ساخت موتورخانه استخر

ساخت موتورخانه استخر (2)

ساخت موتورخانه استخر (2)


در این مقاله قصد داریم ساخت موتورخانه استخر را به شما غزیزان آموزش دهیم. البته ساخت موتورخانه استخر یک کار تخصصی بوده که لازمه ی آن داشتن دانش فنی و تجربی بوده اما این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید اجزای موتورخانه خود را بشناسید.

قبل از هر چیز سوالات زیر را با خود مرور کنید:

ساخت موتورخانه استخر

 1. کاربری استخر من چیست و آیا استخر من سرباز است یا سرپوشیده،سرریز دار است یا اسکیمر دار؟
 2. اندازه استخر من چقدر است؟
 3. لوکیشن استخر من کجاست؟
 4. آیا استخر چهار فصل مد نظر دارید؟

خب برای ادامه مبحث ما یک نمونه ساخت موتورخانه استخر خانگی سرباز را مورد بحث قرار میدهیم. این استخر دارای سرریز بوده و همچنین چهار فصل می باشد

شروع پروژه ساخت موتورخانه استخر

محل قرار گیری ساخت موتورخانه استخر

 

بهترین محل برای موتورخانه استخر در نزدیکی استخر بوده و در عمقی حداقل به اندازه استخر می باشد. هر چقدر طول لوله کشی استخر بیشتر باشد و اتصالات بیشتری در طول مسیر استفاده شود افت فشار در طول مسیر بشتر می شود و اتلاف انرژی را در پی خواهید داشت. به همان نسبت تجهیزات شما نظیر پمپ ها باید با هد بیشتر انتخاب شوند که خو همه اینها به منزله انرژی و هزینه بیشتر بابت ساخت موتورخانه استخر می باشد.

موتورخانه استخر بدون سیستم گرمایش

ساخت موتورخانه استخر بدون سیستم گرمایش

مهمترین مبحث در انتخاب لوکیشن و مشخصات برای ساخت موتورخانه استخر انتخاب عمق مناسب برای آن است. به طوری که در صورتی که عمق استخر شما بیشتر از موتورخانه استخر در نظر گرفته شود . مشکلات هواگیری پمپ ها و عدم تخلیه کامل استخر را خواهید داشت. برای نگهداری آب و استخر خود لازم است بسته به شرایط نگهداری استخر خود را شستشو دهید. گاهی نیاز به بازسازی خواهید داشت و همه اینها از جمله شرایطی است که شما نیاز به تخلیه کامل آب استخر خود خواهید داشت.

در صورتی که سطح ساخت موتورخانه استخر شما بالاتر از استخر

انتخاب شود بطور پیوسته درگیر مشکلات عدم کارکرد پمپ ها و تصفیه و سرو صدا خواهید بود که بدترین حالت انتخاب در ساخت موتورخانه استخر می باشد.

ساخت محفظه موتورخانه استخر

انتخاب موتورخانه در سطح پایین تر از استخر

مناسبترین انتخاب البته با رعیت مسایل ایمنی نظیر استفاده از شیر های یک طرفه در مسیر دهش پمپ ها می باشد. اینکار به منزله عدم برگشت آب در مواقعی که برق رفته است و یا پمپ ها خاموش هستند. توسط نیروهای ثقلی میتوان مشکلاتی نظیر هم خوردن آب فیلتر تصفیه و یا سرریز آب از منبع بالانس را برای استخر های سرریز دار انتظار داشت.

ساخت موتورخانه استخر در زیر استخر

ساخت موتورخانه استخر در زیر استخر

و اما بهتر بریم سراغ تجهیزات و سیستم موتور خانه:

لوله کشی استخر در ساخت موتورخانه استخر

پارامتر های مهم و موثر در رابطه با لوله کشی استخر

جنس لوله های استخر

 • لوله های upvc استخری
 • لوله های پلی اتیلن
 • لوله های pp یا پری پرپیلن
 • لوله های استیل
 • لوله های مانیسمان

لوله های upvc

مرغوبترین ،ساده ترین و جدیدترین لوله های برای انجام ساخت موتورخانه استخر و سیستم لوله کشی استخر و موتورخانه هستند. امروزه در دنیا از این نوع لوله ها به وفور استفاده میشود.lمزیت قابل توجه این لوله ها سرعت عمل در نصب تجهیزات و مقاوم بودن آن هاست. البته معایبی هم دارند از جمله قیمت شیرآلات به نسبت گران  تری نسبت به سایر شیرآلات و صد البته به جز استیل دارند.

