پاسخ داده میشود و طرح کلی استخر شما بر اساس آنها توسط پیمانکار چیده خواهد شد. به دلیل پیچیدگی ساختن استخر و تاثیر ابعاد بر نوع و میزان تقویت دیواره استخر و ضخامت بتن آن، لازم میدانیم این بخش را با مشورت پیمانکار مورد اعتماد پشت سر بگذارید تا بهترین تصمیم را برای ملک شخصی خود و استخر آن بگیرید.

 

2. گودبرداری و حفاری زمین

حفاری و گودبرداری استخردر این مرحله بخش مورد نظر برای اجرای استخر که از قبل خط کشی شده است، توسط بیل مکانیکی و یا ماشین آلات سنگین دیگر حفاری و گودبرداری میشود تا برای نصب کاسه استخر (در استخرهای آماده فایبرگلاس) یا بتن ریزی (در استخرهای بتنی) آماده شود. در این مرحله معمولا هیچ محدودیتی برای عبور و یا جابجایی بیل مکانیلی در حیاط، باغ یا کوچه نیست، پس نگران این موضوع نباشید که محل دسترسی به ملک شما ممکن است برای این مرحله مشکل ساز شود. در این بخش، نخاله‌های ساختمانی توسط کامیون تخلیه میشود.

 

3. تسطیح و تراز بندی خاک

تسطیح و ترازبندی کف استخربعد از حفاری و گودبرداری زمین نوبت به تراز کردن خاک میرسد، برای نصب استخر یا بتن ریزی لازم است شیب کف استخر، دیواره ها و در واقع بستر استخر تراز و آماده سازی شود. در برخی مواقع در این مرحله، بسته به شرایط زمین و نوع خاک، نیاز به زهکشی است.  پس از آن یک لاسه ماسه بادی و یا خاک نرم کف استخر (بستر استخر) ریخته میشود و همچنین بلوک چینی دیواره ها انجام شده و فواصل بین دیواره ها و ابعاد استخر به صورت دقیق ثبت شده و همچنین بتن مگر ریخته میشود.

بتن مگر چیست؟

بتن مگر که با نام‌های دیگری همچون بتن نظافت یا بتن رگلاژ نیز شناخته می‌شود، جهت آماده‌سازی بستر خاکبرداری شده برای آرماتوربندی و صفحه گذاری اجرا می‌گردد. از مهم‌ترین ویژگی‌های بتن مگر، درصد پایین سیمان در آن نسبت به بتن سازه‌ای است.

 

4. آرماتوربندی (نصب میلگرد فولادی)

آرماتور بندی و نصب میلگرد فولادیآرماتوربندی، یکی از مهمترین مراحل در ساخت استخرهای بتنی است که در این مرحله میلگرد‌های 12، 14 و 16 با توجه به شرایط زمین انتخاب می شود. در این مرجله که هدف آن استحکام بیشتر و شکل کلی استخر است، کف و دیواره استخر با مش آرموتوربندی خواهند شد.

نکات مهم در آرماتوربندی

 • تعداد مش ها یا کانتور آرموتور (معمولا دو لایه در کف و دولایه در دیواره)
 • فواصل عرضی و طولی بین هر مش تا مش دیگر(بین 25 تا 30 سانتی متر)
 • اتصال بین میلگرد های کف و دیواره (سعی بر یکپارچه شدن بدون استفاده از سیم اتصال میلگرد)

در این مرحله هنر ،تجربه و شناخت بر روی فرد آرموتوربند بسیار مهم است. این مرحله از لحاظ طول عمر استخر، ترک بتن، نشست آب استخر بسیار حائز اهمیت است.

 

5. لوله کشی استخر

لوله کشی استخرابتدا جنس لوله های استخر باید مشخص شوند.