شیر آلات upvc

شیر آلات upvc

لوله های پلی اتیلن

مشکی رنگ که اغلب برای انتقال آب های لوله کشی های شهری و روستایی و بعضا حجمهای زیاد آب استفاده می شود.می تواند در استخر هم استفاده شود. البته محدودیت هایی در نصب گه گاهی به وجود می آوردکه قابل رفع بوده و به علت فرم انعطاف پذیری که دارند نمای جالبی به ساخت موتورخانه استخر نمیدهد. البته که محدودیت دمایی هم دارند.

پلی اتیلن

پلی اتیلن

لوله های pp

یکی از لوله های متداول در ایران است که قیمت مناسب و سرعت نصب نسبتا بالایی دارند. البته وجود نشتی در این لوله های به نسبت سایر لوله ها می تواند به نسبت زیاد تری باشد .هزینه شیر آلات کمتری نسبت به سایر لوله ها دارند و برای استخر های ارزان قیمت توصیه می شود.

لوله و اتصالات pp

لوله و اتصالات pp

لوله های استیل

همانطور که اسم آن ها مشخص است لوله هایی لوکس با هزینه بسیار هنگفتی دارند و تقریبا برای ساخت موتورخانه استخر های لوکس و آب درمانی استفاده می شوند. استفاده از این لوله ها در پروژه های خانگی و ورزشی عمومی منسوخ شده است.

لوله های استیل

لوله های استیل

لوله های مانیسمان

یا بدون درز که هنوز هم طرفداران خودش را دارد. البته برای موتورخانه های مسکونی و صنعتی انتخاب اول است. اما برای ساخت استخر گزینه های بهتری وجود دارند که هم کم هزینه تر هستند و هم کیفیت و سرعت را بسیار بالا می برند.

مانیسمان

مانیسمان

پیشنهاد مجموعه استخرچی به شما عزیزان استفاده از لوله های upvc است.

اما بریم سراغ تجهیزات ساخت موتورخانه استخر

آیتم اول رو بررسی میکنیم

گروه مهندسین استخرچی سازنده انواع استخر و موتورخانه در ایران

جهت مشاوره با ما در تماس باشید.

(فیلتر تصفیه) در ساخت موتورخانه استخر

فیلتر تصفیه استخر سه نوع دارد.

 1. فیلتر شنی
 2. فیلتر دیاتومه
 3. فیلتر کارتریجی

 

فیلتر شنی

مرسوم ترین و مناسبترین فیلتر قابل استقاده در ساخت موتورخانه استخر های عمومی و خانگی فیلتر شنی می باشد که برای دیدن قابلیت ها ،مزایا و معایب می توانید اینجا کلیک کنید. در این فیلتر ها سه نوع سیلیس ریز متوسط و درشت ریخته می شود. و وظیفه تصفیه آب را بر عهده دارند. این فیلتر ها دارای شیر چند راه هسند از این شیر برای عملیات شستشو معکوس یا همان بکواش استفاده میشود.

حجم سیلیس قابل استفده در این مخازن تصفیه به مقدار 75% درصد ظرفیت منبع تصفیه بوده و دانه بندی مناسب آن توسط تکنسین موتورخانه به دقت انجام می شود.

به زبان ساده دانه های درشت ذرات با اندازه های بزرگتر و دانه های کوچک تر سیلیس ذرات با اندازه های کوچکتر را در برمیگیرد و آب را تصفیه میکند. شاید این سوال پیش بیاید که می توان تمامی سیلیس ها را ریز انتخاب کرد اما این موضوع از آن جهت دارای اشکال است که باعث به وجود آمدن فشار به مخزن و کاهش دبی آب خروجی به استخر می شود. در این صورت مخزن خیلی زود به زود نیاز به نگهداری دارد.

مشاوره رایگان و صادقانه از اهداف شرکت استخرچی میباشد. گروه مهندسین استخرچی سازنده استخر های بتنی و فایبرگلاس در ایران

جهت مشاوره،ساخت و سفارش تجهیزات استخر و ساخت موتورخانه استخر با ما تماس بگیرید.

 

انواع فیلتر استخر

انواع فیلتر استخر

فیلتر دیاتومه

این نوع فیلتر به روشی مشابه فیلتر شنی کار می کند. آنچه در مورد آن متفاوت است شبکه های فیلتر است . درون یک فیلتر DE مجموعه ای از شبکه ها یا کانال هایی وجود دارد.  اینکانال ها با پودر DE پوشیده شده است. که از پوسته های خرد شده رسوبات دریایی و ترشحات  موجودات کوچک میکروسکوپی دریایی به نام دیاتوم ساخته شده است. هنگامی که آب از میان این کانال ها عبور می کند حدودا 98 درصد ذرات را به دام می اندازد که باعث شفافیت بیش از پیش استخر شما می شود.

نگهداری از این فیلتر به تناسب فیاتر شنی سخت تر بوده و هزینه های بیشتری را در پی دارد البته دارای راندمان شفافیت آب بالاتری نسبت به فیلتر شنی می باشد.

فیلتر کارتریجی

این فیلتر دارای قسمت های به نام کارتریج است. با تعمیر و نگهداری خوب ، یک کارتریج می تواند از چهار تا هشت سال دوام داشته باشد تا اینکه جایگزین شود و جایگزینی  آسان است. تمام کاری که شما انجام می دهید این است که فیلترهای قدیمی را بیرون آورده و فیلترهای جدید را داخل آن قرار دهید.

یک فیلتر کارتریج هرگز نیازی به شستشوی معکوس ندارد ، نیازی به شن و ماسه یا ذرات دیاتومه ندارد و به مخزن جداسازی نیاز ندارد. بنابراین انتخاب مناسبی برای افرادی می باشد که دانش فنی کمی دارند و نمیتوانند به طور پیوسته و مناسب از استخر خود نگهداری کنند.

 

انتخاب فیلتر استخر جهت ساخت موتورخانه استخر برای مقایسه می توانید اینجا کلیک کنید.مشاوره رایگان و صادقانه از اهداف شرکت استخرچی میباشد. گروه مهندسین استخرچی سازنده استخر های بتنی و فایبرگلاس در ایران

جهت مشاوره،ساخت و سفارش تجهیزات استخر و ساخت موتورخانه استخر با ما تماس بگیرید.

09120215694-02146087232-02146087252

پمپ تصفیه

در واقع قلب موتورخانه استخر شماست.

بسته به فاصله موتورخانه استخر شما و یا حجم استخر و ارتفاعی که آب را به استخر می رساند انتخاب می شود. پیشنهاد میکنم به شما در انتخاب برند پمپ خود صرفه جویی نفرمایید.

شما سه انتخاب خواهید داشت.

پمپ های چینی و بی نام ونشان که همانطور از عنوانشان مشخص است قیمت های پایینی دارند و مشمول گارانتی نمیباشند.

پمپ چینی دراب

پمپ چینی دراب

 

پمپ های چینی تحت لیسانس همچون برند emaux که اصالتا استرالیایی است اما در کشور چین تولید میشود.

پمپ استخر

پمپ استخر برند ایمکس استرالیا

پمپ های بسیار با کیفیت iml اسپانیا و hayward امریکا که بهترین در نوع خودشان هستد اما قیمت های بالایی دارند.

 

پمپ استخر

پمپ استخر هایوارد ساخت کشور آمریکا

جهت استعلام قیمت و مشاوره و ساخت موتورخانه استخر با مجموعه استخرچی با ما در تماس باشید. 09120215694-02146087232-02146087252

 

سیستم گرمایش برای ساخت موتورخانه استخر

دوستان گرامی لطفا به این مطلب توجه ویژه ای بفرمایید.

چهار نوع سیستم گرمایشی را می توانید انتخاب کنید.

سیستم گرمایشی برقی

پمپ گرمایشی

پمپ های گرمایش استخر

این سیستم ها قیمت اولیه مناسبی دارند مصرف برق به شدت بالایی دارند و فقط ((و فقط)) برای استخر و جکوزی های بسیار کوچک و سرپوشیده جواب گو هستند.