انواع جنس های مورد استفاده در سیستم لوله کشی استخر شامل:

 • Upvc (جدید،ارزان، بروز، سرعت بالا)
 • پلی اتیلن (ارزان، سرعت متوسط)
 •  p.p (ارزان، سرعت بالا)
 • لوله های فولادی (منسوخ شده)
 • لوله های گالوانیزه (منسوخ شده)
 • لوله های استیل (لوکس و بسیار گران، سرعت نصب پایین)

قبل از انجام شبکه کانتور دوم میلگرد ها لوله کشی های کف و دیواره الزامیست. در این مرحله خطوط مکش ،خطوط دهش ،و احیانا سرریز ها و یا اسکیمر لوله کشی می شوند. دوستان سایزینگ لوله کشی بسیار مهم است. متاسفانه کمتر به آن دقت می شود. برای استخر نمونه استفاده از لوله های سایز 2 و 2/1 1 اینچ الزامیست. مسیر لوله کشی ها تا موتورخانه انجام میشود. برای استخر های سرریز دار این مسیر کمی بیشتر از استخر های اسکیمر دار می باشد. بعد از پایان لوله کشی تست لوله ها تحت فشار صورت میگیرد. این تست برای عدم نشتی آب می باشد. در نهایت کانتور دوم میلگرد کف و دیواره انجام می شود.

 

6. سیم کشی استخر

سیم کشی استخردر این مرحله لوله های برق جهت عبور سیم‌های روشنایی مستقر می شوند؛  معمولا برای یک استخر چهار در هشت حداقل 4 عدد چراغ استخری مورد نیاز است. استفاده از نوار واتر استاپ و قالب بندی به مدت یک الی سه روز زمان نیاز خواهد داشت. پس از تهیه نوار واتراستاپ، آن را دور تا دور استخر، بصورت یکپارچه قرار میدهیم (حد فاصل بین اتصال شبکه میلگرد کف و دیواره). پس از آن، قالب بندی دیواره ها انجام می شود و پروژه آماده برای بتن ریزی می شود.

 

7. بتن ریزی و آب بندی استخر

بتن ریزی استخراگر میلگردهای فولادی استخر را استخوان بدنه استخر در نظر بگیریم، بتن ریزی گوشت و عضلات این بدن است. به همین علت یکی دیگر از مهمترین بخش‌ها در پروژه ساخت استخر، بتن ریزی آن است. مرحله بتن ریزی مخصوص ساخت استخرهای بتنی و وینیلی است که برای کف و دیواره انجام میشود. مرحله بتن ریزی کف و دیواره استخر حدود یک تا دو روز زمان میبرد که به دو صورت پاششی و قالبی انجام می‌گردد.

استراحت بتن و تست آب بندی بتنی

در این مرحله به بتن اجازه سفت شدن، همگن شدن و احیانا تحمل تنش‌های طبیعی سازه را می دهیم. سپس استخر شما آبگیری می شود و 1 تا دو روز آب در استخر شما می ماند. ما دیواره استخر شما را مدرج می کنیم تا ببینیم آب استخر شما کم شده است یا خیر! البته همیشه مقداری آب به صورت طبیعی تبخیر می شود و جای هیچ نگرانی نیست. در صفحه آب بندی استخر به طور کامل در مورد روش ها و مراحل آب بندی استخر توضیح داده‌ایم که پیشنهاد میکنیم حتما مطالعه کنید.

در گروه مهندسین استخرچی آب بندی به دو صورت انجام می شود.

 1. آببندی با استفاده از مواد نانو الیاف
 2. آببندی با استفاده از چسب بتن

مرحله دوم که روال طبیعی کار بوده و تقریبا همه استخر ساز ها آن را بطور طبیعی قبل از کاشی کاری و یا در حین آن انجام می دهد. چسب های مختلفی وجود دارند که میتوانید در این مرحله استفاده کنید. دقت کنید که مرحله عایق کاری یا آب بندی استخر کاملا تخصصی بوده و نیازمند دانش و تجربه بالایی است. چنانچه این مرحله دچار مشکل شده باشد و یا به خوبی انجام نشده باشد؛ امکان دارد کل پروژه ساخت استخر را دچار بحران کند. به همین علت حتی بسیاری از پیمانکاران ساخت استخر این مرحله به صورت مجزا انجام نمیدهند زیرا درصد ریسک بالایی دارد.

 

8. کاشی کاری یا سرامیک کاری استخر

کاشی کاری و سرامیک کاری استخردر این مرحله استخر زیبای شما شکل نهایی به خود میگیرد. لبه های استخر انحنا میگیرد. هیچ سطح تماس تیزی وجود نخواهد داشت؛ کاشی کاری ها یا سرامیک کاری استخر شما انجام میشود تا ظاهر زیبایی به خود بگیرد؛ نردبان استخر شما نصب می‌شود، سرنازل ها و همچنین کف‌شور‌ها همه و همه سر جای خود قرار میگیرند. همچنین خیلی از پروژه ها دارای آپشن های نظیر آبنما و نورپردازی هستند که در این مرحله انجام میشود.