سیستم گرمایشی پکیج استخری

گرمایش مبدلی

پکیج گرمایش استخر

کامل ترین استاندارد ترین نوع سیستم گرمایش میباشند که دارای مبدل حرارتی و پمپ سیرکولاسیون و همچنین سیستم کنترلی کاربر دوست هستند و تنها مشکل آن ها قیمت آن هاست که کمی بالاتر از بقیه روش هاست اما واقعا ارزشش رو دارد. در صورتی که موضوع گرم کردن محیط و آب استخر برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است، پیشنهاد میکنیم مقالات گرمایش استخر (توضیح در مورد سیستم های گرمایشی استخرهای خانگی و عمومی) و دمای استخر (شرح دمای استاندارد آب استخر و جکوزی) را حتما مطالعه کنید.

سیستم گرمایشی دست ساز بصورت دیگ های گالوانیزه

دیگ گرمایش دست ساز استخر

دیگ گرمایش دست ساز استخر

بصورت دست ساز بوده با شعله مستقیم مشعل درگیر بوده و هزینه اولیه پایین و به نسبت عمر کمتری نسبت پکیج استخری دارد.

سیستم های دیگ و مشعل موتورخانه ای

دیگ چدنی موتورخانه

دیگ چدنی موتورخانه

روش قدرتمند هزینه نسبتا بالا و کلیه لوازمات ان باید به طور جداگانه خریداری شود. پمپ سیرکولاسیون ،مبدل پوسته و لوله ،موارد ایمنی ،مشعل و تابلو برق این روش مناسب برای استخر های با حجم 100 مترمکعب به بالا می باشد. همچنین برای منازل و آپارتمان های که موتورخانه مشترک با استخر دارند بسیار مناسب می باشد.

کلر زن ها

دستگاه تزریق کلر

دستگاه تزریق کلر اتومات

انواع و اقسام متفاوتی دارند.

(اتومات) بصورت سنسور دار به همراه پمپ تزریق و مخزن کلر هستند و قیمت بالا در کنار کیفیت بالایی دارند.

(خطی) در بین خطوط سیرکولاسیون تصفیه آب استخر بسته می شود و دارای یک محفظه برای قراردادن قرص کلر در آن است. کارایی متوسط و قیمت مناسبی دارند.

کلر زن خطی

کلر زن خطی

(شناور) دارای محفظه ای برای قراردان قرص می باشد و به صورت شناور روی سطح آب قرار میگیرد. کارایی پایینی در مقایسه بادو روش قبلی دارند و البته که قیمت بسیار کمتری دارند.

ازن زن ها

دستگاه ازن زن

دستگاه ازن زن

جدید ترین روش ضدعفونی آب می باشد که به شفافیت هر چه بیشتر آب کمک میکند. مصرف کلر را به شدت پایین می آورد و قیمت معقولی دارند. سایر اطلاعات را می توانید از طریق لینک مشاهده فرمایید.

روشنایی

چراغ استخری

چراغ استخری

مورد چالش داری بوده به طوری که رنج متفاوتی از اجناس و کیفیت در بازار وجود دارد. از چراغ های چینی و ایرانی تا برند های معروف در بازار موجود است. انتخاب با شماست. قاعدتا هر چقدر ارزان تر باشد عمر آن به همان نسبت کوتاه تر خواهد بود. ما در مقاله نورپردازی استخر، تمام نکات مربوط به نورپردازی و روشنایی استخر را گردآوری کرده ایم که میتوانید آن را مطالعه کنید.

اجناس لوکس

اسپیکرهای زیر آب (موسیقی زیر آب)

موسیقی زیر آب

موسیقی زیر آب

لبه نامحدود

آبشار های مصنوعی

باران مصنوعی

تردمیل های زیر آب هیدرولیکی

نورپردازی 3d

و …

انتخاب با شماست.

گروه مهندسین استخرچی آماده ارایه خدمات با هر توان مالی و بودجه به شما عزیزان میباشد.

 

4.4/5 - (8 امتیاز)

نظر خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.