اجرای کاشی کاری استخر

کاشی ها و سرامیک های مختلفی با جنس، کیفیت و طرح های متفاوتی است که میتوانید در پایان پروژه برای تزیین استخر از آنها استفاده کنید و هیچ محدودیتی در انتخاب آنها وجود نخواهد داشت.

9. نصب و راه اندازی تجهیزات استخر

 • نصب پمپ تصفیه
 • نصب فیلتر تصفیه
 • کلر زن
 • ازن زن
 • لوله کشی های داخلی
 • سختی گیر
 • سیستم گرمایش و مشعل
 • تابلو برق

بطور کلی آموزش های لازم جهت نگهداری استخر داده میشود . نگران نباشید هر موقع هر زمان سوالی داشتید مجموعه استخرچی در کنار شماست.

نصب تاسیسات استخر

همگی موارد بالا انجام شده و استخر شما آبگیری میشود و استارت می خورد.

مجوز ساخت استخر

بعد از طراحی و جانمایی استخر لازم است قبل از ساخت آن، مجوزهای لازم از مراجع مربوطه گرفته شود.  در ساخت استخرهای عمومی لازم است مجوز ساخت از سازمان تربت بدنی اخذ شود اما برای ساخت استخر خصوصی لازم است به شهرداری مراجعه کنید.

ساخت استخر روباز

ساخت استخر روباز

در بسیاری از باغ ویلاها، از استخرهای روباز انتخاب اول است؛ چرا که این مدل استخرها هزینه ساخت به مراتب کمتری دارد و همچنین مسیر دسترسی به آن و مراحل ساختن استخر در آن راحت تر است. البته این نکته حائز اهمیت است که باید حاشیه استخرهای روباز درخت هایی با ارتفاع بالا وجود نداشته باشد تا از آلودگی های ناشی از ریزش برگ یا ورود خاک به آب استخر جلوگیری شود. اگر به دنبال یک پیمانکار ساخت استخر برای مشاوره، طراحی و ساخت استخر روباز هستید، تیم مهندسین استخرچی با تجربه بیش از 15 سال در این زمینه میتواند شما را در این راه همراهی کند (با افتخار).

ساخت استخر سرپوشیده

 

ساخت استخر سرپوشیده

همانطور که بیان کردیم در استخرهای روباز آلودگی آب، یکی از اصلی ترین مشکلاتی است که باید به آن توجه کنید اما در استخرهای سرپوشیده این مشکل بسیار کمتر اتفاق می افتد و بار آلودگی کمتری بر دوش تصفیه خانه استخر شما است. علاوه بر آلودگی‌ها میتوان تفاوت دیگر استخر سرپوشیده را این موضوع نام برد که در همه فصول سال میتوان از آن استفاده کرد؛ با ساخت استخر سرپوشیده میتوانید گرمایش بهتری را برای آن فرآهم کنید و در فصل سرما که از اواسط پاییز شروع و تا اواخر اسفند ماه ادامه دارد، از استخر شخصی خود استفاده کنید.

سوالات متداول

هزینه نهایی ساختن استخر چقدر است؟
قیمت و تعرفه خاصی برای تمام پروژه های استخر وجود ندارد و این هزینه بر اساس ابعاد، مکان و نوع پروژه مشخص میشود. برای اطلاع از قیمت ها لطفا با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید!

چگونه میتوانیم نمونه کارهای استخرچی را ببینیم؟
ما در پیج اینستاگرام استخرچی شما را علاوه بر آموزش های لازم در زمینه ساخت و نگهداری استخر، با نمونه کارهای انجام شده آشنا میکنیم.

تیم استخرچی به چه شهرها و استان‌هایی خدمات ارائه میدهد؟
تیم مهندسین استخرچی در سراسر کشور و بدون محدودیت، خدمات ساخت و اجرای انواع سونا، جکوزی، استخر، آب بندی، نورپردازی و … را برعهده می‌گیرد.

استخرهای ساخته شده توسط استخرچی، گارانتی و ضمانت دارد؟
بله! تمامی استخرهای ساخته شده توسط تیم استخرچی، ضمانت و گارانتی + خدمات دارد.

 


1 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *